Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Kerimağa Konağına Bakanlıktan Yeşil Işık

Reklam

Ödemiş ilçesinde tarihi yapılarıyla ünlü son yıllarda Film ve Reklam çekimleri ile adını duyuran Birgi Mahallesinde UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan ve yaklaşık 3 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Birgi’de bulunan Kerimağa Konağı için Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle restorasyon çalışması başlatıldı. Ödemiş ilçesine bağlı Birgi’nin MÖ 750’den bu yana bir yerleşim yeri olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

Frig ve Lidya uygarlıkları, Pers ve Bergama krallıkları, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Aydınoğulları Beyliği ve Osmanlı döneminin izleri bulunan Birgi, su kaynakları ve verimli topraklarıyla binlerce yıldır canlı bir sosyal hayata ev sahipliği yapıyor. Aydınoğulları zamanında oluşan mimari dokusunu taşımayı başaran ve bu sayede 2012 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne alınan tarihi yerleşkede birçok yapı geleceğe taşınmak için restore edilmeyi bekliyor.

Bu yapılardan biri olan ve tamamen yıkılma tehlikesi bulunan Kerimağa Konağı için mülk sahibi Mehmet Palamut tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının sağladığı hibe desteğiyle restorasyon çalışması başlatıldı.

Tarihi konağın sahibi Mehmet Palamut, yapının bir bölümünün yıkıldığını, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne restorasyon için başvurduklarını, Bakanlığın 61 bin 850 liralık hibe desteği sunduğunu söyledi. Mimarların binanın restorasyonu için proje hazırladığını, Bakanlık onayının ardından çalışmalara başlayacaklarını belirten Palamut, “Binayı ayağa kaldırarak gelecek nesillere ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

TARİHİ EN ÖNEMLİ ÜÇ KONAKTAN BİRİ

Birgi’de yaşayan sanat tarihçisi Prof. Dr. Necla Arslan Sevin de Kerimağa Konağı’nın bölgenin en önemli üç konağından biri olduğuna işaret etti. Birgi konut mimarisinin anıtsal örneği yapının büyük bölümünün harap olduğunu ifade eden Arslan, şöyle konuştu “Bu yapının 19. yüzyıl hatta belki birazcık daha önce inşa edilmiş olduğunu düşünüyorum çünkü inşa tekniği ve görüntüsü itibarıyla buradaki diğer konutlardan biraz daha eski olduğu görüşündeyim. İki katlı klasik Birgi konutlarının özelliklerini taşıyor. Dış sofalı bir örnek, anka moloz taşlarla örülmüş, diğer birçok konutta gördüğümüz bir özelliktir. Ahşap karkas sistemiyle yapılmış, tuğla, çamur harç ve en üstüne de yine samanlı bir sıvayla kaplanmış tepe pencereleri var. Belli bölümlerinde 19. yüzyıl Ege konutlarında çok sık gördüğümüz alçı vitraylar karşımıza çıkıyor. Sokağa bakan dış tarafta üst katta bir çıkma var. Ahşap eli belindelerle duvar üstüne oturtulmuş ve üzerlerinde bölge konutlarında çok sık karşılaştığımız desenler gibi çeşitli bitki ve meyve motiflerinin işlediği ayrıntılar görüyoruz.”

Prof. Dr. Sevin, Birgi’nin mimari kültüründe çok önemli bir yere sahip eserin, gelecek kuşaklara aktarılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Binanın yıkılma riski nedeniyle restorasyonun bir an önce başlaması gerektiğini belirten Sevin, “Yapının kurtarılmasının Birgi mimari kültüründe çok önemli bu eserin gelecek kuşaklara aktarılması açısından son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

PALAMUT “KÜLTÜR ve TURİZM  BAKANLIĞI İZMİR İL MÜDÜRLÜĞÜNDE GEREKLİ SÖZLEŞMEYE İMZA ATTIM.”

Tarihi  Kerimağa  Konağının  yer sahibi  Birgili  Mehmet  Palamut  bir bölümü  yıkılan  ve  Birgi’nin üç önemli  konağından  biri  olan  Kerimağa  Konağı ile ilgili  güzel gelişmelerin  yaşandığına  dikkat çekti.  Palamut “Girişimlerimiz  sonucunda  bir bölümü  yıkılan  ancak diğer  bölümü yıkılma  tehlikesi ile karşı karşıya  bulunan  Kerimağa  Konağı ile  yaşadığımız  gelişmede  Kültür  ve Turizm  Bakanlığı İzmir İl  Müdürlüğünden  yapılacak Proje çalışmasıyla ilgili olarak  gerekli  sözleşmeyi  imzaladık.  Burada  çıkan sonuca göre  ilgili bakanlık  buranın  yapılması  ve eski  konumuna  gelmesinde bizden  mimar  aracılığı  ile proje  bekliyor.  Bizler de, bu konuda  harekete  geçerek  tarihi binamızın  tekrar  güçlendirilerek eski  günlerine dönmesini  bekliyoruz.  Burada  tekrar  eski yıllarda  olduğu gibi  yaşamak  istiyoruz.” dedi.

“BİRGİ’YE YAKIŞMIYORDU”

Birgi’nin  merkezi  yerinde  olması  nedeniyle  görenlerin de tarihi binaya  farklı baktıkları Kerimağa  Konağının  bu halinin Birgi Mahallesine yakışmadığına dikkat çeken  Mehmet  Palamut “Birgi’ye  gelen yerli ve yabancı  turistler  buraya baktıklarında   binanın  yıkık görüntüsünü görüyorlardı.  Şu anda  yapılacak olması  bizleri de sevindirdi.  Bakanlığımıza  ve binanın  tekrar  restore edilecek  olmasında   emeği  geçenlere  teşekkür ediyorum.” Dedi.

GAZETEMİZDE  GÜNDEME  GEMİŞTİ.

Birgi’de tarihi  bina ile yaşanan dram  yer sahibi  Mehmet  Palamut’un  derdini    aktarması  ile birlikte   Ödemiş Kent Gazetesinde  tarihi  400  Yıllık  Kerimağa  Konağının   binanın  restore edilmesi  ve eski  konumuna  gelmesi  konusunda  konusu  Ödemiş Kent Gazetesinde  gündeme  gelmişti.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ