Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

HAYAT

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Genel olarak çoğu kişinin hayata bakışı iyi üniversitelerden diplomalar almak, kariyerlerimizi geliştirmek ve bunun beraberinde işlerimizde en iyi yere yükselmek, idolojilerimiz uğruna amansız bir mücadele içersine girip insanın değerini bile unutacağımız derecede mücadele vermek,
Başka insanlardan çok daha iyi yerlerde çalışıp daha çok paralar kazanıp parayı biriktirmek veya harcamakmıdır hayat yine başka insanlara bunu göstermekmidir ?
Yaşamınız içerisinde bulunan değerler hayatınızdaki insanlar size işinizin değilde kendinizin önemli olduğunu ve sizin içinde o insanların aslında önemli oluğunu gösteremiyorlarmı yada sizmi farkına varamıyorsunuz bunların.
Yetişmeye çalıştığınız bir çok şey ilerideki ömrünüzde 60 yaşına gelince geride aslında hiçte hızlı değil çok boş yaşadığınızı size gösterecek hatrını soramadığınız insanlar beraberken değer vermedikleriniz oturup konuşup dertleşemediğiniz eş dostlarınız o günler geldiğinde siz hayatınızdan hesap sormuş olamayacaksınız hayatınız sizden hesap soruyor olacak. Çünkü en değerli şeyler paranın satın alamadığı şeylerdir. Hayattaki en güzel şeyleri size işiniz kariyeriniz vermez onlar sadece kıyafet gibidir üzerinizden çıkarınca gider bir iş yerinin kapanışı veya sizi işten çıkarması kadar basit veya sizin bir şekilde o işyerinden anlaşamayıp çıkmanız kadar basit.
Yanından geçip gidipde fark etmediğiniz onca güzellikler varki bu yetişme telaşı sizi onları görmüyor hale getiriyor ne kadar içinde olsanızda bazı değerlerin o hırs yani nedensiz hırs sizi daha çok meşgul ediyor ve hep ön planda kendisini tutuyor.
Dünya üzerinde onca zenginler vardı yanındaki korumalarını aşıp onlara ulaşmak bile mümkün değildi bir salgın çıktı o korumalardan zenginlere bulaştı ama yine çok paraları vardı fakat içerisinde bulunduğu o salgın hastalığa paranın bir çaresi yoktu burada çok büyük bir mesaj var aslında anlayabilene tabiki.
Aslında İnsanlık bir kıtlık yaşıyordu çok zenginlerde çok iyi işleri kariyerleri ve çok yoğun çalışanlarda yaşıyordu. Bu kıtlık gerçek değerleri görememek kıtlığıydı.
Çok çalışmak yoğun olmak size sadece öleceğinizi unutturdu bir kaçış gibi yani ama aslında yaşamadınız sadece bir sisteme parça oldunuz yeri geldi iş yerinden nelere katlandınız ama hayatınızdaki insanlara tahammülünüz kalmadı.
Alanınız haricinde de bir işte çalışabilir veya küçük bir dükkanda kendi işinizi yapabilirsiniz sitressiz sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp onlarla iyi vakit geçirerek mutlu olabilirsiniz.
Onda var bende yokları bir kanarıya bırakarak ben mutluyum kimseye bakmadan alkış beklemeden kendim için yaşayarak alkışlardan uzak beklentisiz başkaları için yaşamadan diyebilmeli insan… sizleri seviyorum kalın sağlıcakla.

Gövdenin yüzeyi iki bölüme ayrılarak tezyin edilmiştir. Üstteki geniş yazı kuşağı alttan ve üstten ince iki şeritle sınırlandırılmıştır. Kazanın ağız kısmına denk gelen üstteki şerit boydan boya çeşitli hayvan figürleri ile tezyin edilmiştir. Bu şerit belirli aralıklarla küçük dairesel madalyonlarla kesilmiştir. Bu madalyonlar altı kollu çarkıfelek motifleri ile doldurulmuştur. Şeridin geriye kalan kısımlarını güvercinler, kanatlı hayvanlar, kurt, yaban keçisi, tavşan, at, deve gibi hayvanları kovalayan tazılar, insan başlı hayvan gibi figürler teşkil etmektedir. Alttaki ince şerit ise belli aralıklarla düğüm motifleri ile kesilmiş bitkisel motifler ve bunların arasında çeşitli hayvan figürlerinden oluşan süslemelerle doldurulmuştur.

Bu iki ince şeridin sınırlandırdığı yazı kuşağı gövdeyi çepeçevre dolanmaktadır.  Yazılar eşit aralıklarla altı madalyonla altı parçaya bölünmüş içerisi bitkisel zemin üzerine celi sülüs hatla yazılmış Arapça bir kitabe yer almaktadır. Kitabede Türkçe olarak “Milletler idare eden en büyük hükümdar, Arap ve Acem sultam, bilgin ve hükmünde adaletli, Müslümanların koruyucusu, âlemlerde adaleti ihya eden, eşkıya, azgın ve inatçıları kahreden îslâmiyetin temeli, halkın baş tacı, din ve dünyanın yücesi halk tarafından desteklenmiş padişah, zâlimlerden mazlumları esirgeyen dinin, doğruluğun, milletin yardımcısı, Allah için savaşan gazileri koruyan, (memleketleri ebedî olsun) Sultan Alâüd-din Ebu Sait Bahadır Han’a [bu kap] aziz ve mübarek olsun, yani güle güle kullansın” ifadesi yer almaktadır.

Bu kitabenin aralarında yer alan altı dilimli madalyonların dairesel biçimdeki göbekleri birbirinden farklı hükümdar konulu tasvirlerle doldurulmuştur. Madalyonun yarım daire şeklindeki dilimleri ise iki sıra halinde yüzeyi dolduran çarkıfelek motifleri ile süslenmiştir. Birinci madalyonun ortasında yer alan dairevi kısımda ince kıvrım dallı yapraklı bitkisel bezemenin arasında tahtla oturur vaziyette hükümdar figürü betimlenmiştir. Ayak bileklerine kadar uzun bir kaftanı olan figürün başında kavuk sağ elinde ise asa bulunmaktadır. Bu figürün yüz hatları işlenmemiş olup boş bırakılmıştır. Hükümdar olduğunu sanılan kişinin karşısında bir kadın figürü yer almaktadır. Cariye olduğunu sanılan bu bayan figürünün saçları düzgün olarak geriye taranmış, gözleri çekik, üzerine yakasız, kolları ve etekleri uzun ve çiçek motifleri ile bezeli bir elbise giymiş olarak tasvir edilmiştir.

İkinci madalyonda zemin aynı şekilde olup, ortadaki dairevi kısımda bağdaş kurmuş yerden yüksek bir minder üzerinde oturan yönü sağa dönük erkek figürü bulunmaktadır. Figürün Sağ eli palasının kabzasında sol eli ise palanın kını üzerinde yer almaktadır. Yüz hatları boş bırakılmış olan figürün Hükümdar olması muhtemeldir. Hükümdarın sağ tarafında iki elini ona doğru uzatmış kadın figürü yer almaktadır. Sahneyi hükümdarın önünde tek başlı simetrik iki vücudu olan aslan figürü bulunmaktadır. Aslanların kuyruğu bacaklarının arasından dolandıktan sonra geriye uzanmış olarak verilmiştir. Figürlerin boşluklarında kıvrım dallı bitkisel yapraklı bezeme yer almaktadır.

Üçüncü madalyonda zemin aynı şekilde olup, ortadaki dairevi kısımda bağdaş kurmuş yerden yüksek bir taht üzerinde oturan yönü ortaya dönük bir hükümdar figürü ile iki yanında uzun ve süslü entarili iki kadın yer almaktadır.  Sağdaki kadın elinde Sağdaki kadın elinde şemsiye veya yelpazeye benzer bir şey tutmakta diğer elini hükümdardan bir şeyler ister gibi uzatmış bulunmaktadır. yelpazeye benzer bir şey tutmakta diğer kadın ise  elini hükümdardan bir şeyler ister gibi uzatmış şekilde tasvir edilmiştir..Figürlerin boşluklarında kıvrım dallı bitkisel yapraklı bezeme yer almaktadır.

Dördüncü madalyonun yüzeyinde ortada bağdaş kurup oturan hükümdar ile iki tarafında ayakta duran birer insan figürü görülmektedir. Sağdaki erkek tasviri olup, elinde bir mızrak tutmaktadır. Diğeri ise entarili ve kanatlı olarak tasvir edilmiştir.

Beşinci madalyonun ortasındaki sahne ortada bağdaş kurup oturan hükümdar ile yanlarında birer bayan tasvirinden oluşmaktadır. Hükümdarın birini sağ eliyle kuyruğundan tuttuğu başı üstünde bakışımlı iki kuş figürü yer almaktadır.  Kadın figürleri muhtemelen hükümdarın hizmetindeki cariyelerden olup, birisi sağ elinde tuttuğu bir sürahiden doldurduğu kadehi hükümdara uzatmakta, diğeri de bir eliyle tuttuğu tabaktan bir şeyler sunar şekilde verilmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜLE GÜLE ERKİN BABA - 9 Ağustos 2023
- 4 Ekim 2022
- 27 Eylül 2022
- 20 Eylül 2022
- 13 Eylül 2022
- 30 Ağustos 2022
- 25 Ağustos 2022
- 16 Ağustos 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ