Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ÜRETİMDE YAPILACAK OLAN ÖN HAZIRLIKLAR

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Tarımda  bilindiği üzere   üretici ve çiftçilerimiz  yılın  dört mevsimi  üretim yaparken, bu üretimlerden önce  yapılacak olan ön  hazırlık da  yapılmaktadır.  Sonbahar temizliği; Pamuk tarlasının ekim hazırlığı, ön bitki kalıntılarının parçalanarak tekrar toprağa verilmesi ile başlar. Üst üste pamuk ekimi yada mısır gibi sap artığı bırakan bitkilerden sonra pamuk ekimi yapılacaksa , hasattan sonra saplar kesilerek toprak içine gömülür. Organik madde açısından bu tip uygulamalar toprak verimliliğinin korunması bakımından önemlidir.

Dipkazan  Çekilmesi; Uzun yıllar boyunca tarımı yapılan toprakların , her yıl aynı derinlikte işlenmesi , yoğun tarla trafiği ve ayrıca drenajı iyi olmayan tarlalarda aşırı sulamalarla Kalsiyum Karbonat  bileşiklerinin yukarı çıkarak belirli bir katmanda birikmesi sonucu toprak sıkışıklığı artmakta ve belirli bir derinliğin altına ” pullu tabanı ” denilen sert bir tabaka oluşturmaktadır.

Pamuk bitkisinin kök gelişimi bu tabaka ile sınırlı kalmakta ve kök gelişimi normal olmamaktadır. Bunun sonucunda bitkiler toprağın alt katmanlarındaki su ve besin maddelerinden yeterince yararlanamamaktadır.

Ayrıca yağmur ve sulama sularının alt katmanlara geçişi engellemekte ve bu suların sert tabaka seviyesinden , drenaj kanallarına akmasına ve yüzey akışı ile kaybolmasına neden olmaktadır.

Diğer taraftan sert tabaka sulama etkinliğinin azalmasına ve kış yağışlarının toprakta depolanmamasına da neden olmaktadır.

Pamuk bitkisinin etkin kök derinliğinin 0 – 90 cm olduğu , su ve besin maddelerini 0 – 180 cm arasındaki toprak tabakasından aldığı düşünüldüğünde , sert tabakanın mutlaka kırılması gerekmektedir. Pamuk tarımında ürün kaybına neden olan bu sert tabakanın 3 – 4 yılda bir dipkazan aleti ile toprağın oldukça kuru olduğu dönemde 90 cm derinliğe kadar çaprazlama olarak kırılması gerekir.

Toprak İşlemesi; Pamuktan sonra yine pamuk ekilecekse , pamuk sapları parçalandıktan sonra pullukla derin bir sürüm yapılarak bitki artıklarının toprağa karışması sağlanır. Ön bitki hububat ise hububat hasadından hemen sonra tarlanın pullukla işlenmesi gerekir. Ayrık ve kaynaş gibi rizomları ile çoğalan yabancı otların yoğun olduğu tarlalarda , pamuk ekimine kadar 2.ürün tarımı yapılmaması , toprağın yaz döneminde boş kalması bu otlarla mücadele bakımından yararlıdır.

İlkbahar hazırlığına ve yörenin iklim ve toprak faktörlerinin uygun olduğu zamanda başlanır.

Sonbahar tarla hazırlığından sonra kışın gelişen otların yok edilmesi amacıyla toprak gobledisk , diskharow , kültürvatör veya kazayağı ile işlenir. Gereğinden fazla yapılan toprak işlemesi ekonomik olmayacağı gibi , toprağın fiziksel yapısının bozulmasına da neden olacaktır.

Yabancı ot sorunu varsa , son toprak işlemesinden önce uygun olan yabancı ot ilacı ile uygun doz ve zamanda ilaçlama yapılmalı ve arkasından toprağa karıştırılmalıdır.

Ekim Öncesi Gübre Uygulaması; Pamuk ekiminde kombine mibzer ( tohum ve gübre ekebilen ekim makinesi ) kullanılacaksa , uygulanacak azotlu gübrenin yarısı ve fosforun tamamı son toprak işleme öncesi uygulanıp toprağa karıştırılmalıdır. Ekim kombine mibzer ile yapılacaksa , gübre ekimle birlikte uygulanmalıdır.  Buna   göre  bilinçli  bir şekilde yapılan tarım  üretiminin  doğru  ve zamanında  yapılmasının  önemli olduğunu  düşünüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
- 15 Mayıs 2024
- 9 Mayıs 2024
- 4 Mayıs 2024
- 1 Mayıs 2024
- 22 Nisan 2024
- 17 Nisan 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ