Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KAZANMAK ÜZERİNE BİR FİKİR

ERDAL AKKOYUN

ERDAL AKKOYUN

Bir işe başlamadan önce ilk olarak hedef kitlemizin geleceğinin en çok hangi sektörlerin etkileyeceğini düşünerek işe başlamalıyız. Örneğin, telekominikasyon, pil endüstrisi, gıda veya internet. Öncelikle hangi sektörün daha etkili olacağına karar vermeliyiz. Ardından seçtiğimiz sektörün gelişmesi ya da gelişmemesi halinde diğer sektörlerin gelişmesi ya da gelişmemesine gelecekte nasıl etki edeceği üzerine kafamızda senaryolar oluşturup bunları iyice irdelemeliyiz. Kısacası iyi bir beyin fırtınası ile yola çıkmalıyız.

Kafamızda oluşturduğumuz soyut fikirleri somut hale getirmez isek soyut fikirlerin hiçbir değeri yoktur. Eğer içinizde bu fikirleri somutlaştırmak gibi bir hedef yoksa bu fikirler sizinle yaşar ve sizinle ölürler. Kimsenin bir işine yaramaz açıkçası.

Bununla birlikte, her fikrinizi aynı anda hayata geçiremezsiniz çünkü her fikre eş zamanlı olarak hem odaklanmakta sıkıntı yaşarsınız hem de her fikrinizi hayata geçirecek yeterli sermayeyi bulmanız çok zor olur.

Öncelikle en iyi fikrinizi seçerek yola koyulmalısınız. Bu fikir de daha önceden eğitiminizin ve tecrübenizin olduğu bir alana yakın olursa sizin için daha uygun olur. Çünkü bilginizin olduğu bir alanda mevcut durumu daha iyi bilir ve bu alandaki eksiklikleri daha iyi görürsünüz.

Yola çıkmadan önce bu yola çıktığınızda başarılı olup olamayacağınızı çok iyi bilmelisiniz. Yani mevcut sonuçlar arasında başarılı olma olasılığı var mı? Yoksa bütün yollar başarısızlığa mı çıkıyor? Onun için bir fikrin sınırlarını yani çerçevesini çok iyi çizmelisiniz. Eğer olasılıklardan birisinin başarı olacağından emin değilseniz bu fikri en az iki kere düşünmelisiniz ya da o yola hiç girmemelisiniz. Yine de risk almak isterseniz en kötü ihtimalle bu işin sonunda bilgi dağarcığınızı bir kademe daha ilerletmiş olursunuz.

Bir işe atılınca bayrağı ilk taşıyanlardan birisi olmak büyük bir fırsattır. Mesela bilgisayar sektörünün ilk zamanlarındaki kar oranlarıyla şimdiki kar oranları arasında dağlar kadar fark var. Diyelim ki bayrağı ilk alanlardansınız ve koşmaya başladınız ilk işiniz hızlı bir şekilde nakit akışı sağlayacak alanlara yönelmek olacaktır çünkü günün sonunda faturaların ödenmesi gerekiyor.

Oluşturduğunuz projelerde projelerin ölmemesi ve yaşama tutunması için size para kazandıracak müşterileri teşvik etmeli ve müşterilerinizi sürekli çoğaltmalısınız. Bir müşteri size mümkünse en az iki müşteri getirmeli, müşteriler mitoz bölünen hücreler gibi katlanarak çoğalmalı, önce ikiye sonra dörde katlanarak sürekli artmalıdır. Bunu yapmak için de kaz gelecek yerden tavuğu esirgememelisiniz ancak işler iyiye gittikçe tavuk gittikçe yumurtaya doğru küçülmeli ve en sonunda sadece kaz gelmelidir.

Sizlere son olarak söyleyeceğim en önemli şey ise fikirlerinizin mantığının temelini mutlaka alın çünkü doğanın yaşı milyarlarca yıl geriye dayanıyor ve şunu da unutmayın ki doğadaki her sonuç milyarlarca kez denenmiş en iyi sonuçtur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GELECEĞİ TAHMİN ETMEK - 22 Haziran 2021
NASIL ZENGİN OLABİLİRİM - 14 Haziran 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ