Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

COVİD-19 İLE YAŞAMAYA DEVAM

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını nedeniyle sosyal yardımlarını artırarak sürdürüyor.Bugüne dek 16 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda paketi dağıtıldı.
Üç gün önce başlayan çorba ve ekmek dağıtımında da sekiz bin aileye ulaşılırken, Başkan Tunç Soyer bu kampanyayı da çok önemsediğini söyledi.Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kuru gıda ve hijyen paketinin yanı sıra günlük yaşamını sürdürmekte zorlanan ailelere destek için Grand Plaza Gıda Turizm A.Ş. üzerinden üç gün önce çorba ve ekmek dağıtımını başlattı.
Şu anda 2 bin 500 aileye sıcak çorba ve 10 bin ekmek dağıtılıyor. Bu rakamların önümüzdeki günlerde arttırılması da hedeflendi.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “BizVarız” adıyla başlattığı dayanışma kampanyası kapsamında 23 Mart’tan bu yana hiç geliri olmayan 65 yaş üstü yurttaşlar ile ihtiyaç sahibi ve 1-5 yaş arası çocuğu olan 16 bin aileye gıda, süt ve hijyen paketi ulaştırıldı. Mart ayında 88 bin çocuğa süt ulaştırıldı.

SOKAĞA ÇIKAMAYANLAR TEK TEK ARANIYOR

Büyükşehir Belediyesi evinden çıkamayan 65 yaş üstü yurttaşları da tek tek aramayı sürdürüyor. Telefonla aranan İzmirlilere ihtiyacı olup olmadığı sorulup varsa talepleri yerine getiriliyor. Bu kapsamda 23 Mart’tan bu yana 65 yaş üstü 27 bin İzmirli yurttaşa telefonla ulaşıldı.

40 BİN AİLE FAYDALANACAK

Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal etkilerine karşı kriz belediyeciliğine geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi, tüm kurumsal gücünü salgının en az hasarla atlatılması için kullanıyor. Başkan Tunç Soyer bu kapsamda 6 Nisan’dan itibaren veri tabanına kayıtlı, ihtiyaç sahibi, işini kaybeden 40 bin aileye 400’er lira yardımda bulunacağını da açıklamıştı.

COVİD-19 İLE YAŞAMAYA DEVAM

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına Başkar H. Gökhan Özdemir az önce şu açıklamayı yaptı:‘Bilindiği üzere Covid-19 kapsamında İlimizde yalnızca kamu kurumlarının katılımı ile Pandemi Kurulu oluşturulmuş olup İl genelinde alınması gereken önlemler üzerine toplantılar yapılmaktadır.Yıllardır Tek Sağlık konusunda çalışmalarımız olduğu bilinmesine rağmen, İlimizde kurulan gerek Pandemi Kurulu gerekse diğer kurullara davet edilmemekle birlikte biz de İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak tüm meslek örgütleri gibi almamız gereken önlemlerle ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz.Özellikle bu süreçte halk sağlığı açısından herkesin olabildiğince evde kalması gerektiği ve yoğun bir şekilde bir arada olmaksızın çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.Bizler Veteriner Hekimler olarak aldığımız eğitim ve mesleki deneyimlerimiz gereği halk sağlığı ve zoonozlarla mücadele kapsamında alınması gereken önlemleri bilmekteyiz.

İLK GÜNDEN İTİBAREN…

İlk günden itibaren Veteriner Hekim Kliniklerimizde alınması gereken önlemler uygulanmaya başlandı. Meslektaşlarımız insan hareketlerini azaltmaya yönelik olarak acil ve öncelikli hasta protokollerini oluşturdular. Bu protokoller doğrultusunda randevularını düzenleyerek uygulamaya geçtiler.Hastalarının ve hasta sahiplerinin güvenliği için kliniklerinde gerekli biyogüvenlik önlemlerini aldılar.Aynı ortamda bulunan kişi sayısını fiziksel mesafeyi koruyacak şekilde yönlendiriyorlar. İnsanların farkında olmadan el alışkanlığı olarak temas edeceği dergi vb. malzemeler bekleme odalarından kaldırıldı.

DEZENFEKSİYON YAPIYORLAR

Bunun yanı sıra Belediyelerde görev yapan meslektaşlarımız da başta Cumhurbaşkanlığı Genelgesi olmak üzere, bağlı oldukları Belediyelerinin aldığı risk önlemleri gereği nöbet sistemi ile çalışmaya başladılar. Özellikle bu süreçte vatandaşların evde kalması gerektiğinden vatandaşları bakımevi ziyaretine ve hayvan sahiplendirmeye teşvik eden rutin uygulamalarını da düzenlediler.
Sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanlar için de mevcut besleme odakları başta olmak üzere mama dağıtımı çalışmalarını arttırdılar. Ayrıca meslektaşlarımız sağlık kuruluşlarının dezenfeksiyonu başta olmak üzere ilçelerindeki dezenfeksiyon çalışmalarını da yürütmektedirler.

HEMEN HER SEKTÖRDE..

Aynı şekilde Gıda ve İlaç Sektöründe, Hayvancılık işletmelerinde çalışan tüm meslektaşlarımız hayvan sağlığı kapsamında zorunlu görevlerini kendilerinin ve çevrelerindeki insanların sağlığını tehlikeye atmaksızın yürütmeye devam ediyorlar.Çünkü bu dönemde hepimizin sağlıklı kalmaya ihtiyacı var. Dolayısıyla gıda sektöründe çalışan meslektaşlarımızın da sağlıklı gıdayı vatandaşlarımıza ulaştırmaya devam etmesi gerekiyor.

BİLİNÇLE SAHADALAR

Hayvancılık işletmelerinde hayvanların sağlıklı ve refah içinde olması, hayvansal ürünlerin üretiminin aksamadan sürdürülmesi hem halk sağlığı hem de ülke ekonomisi için her zaman ki gibi çok önemlidir. Bu bilinçle tüm meslektaşlarımız sahadadır.
Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumlarında görev yapan meslektaşlarımız da aynı hassasiyetle insan hareketlerinin azami olması şartı doğrultusunda hayvan sağlığı ve gıda güvenliğine yönelik görevlerine devam etmektedir.Ancak tüm sektörlerdeki meslektaşlarımızın bu çalışmaları yürütürken de risk altında oldukları unutulmamalıdır. Gereksiz tek bir insan hareketinin bile hastalığın yayılımı için ciddi risk olduğu bilinci ile vatandaşlarımızdan da kurallara uymalarını rica ediyoruz.Evcil hayvan besleyen vatandaşlarımız; lütfen Veteriner Hekiminizden randevu ve onay almadıkça klinik ziyareti yapmayın. Hayvanlarınızın bu süreçte hastalanmaması için daha çok ilgi ve özen gösterin. Bakım ve beslenmesini ihmal etmeyin.
Hayvancılık sektöründeki yetiştiricilerimiz; Lütfen gerek özel sektör gerekse kamu aracılığı ile yapılan Veteriner Hekimlik hizmetlerinde meslektaşlarımızın uyarılarını dikkate alın.Gıda sektöründen hizmet alan vatandaşlarımız; sizler de insan hareketlerinin sınırlanmasına yönelik önlemlere ve hijyen kurallarına uyunuz. Uyulmadığına dair tespitlerinizi ilgilere bildiriniz.

KOORDİNENİN ÖNEMİ

Hayvanseverlerimiz, yerel hayvan koruma görevlisi vatandaşlarımız; Sizlerin de bu dönemde itidal sahibi olarak Belediye Bakımevi ziyaretlerinizi seyreltmeniz, çalışanlarla koordineli ve uyumlu olarak hareket etmeniz çok önemlidir.Bakımevleri ilgili kurumlar tarafından denetlenmektedir. Dolayısıyla bu süreçte sokakta kalan hayvanların sahiplendirilme ve beslenme çalışmalarına ağırlık vermeniz daha doğru olacaktır. Elbette tüm bu çalışmalarda hastalıkla ilgili alınması gereken önlemleri hem kendi sağlığınız hem de halk sağlığı açısından uygulamayı unutmayınız.Bu günlerin bir an önce bitmesi dileğiyle sağlıklı günler diliyoruz.’

Bergama Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri nedeniyle birçok işyerinin kapalı olması, vatandaşların sokağa çıkmamaları nedeniyle açlık sorunu yaşayan sokak hayvanlarını unutmadı.
Veteriner işleri ve Zabıta birimi ekipleri, şehrin dört bir yanında sokak hayvanlarının yemek bulmakta zorlanacakları bölgelere mama dağıtımı yapıyor.
Belediye Başkanı Hakan Koştu “Can dostlarımız sokak hayvanlarının bu süreçte aç kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Bazı medya kuruluşlarında Çin’de hayatın normalleşmesinin ardından canlı hayvan pazarlarının yeniden açıldığı haberi yer yayımlanmış, bazı kişiler de bu haberlere dayanarak sosyal medya üzerinden Çin’e tepki göstermişti.Bu gelişme üzerine Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu iddiaların doğru olmadığı yönünde bir açıklama yapmıştı.Söz konusu iddiaların doğru olmadığı Çin Medya Grubu tarafından olay yerinden çekilen bir video haberle de ortaya konuldu.
Çin Medya Grubu Türkiye Muhabiri Ma Yayao’nun Wuhan’a görüntülü bağlanarak aldığı bilgilere göre Wuhan’daki canlı hayvan pazarı 1 Ocak 2020 tarihinden beri kapalı. Wuhan’ın birçok yerinde hayatın normale dönmeye başlamasına karşın pazarın hala kapalı olduğu ve kapısında polislerin bulunduğu görülüyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Ekim 2021
İYİ Kİ YAZMIŞIM! - 7 Ekim 2021
- 4 Ekim 2021
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ