Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÖZTEPE EFSANESİ

OKTAY KARAGÖZOĞLU

OKTAY KARAGÖZOĞLU

 Sizlere  uzun  yıllar formasını büyük bir gururla giydiğimi  Göztepemizi ve geçmişini anlatmaya  devam edeceğiz.  Çünkü  Göztepe  anlatmak bile  bana  eski futbol yıllarımı bir kez daha gözümün  önüne  getiriyor.  Çünkü  Göztepe sadece  İzmir’in değil  Ege ve Türkiyenin  en köklü  kulüpleri, arasındadır.

İzmir’in futbolla tanışması yüzyılın baslarına rastlıyor. Türkiye’de futbolun oynandığı ilk şehirdir İzmir. Kentte sosyal yasam, sanayi ve ticaret gibi, futbol da yabancıların egemenliğindedir. Dönemin maçları Apollon, Pelops, Evangelidis, Midilli gibi Yunan-Ingilis-Ermeni karışımı takımlarla yapılmaktadır. Izmir’in ilk spor kulübü olarak Karşıyaka 1912’de kurulur. 1914’te onu Altay izler… Altay futbolda, kisa sürede kentin en basarili takimi haline gelir. Fakat basari çekişmeleri de beraberinde getirir. 1923’teki Ankara seyahati sonrası Dönertas grubunun ayrılmasıyla Altınordu kurulur. Ama huzursuzluk sona ermez. 1925’te bu kez Aydın’a giden kafilede, tren yolculuğu sırasında tartışma çıkar. Aslında o seyahatten önce de, Altay’da Alsancaklılarla, Kokaryalilar’in (Güzelyalı) arası açıktır. Trende tartışılan olayın ne olduğu hala bilinmez ama iki grubun taraftarlarının birbiri oyunculari aleyhine yapılan tezahürattan bu kavganın çıktığı söylenir. Sonuçta Nebil ve Vefat kardeşlerle, Ferit Simsaroglu, Necati, Ferit, Nüzhet ve Muzaffer beyler, yeni bir kulüp kurma fikrini benimserler.

Kuruluş 14 Haziran’da
Gayri resmi olarak bugünkü Göztepe’mizin temeli böylece atılmış olur. 14.06.1925’te yapılan ilk kongrede Göztepe’mizin fahri başkanlığına o günün valisi Kazım Dirik seçilir. İdare heyetinde ise su isimler bulunmaktadır: Simsar Fehmi (Simsaroglu) Başkan, Turan Dirik 2. Başkan, Mühendis Aziz, Mustafa, Murteza, Şerif ve Alaettin Beyler, Ahmet Özgirgin (Genel Kaptan), Adil Burgöz (Denizcilik Şubesi). Mithatpasa Caddesi 1091 numarada, bir yöneticiye ait yıllarca “kamp evi” olarak kullanılan binaya yerleşen kulübümüz, 10 Mart 1966’da 1170 numaradaki Denizcilik Lokali’ne (bugünkü kulüp binası) taşınacaktır. Kuruluş kongresinde kulübümüzün adinin, semtin adi olan GÖZTEPE, renklerinin SARI KIRMIZI, formasının çubuklu olması karara bağlanır. Fuat Göztepe efsanesi Başlangıçta hayli dar olan kadro, daha sonra diğer küskünlerin de katılmasıyla güçlenir. Altay’dan Göztepe’mize katılan son oyuncu, yine Alsancaklılarla anlaşamayan Fuat Göztepe’dir. Okulda başlayan futbol hayatına Altay’ın üçüncü takımında devam eden Fuat Göztepe, bir maçta Dominico isimli Rum futbolcunun kendi yerine oynatılmasını hazmedemez ve 1931’de Göztepe’mize geçer. Göztepe’miz bu tarihte federe olmuştur. Fuat Göztepe o dönemde, senede sadece bir veya iki kez yapılan milli maçlarda, toplam 5 kez A Milli Takım formasını giyer. Yunanistan’ın Enonis takımının 4-3 mağlup edildiği maçta 4 golü de atarak destan yazar. İzmir mahalli kümesindeki ilk maçlarını, 1926 yılında Altay, Bayraklı ve Hilalspor’un katıldığı Beyaz Grup’ta oynayan Göztepe’miz, 1937 yılında bir emrivaki ile karşı karsıya kalır. Dönemin Valisi Fazil Güleç, yakın semtlerdeki kulüpleri birleştirme kararı almıştır. Göztepe’yi, emir verip, “Doganspor” adi altında Izmirspor ile birleştirir. Ayni dönemde Altınordu, Altay ve Buca “Üçok”, Karşıyaka ve Bornova da “Yamanlar” adıyla birleştirilir. Birleşme önerisi kulüpler tarafından pek hoş karşılanmamıştır, ancak Vali Güleç “Birleşmeyeni kapatırım” tehdidini savurunca başka çare kalmamıştır.

                                       İzmirspor’la Birleştik
Ne var ki birlesen İzmir kulüpleri, Güleç’in Balıkesir’e tayini çıkınca ayrılıp yeniden eski isimlerini alırlar. ilk yıllar, yeni kulüp olmanın yokluk ve sancıları arasında pek parlak geçmez. Öğleki Göztepe’miz Mahalli Lig’deki ilk şampiyonluğunu Izmirsporla birleştikten sonra Doganspor adıyla lige katıldığı 1937 yılında kazanır. Yani kurulduktan tam 12 yıl sonra… 1941-1944 yılları arasında kendi adıyla üç şampiyonluk daha kazanan Göztepe’miz, artık ulusal düzeyde de oldukça başarılı maçlar çıkarmaktadır. 1948’de Yunan şampiyonu Apollon’u yenip Göztepe’mize kupa kazandıran ekipte Mustafa Orçunos ile birlikte Seracettin, Mehmet Öktem, Nezihi, Arap Alaattin, Semihi ve Muhsin Avlar gibi önemli futbolcular da vardır.

                                             İlk Şampiyonluk
Yil 1950… İstanbul şampiyonu Besiktas, Ankara şampiyonu Gençlerbirligi, İzmir şampiyonu Göztepe ile grup şampiyonu İzmit Kagıtspor Türkiye Şampiyonluğu için karşılaşmaktadır. Göztepe’miz Gençlerbirliği’ni 4-1, Kagıtspor’u 3-0, Beşiktaş’ı da 1-0 yenerek Türkiye şampiyonluğu kupasını İzmir’e kazandıran ilk takım olur. Sedat Çağlayan’ın oynadığı 50’li yıllarda Seracettin Kirklar’i, Sagbek Sümer’i, Kaleci Erdoğan Akın’ı ve diğer kahramanlarıyla Göztepe’miz, 1952-53’te yeniden İzmir şampiyonu olur. Bu arada profesyonellik resmen başlamıştır. Mücadele önce mahalli profesyonel ligde sonra milli lig düzeyinde yapılmaktadır. İzmir ekipleri İstanbul maçlarına Bandırma’ya kadar tren, sonra vapurla, Ankara maçlarına da trenle, birlikte gitmektedirler. Çünkü cumartesi ve Pazar günleri iki maç oynanmaktadır. Bu dönemin Göztepe’si İstanbul’da, zaman Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’a karşı galibiyetler alabilmekte ve parlak geleceğin işaretlerini vermektedir.

Filibeli ve Süvari Ailesi
İzmir’in köklü ailelerinden ikisi, Göztepe Kulübünün gelişimine önemli katkılarda bulundu. Bunlar “Filibeli” ve “Süvari” aileleridir. Türkiye’de profesyonelliğe geçisin yaşandığı 40’larin sonuyla 50’lerin başında İzmir Ticaret Odası’nın unutulmaz eski başkanlarından Şevket Filibeli Göztepe’mizin başkanıydı. 1950 şampiyonluğu onun yönetiminde kazanıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 21 Mayıs 2024
- 16 Mayıs 2024
- 14 Mayıs 2024
- 10 Mayıs 2024
- 8 Mayıs 2024
- 7 Mayıs 2024
- 3 Mayıs 2024
- 2 Mayıs 2024
- 30 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ