Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

ABD’DE KORONOVİRUS

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

ABD’de 10 Nisan itibarıyla yeni koronavirüs kaynaklı hasta sayısı 500 bini aştı, hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bini geçti. New York şehri tespit edilen vaka sayısıyla dünyanın herhangi bir ülkesinin üstünde bulunuyor.
ABD Kolombiya Yayın Şirketi 10 Nisan günü sabah programında korkunç bir görüntü yayınladı.
Yeni koronavirüs zatürresinden ölen kişi sayısının hastane morg kapasitesini aşması nedeniyle belediye ABD’nin 150 yıllık tarihe sahip en büyük mezarlığı olan Hart Adası’nda hendekler kazıp sahipsiz cesetleri toprağa vermek zorunda kaldı.

KRONİK SORUN…

Kamuoyu bir kez daha ABD sağlık sisteminin kronik sorunlarına odaklandı.
Salgından sonra bu sorunlar hiçbir zaman gündemden düşmedi.
Fakat bu sefer tartışmanın konusu tıbbi malzemelerin yetersizliğinden, doktor ve hemşirelerin sebepsiz yere görevden alınmalarına geçti.

New York Times gazetesi, sorunun hastanelerin maliyet sıkıntısı çekmesinden kaynaklandığını savundu.Salgın gittikçe kötüleşirken, ABD’nin birçok vilayetinde acil olmayan ameliyatların durdurulmasına ilişkin talimat verildi.Bunun için hastane geliri hızla daralıyor.
New York Belediye Başkanı Bill de Blasio MSNBC’ye verdiği demeçte “ülke genelindeki bütün doktor ve hemşireleri mücadeleye almalı ve durumu en ciddi yerlere göndermeliyiz. Yoksa bu krizi nasıl aşacağımızı bilmiyorum” dedi.Bu çağrı gelir gelmez, 40 binden fazla gönüllü olumlu yanıt verdi. Ne var ki, ismini açıklamak istemeyen bir hemşire, New York’a giderse büyük ihtimalle kendi işini kaybedeceğini söyledi.
Microsoft’un kurucusu Bill Gates, beş yıl önce TED’in düzenlediği konferansta küresel pandemiler hakkında uyarıda bulunmuştu.Batı Afrika’yı saran ve 11 binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınıyla ilgili konuşan Gates, ‘Önümüzdeki 10 yıl içinde herhangi bir şey 10 milyondan fazla kişiyi öldürürse, bu muhtemelen bir savaştan çok, yüksek derecede bulaşıcı bir virüs olacak.
Salgın hastalıkları durdurmak için çok az yatırım yaptık ve bir sonraki salgın için hazır değiliz.” ifadelerini kullanmıştı.
Gates, o konuşmasında batılı hükümetlere pandemiyi askeri tehdit gibi görmeleri ve askeri tatbikatlara benzer bir şekilde olası salgınlara karşı “tatbikat” düzenlemeleri gerektiğini vurgulamıştı.Gates’in tahmini, özellikle sosyal medyada çok dikkat çekti.
Bill Gates’i bu tahmini nedeniyle salgından sorumlu tutan internet kullanıcıları oldu.
Yapılan yorumlarda ünlü milyarderin aşı geliştirilmesi için yaptığı yatırımların amacını sorgulayanlar da vardı.
Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eş başkanlığını yürüten Bill Gates, son komplo teorileri ve Covid-19’un yayılmasını içeren önlemler hakkındaki düşüncelerini CCTV ile yaptığı röportajda paylaştı.
Bill Gates virüsün yaratıcısı olduğu suçlamasıyla ilgili “Dünyayı böyle salgınlara karşı hazırlamak için elinden gelenin en iyisini yapan birine bu suçlamanın ironik olduğunu söyleyebilirim.” dedi.
“Çıldırmış bir durumdayız, bu yüzden çılgın söylentiler olacak.” değerlendirmesini de yaptı.
Gates, şimdilik en acil görevin, güvenli, etkili ve üretimi kolay bir Covid-19 aşısı bulmak olduğunu ifade ederek, dünyadaki herkese aşı ulaştırmanın Gates Vakfı’nın önceliklerinden biri olduğunu bildirdi.”Bilim insanlarına aşı bulmaları için fon sağlıyoruz, bundan anlamlı bir kazanç elde etmeye çalışmadıklarına dair taahhütler alacağız.” açıklamasını yapan Bill Gates, sözlerine şöyle devam etti:Çünkü bu acil bir ihtiyaç türüdür. Aşıyı olabildiğince ucuz hale getireceğiz ve paranın gezegendeki herkesin bu aşıyı satın alabilmesi için fon olacak bundan şüphe yok.
Vakfımız dünyanın dört bir yanından sekiz ila 10 çeşit potansiyel aşı seçecek, bu aşıların araştırma ve geliştirilmesini desteklemek için her türlü çabayı göstereceğiz.’

Ayrıca Hekim seçme, konusuna da değinmek istiyorum. Hekim seçme  hakkı insan sağlığında olduğu gibi bizim mesleğimizde de söz konusudur.Dolayısıyla, nasıl bir çocuk doktorunu tercih eden insanlar her şekilde 7/24 ona ulaşmak isterse ve bu hakka sahip ise bizlerin hasta sahipleri de bu hakka sahip olmalıdır.
Sadece evcil hayvanlarımız değil büyükbaş hayvanlarımızın sağlık hizmetlerine dair de alınan karar yanlıştır.Çünkü sürü sağlığı ve yönetimine katkı koyan Veteriner Hekimlerimizin başarılı olması için süreklilik esastır.
Ayrıca yine sizler bilmezsiniz ama cebinde parası olmadığında üretimi durmasın, hayvanları hasta olmasın diye hayvan yetiştiricisi köylümüze, vatandaşımıza ilk krediyi açan bizim meslektaşlarımız Veteriner Hekimlerdir.Ne insanlarımızın ne de hayvanlarımızın bunları yaşamaktan endişe etmesi doğru değildir. Bu nedenle veteriner hizmetleri sağlık kuruluşları kapsamında değerlendirilmelidir.’
Ben de hayvanı hastalanınca onun gibi hastalanan, kaybettiğinde ise kara yaslara bürünen çok kişi tanıdığım için, geç de olsa, bundan sonra veterinerlerin ve milyonlarca hayvan severin seslerine kulak verilmesi ve sorunlarının dikkate alınması için bilgilendirme ve yetkililere duyurma görevimi buradan yapmaya çalıştım.

Her ne kadar, yazımın başında belirttiğim gibi, yetkililer hayvanları kolladıklarını, sokak sokak gezerek hayvan arayıp ilgilendiklerini belirtilerse de, İzmir Veteriner Hekimleri Odası yönetiminin görüşü ise şöyle.‘Bu süreçte yapılan tüm uygulamalar göstermiştir ki ülkemizde hayvan hakları da, sağlığı da, refahı da hiç kimsenin umurunda değildir.
Süreci günü kurtarmaya ilişkin çalışmalarla elbette biz de kendi sınırlarımızda çözmek için çalışmalar yapıyoruz.Ancak hayvan sağlığına yönelik uygulamaların hele de bir zoonoz yüzünden tüm dünya evlere hapsolmuşken bu kadar hiçe sayılması kabul edilebilir değildir.
Bu sürece dair önerilerimizi içeren açıklamalarımız devam edecektir. Çünkü ne yazık ki büyük resmi görmenizi bekleyecek zaman kalmamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Ekim 2021
İYİ Kİ YAZMIŞIM! - 7 Ekim 2021
- 4 Ekim 2021
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ