Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

BASIN BÜLTENİ 15.04.2020

Reklam

İzmir’e Musacalı Müjdesi: Dev barajın gövdesi tamamlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından İzmir iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. İzmir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Bergamalı üreticilere Musacalı Barajı’ndan müjdeli haber.

İzmir Bergama’da 22 bin 950 dekar araziye can suyu verecek Musacalı Barajı’nın gövde dolgusu tamamlandı.  %  63 fiziki gerçekleşme oranına ulaşılan barajın tamamlanması ile bölge üreticisine yılda 19.7 milyon lira ek gelir sağlayacak.

1 milyon 100 bin metreküp dolgu yapıldı

22.950 dekar araziyi sulayarak bölge üreticisine 2020 yılı rakamlarıyla yılda 19.7 milyon lira ek gelir sağlayacak barajın inşaatı geçtiğimiz yaz aylarında vites büyüttü. Soğuk ve yağışlı kış aylarında da hız kesmeden devam eden çalışmalar kapmasında dev barajın gövdesine günde ortalama 250 kamyon kaya taşındı ve 1 milyon 100 bin metreküplük gövde dolgusu yaz ayları gelmeden tamamlandı. Musacalı Barajı’nda Baraja gelecek fazla suyu gövdenin üstünden boşaltacak yapının (dolusavak) inşası devam ediyor.

25 milyon metreküp su tutacak

Bergama Musacalı Mahallesi yakınlarındaki Kocadere üzerine inşa edilen barajın gövdesinin yüksekliği temelden 79 metre olacak. Ön yüzü beton kaplı kaya dolgu tipindeki dev barajda 25 milyon m3 su tutulacak. Musacalı Barajı bölge ekonomisine ise adeta yeniden hayat verecek.

Üreticiye 19.7 milyon lira ek gelir sağlayacak

22 bin 950 dekar araziyi borulu basınçlı sistemle sulayacak baraj,  bölgede verimi artırırken, sulama maliyetlerini de düşürecek. Ayrıca modern sulama ile birlikte ürün çeşitliliği de artacak.  Üretici yılda 2 yada daha fazla hasat yapma şansına kavuşacak. Musacalı Barajı 2020 yılı rakamları ile bölge çiftçisine yılda 19.7 milyon lira daha fazla kazandıracaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ