Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KENT KONSEYİ BAŞKANI TAŞLI “ AKŞAHAN’IN ESERLERİNİ YAŞATACAĞIZ. “

Reklam

  
 Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı   Ödemiş Çağdaş  Yaşamı  Destekleme  Derneğinin   eski Başkanı  Ömer Akşahan’ın ölümü ile ilgili görüşlerini  paylaşan  Başkan  Taşlı “Cümle’nin efendisi, Çağdaşlık gönüllüsü Ömer Akşahan Abimin ardından.Çydd,Tmolos Edebiyat, Eğitim, Mücadele,Ayrılık. 14 çocuklu bir ailenin son evladı olarak İncirliovada dünyaya gelen, çok zor şartlarda hayatını yaşayan ve okul hayatında başarılı olup yaşama sımsıkı sarılan Ömer öğretmenimizin bedenini pazar günü coronavirüs salgını için alınan tedbirler sebebiyle görev arkadaşlarımızla beraber sukunetle istirahatgahına teslim ettik.Aslında fani bedenlerin sonlandığı bir dünyada bu fanilerin ardında bıraktığı emek, birikim, ilke ve hayat modelleri geride kalanlarda iz bırakır, örnek olur, geleceği şekillendirir.
Yani bu dünyada yapılan her bir şeyin bir karşılığı var ve bunlar ne kadar olumlu ise gelecekde artakalanlar için yaşam o kadar güzel oluyor. Ömer hocam da söylemde o kadar olmasa bile uygulama mücadele ve duruşuyla bizlere hayatı anlamlandıran güzelleştiren, cesaret veren bir yaşam örneği olarak aramızdan ayrıldı. Bedenen ayrıldı ama bıraktığı miras ve yaşamına sığdırdığı onca artı değer daha yıllarca kendisini unutturmayacak.Son dönemde hastalığı sebebiyle kullandığı ağır ilaç ve tedavilerin onu sıkıntılı, rahatsız ve sabırsız ettiğini kendi yaşamımdan önceki örneklerle tahmin ediyordum.
Benim dükkandaki müşterilerime, olaylar karşısındaki duruşuma, yaşam ve sosyal mücadelem ve ilkeme bakıp en baştaki “senin şu sonsuz sabrın beni deli ediyor. Nasıl bu kadar dayanıyorsun kıskanıyorum seni. Keşke ben de senin kadar sabredebilseydim ama bende bu eksik. ” demişti.
Haftada bir kaç kez mutlaka uğrardı dükkanıma sohbet ederdik. Kendi hayatı, dergi çalışmaları, sanatçı, sanatçı eserleri, siyaset, çydd, ilçemiz için yapılabilecekler konusunu sıksık konuşurduk bana düşüncelerini anlatırdı.
Son görüşmelerimizde Kent Konseyi olarak kamusal alanda yapacağımız Türkçe sözcüklerin yaygınlaştırılması, yabancı sözcüklerden dilimizin temizlenmesi, kendi değerlerimize sahip çıkılması, bölgesel ve ülkemiz olarak topluma katkı yapan değerli isimlerin ilçemizin belirli yerlerine adlarının konarak yaşatılması fikrini ikimizde zevkle onurla gündeme getirip bununla ilgili çalışma yapmaya karar vermiştik. Bu anlamda Ödemiş Belediyesinin Kadın Yaşam Merkezine Türkan Saylan Kadın Yaşam Evi adının konması için Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak belediye meclisimize tavsiye yazısı yazmıştık.
Sanırım yakın zamanda bu konuda sonuç alınıp Ömer abimin anısına en büyük katkılardan birini yapacağız.Ayrıca yaklaşık 4 yıl önce Ömer abimin çalıştığı ve sonuçlandırdığı Ödemişin yetiştirdiği değerli insanlar listesinin peşine düşmüştük.Tahmini 18 isim bildirmişti belediyeye o günlerde adlarının yaşatılması için.Bunları bulup ortaya çıkarmak anlamlandırmak adlandırmak da bizim önümüzdeki dönemdeki borcumuz olarak duruyor.Tmolos Edebiyatın ilk sayısından itibaren daha da sıklaşan dostluğumuz sürecinde hem kendi hayatında hem de dergi yayın edebiyat hayatındaki bir çok konuyu, olayı ve sorunu bizzat benimle paylaşması dertleşmesi benimiçinde bu dergiyi anlamlı kılmıştır. 83.cü sayısında bırakmak zorunda kaldığı bu dergi ülkemizde örnek olacak emeğin eseridir. 83 sayılık bir maraton her dergiye ve sanatçıya nasip olmayacak bir başarı hikayesidir aynı zamanda. Bu derginin kalıcı olmasında çok değerli edebiyat aşıkları paydaşları ve arkadaşlarının da katkıları olduğunu takdirle anımsamamız gerekir.
Bıraktığı Tmolos Edebiyat dergisi ve bunu içinde yazanlar geçmişten bugüne ve geleceğe bırakılan eserlerdir unutulmayacak miraslardır.
Ayrıca yaptığı çalışmalarla ödemişimizi yerli insanımızdan daha çok tanıtmıştır ülkemize ve dünyaya. İncirliovalı olmasına rağmen kendi şehrinden çok daha fazla katkı vermiştir efeler diyarı Ödemişimize.Bu sebeple ileride hemşehrilik bilincimizin sembolü olacak anlamlı kalıcı bir vefa örneği sergilememiz gerektiğini düşünüyorum.
Çünkü o bizden daha da çok sevdi bu toprakları ve havzamıza çok değerli katkılar verdi.
Bölgemizde yapılmak istenen Altın madenlerine karşı yaptığımız mücadelede Havzaplat’taki katkıları geldi aklıma ayrıca.Ayrım gözetmeksizin Ödemiş için düşüncelerini paylaştığı siyasi ve bürokratik temsilcilerle kurduğu ilişkiler geldi yine aklıma.ÇYDDnin yeni yönetiminde mutlaka bulunmam gerektiğini dile getirdiği rica ve tavsiyeler mesela. Bunu bir vefa ve emanet olarak kabul etmek zorunluluğunu hissettiğim..Daha bir çok anı vardır belki ileride hatırlanacak aramızda olan ama bırakalım onlar da gelecek hayatımıza değer katsın.Yani anlayacağınız sadece bir abimizi, sanatçıyı, stkcıyı değil mücadele paydaşımızı da uğurladık sonsuzluğa. Bizlere bıraktığı en güzel miras ve emanet çağdaş yaşam mücadelesi örneği olarak duruyor önümüzde.Güle güle cümle’nin, kelimenin ve yazının beyefendisi güle güle…Mekanın cennet olsun.” açıklamalarında bulundu.

 Haber :  Turgay KONURALP

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ