Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Obezite Hastalarında Koronavirüs Riski Yüksek

Reklam

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, aşırı kilolu bireyler ile obezite hastalarının koronavirüs salgını açısından yüksek risk grubunda olduklarını belirterek, çeşitli uyarılarda bulundu

Dünya Obezite Federasyonu (The World Obesity Federation) resmi web adresinden yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs (COVID-19) salgınının obezite hastaları için ciddi risk oluşturduğunu duyurdu. Açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19 salgınının uluslararası bir halk sağlığı acil durumu olduğunu ilan etmiştir. Koronavirüsler obezite ile ilgili durumları olan kişilerde daha ciddi semptomlara ve komplikasyonlara neden olabilir” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) de geçtiğimiz günlerce yaptığı açıklamada, coronavirüs hastalarının 3’te 2’sinin aşırı kilolu ve obez olduğunu bildirdi. Ayrıca bu hastaların 60 yaşın altında oldukları da kaydedildi.

NEDEN DAHA BÜYÜK RİSK ALTINDALAR?

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, “Çalışmalar, obez ve aşırı kilolu bireylerin, ciddi komplikasyonlara maruz kalma veya grip gibi enfeksiyonlardan ölme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Aşırı kilolu kişilerin bağışıklık sistemleri, sürekli olarak inflamasyonun hücrelere verdiği hasarı korumaya ve onarmaya çalışır. Tüm enerjisini iltihaplanmaya karşı kullanmak da, vücudun savunma sisteminin COVID-19 gibi yeni bir enfeksiyona karşı zayıf düşmesine neden olur” dedi.

Op. Dr. Tufan Ergenç şöyle devam etti: “Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan hastaların çoğunda basit nefes darlığından obezite hipoventilasyon sendromuna (OHS) kadar değişen solunum problemleri de mevcuttur. Ayrıca obez ve aşırı kilolu kişiler meyve ve sebze gibi bağışıklık sistemini sağlıklı tutan lif ve antioksidan içeren gıdaları da yeterince tüketmiyor.

Öte yandan çalışmalar, fiziksel aktivitenin, bağışıklığı desteklemeye yardımcı olan bazı bağışıklık hücrelerinin sayısını arttırdığını göstermiştir. Aşırı kilo sorunu olan birçok kişinin ortak özelliği ise hareketsiz yaşamdır. Bu gibi faktörler göz önüne alındığında, obezite hastalarının yeni koronavirüs salgınına karşı sağlıklı bir kişiye kıyasla daha çok riske açık olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.”

OBEZİTE HASTALARI BUNLARA DİKKAT ETMELİ

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç koronavirüs salgınından korunma noktasında herkes için geçerli olan önlemlerin obezite sorunu yaşayan kişiler açısından çok daha büyük önem arz ettiğini belirterek, “Hastaların bu dönemde beslenmelerine ve uyku düzenlerine ekstra dikkat etmelerini; evde doktorlarının da önerdiği şekilde egzersizlerini düzenli bir şekilde yapmalarını, zorunda kalmadıkça asla dışarı çıkmamalarını, kullandıkları ilaçları aksatmamalarını öneriyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ