Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SARS-MERS-COVİD-19

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım İnsanoğlu bu yüz yılda bir çok zorluklarla savaş, doğal afetler, salgın hastalıklar gibi imtihanlardan geçmekte bunlardan en genel olanı ve maalesef şu ana kadar bir aşı veya kesin iyileşme tedavisinin bulunmadığı Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde aralık 2019 tarihinde yayılmaya başlayan (Covid-19) virüsü yani Koronavirüsüdür. Dünyayı etkisi altına alan bu Hastalığın başlangıç kaynağı henüz netlik kazanmamıştır. Ancak eldeki veriler, Çin’in Wuhan bölgesindeki Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarında yasadışı olarak satılan vahşi hayvanları işaret etmektedir.

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen Koronavirüs (corona virüs) daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır. Soğuk algınlığına benzer bir tabloyla ortaya çıkan coronavirüsün (koronavirüs) 2020’de çok ağır tablolarda seyrettiği bilinmektedir. Coronavirüs yani koronavirüs salgını şu anda pek çok ülkenin ortak sorunlarından birisi olmuştur. Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Coronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdedir. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir.Uzmanlar, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) korunmak için güçlü bir bağışıklık sisteminin önemine dikkati çekerken, özellikle dengeli ve zengin beslenme, kaliteli uyku ile egzersizin immün sistemin güçlendirilmesi için en temel unsurlar arasında yer aldığını belirtiyor.

Buna dayalı olarak bizler tarım ürünleri ve doğal beslenmeyle Türk mutfağımızın zenginliklerinden yararlanacağız.Getirilen sokağa çıkma yasaklarına uyulursa evde kal çağrıları dikkate alınırsa sosyal mesafe kuralları dikkate alınır sokağa mecburi hallerde çıkıldığında tedbirli olunursa Maske ve eldiven takarak çıkılırsa Ülkemiz daha fazla vakka ve olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalmadan bu hastalıktan kurtulacak ve hayatlarımız normal seyrine dönecektir.

Şuanda Çin’in Wuhan eyaltinde başlayan virüs orada neredeyse bitme aşamasına geldi karantinalar kent’te kaldırıldı hayat normale dönmeye başladı fakat dünya genelinde iyi önlemler alamayan ülkelerde vakka sayıları artış gösteriyor bunlar malesef gözümüzün önündeki olumsuz örnekler.Eski gibi yine birlikte çaylarımızı içeceğiz topluca etkinlik eğlence ve dost sohbetleri yapacağız o kadar çok özledikki birbirimize sarılmayı fakat biraz daha kurallara uyarak tedbirli davranırsak hayatlarımız nörmal seyrine dönecek hadi Türkiyem daha güzel hep birlikte yarınlarımız için EVDEKAL sevgi ve saygılarımla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜLE GÜLE ERKİN BABA - 9 Ağustos 2023
- 4 Ekim 2022
- 27 Eylül 2022
- 20 Eylül 2022
- 13 Eylül 2022
- 30 Ağustos 2022
- 25 Ağustos 2022
- 16 Ağustos 2022
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ