Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR NOTLARIM

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Trump söylediğini yaptı ve Dünya Sağlık Örgütü’ne yapılan desteği kesti. Nedeni, Çin ile aralarındaki ekonomik savaş… DSÖ’nün giderlerinin büyük bölümünü kendilerinin karşıladığını, ama onların Çin yanlısı bir politika sürdürdüklerini belirten Trump, ‘Bizi aldattılar!’ diye konuştu…

İki günlük sokağa çıkma kararına dayanamadık…. Önce market ve fırınlara akın ettik, kuralları çiğnedik. Sonra; saat 24.00’de kendimizi sokağa dar attık… Ama çoğunluğumuzun bildiği bir İzmirli aile var. Anna ile kızı tam 1,5 yıldır konut değil odadan dışarı çıkamıyor…

Peki Corona tedavisinde denenen ve umut veren ilaçlar hangileri?

Gerçek şu:Corona virüsüne karşı güvenli ve etkili bir aşının bulunması ve tüm dünyaya gönderilecek şekilde üretilebilmesi zaman alacak.

Bu nedenle de bilim adamları ve ilaç firmaları kesin bir tedavi sağlayacak ilaçlar ve terapiler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Muhalif görünümündeki profesör, ‘Trump bile Dünya Sağlık Örgütü bizi aldattı,’ diyor, dedi.Eee, bana ne?Biz böyle sözlere alışkınız…

Ama kazın ayağı öyle değil.Trump bu yazıyı yazmamdan iki saat önce şu açıklamayı yaptı:Dünya Sağlık Örgütü’ne mali katkıyı durdurdum!’

ABD Başkanı Donald Trump, ‘’Yönetimime Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) mali desteğin durdurulması talimatı veriyorum’’ dedi.

Beyaz Saray bahçesinde günlük basın toplantısında kameraların karşısına geçen Donald Trump, WHO’nun en temel görevini yerine getirmekte başarısız olduğunu ve bunun hesabını vermesi gerektiğini söyledi.

Örgütün virüsle ilgili Çin’in dezenformasyonunu desteklediğini savunan Trump, bu durumun salgının daha da yayılmasına neden olduğunu belirtti.

Trump, ‘’WHO, Çin’e tıbbi uzmanlar göndermede görevini yapmış olsaydı Corona virüsü salgını kontrol altına alınabilirdi’’ dedi.

Salgının başladığı dönemde WHO daha karşı çıkarken ABD’nin Çin’e karşı seyahat yasaklarını başlattığını yineleyen Trump, ‘’WHO’nun yönergelerini uygulayıp da Çin’le sınırlarını açık tutan diğer ülkeler ve bölgeler, pandemiyi tüm dünyada tırmandırdı. Diğer büyük ülkelerin seyahat engeli koymaması, salgının ilk günlerinden kaçırılmış büyük bir fırsat ve trajediydi’ ifadelerini kullandı.

Başkan Trump, New York Valisi Andrew Cuomo’nun her gün, her saat kendisini yardım istemek için aradığını söyledi.Hadi ben 11 Mart’ta gönüllü karantinaya girdim ve uygulamayı sürdürüyorum.

Abartılar da vardı, insanların nefret duygusunu uyandırmak isteyenler…

Onlar da ‘İçki için kuralların çiğnendiğini’ söyleyenler, yazanlar oldu.Corona virüsü salgını nedeniyle okullar ve okul öncesi eğitim kurumları 16 Mart’ta kapatıldı.

Ardından 20 yaş altı gruba sokağa çıkma yasağı getirildi. Böylece özellikle okul öncesi yaştaki çocuklarıyla birlikte eve kapanan ebeveynler için yeni ve zorlu bir dönem başladı.Birçok aile için karantina süreci başlayalı henüz bir ay bile olmadı.

Ancak 5 yaşındaki Öykü Arin Yazıcı ve ailesi yaklaşık 1,5 yıldır karantinada.

2018 Kasım’ında Öykü Arin’e löseminin nadir görülen bir saldırgan türü olan Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) tanısı kondu. Öykü Arin’de JMML’nin çok agresif bir mutasyonu olan PTPN11 olduğunu belirten annesi Eylem Şen Yazıcı’nın ifadesiyle, “Öykü Arin’i daha korunaklı bir hayata almak gerekti.”

Eylem Şen Yazıcı sonraki süreci şu sözlerle anlattı:“Bundan yaklaşık bir yıl önce, 11 Nisan’da hastaneye yattık.

Hızlı nakil olması gerekiyordu. Tam uyumlu uygun donör bulamadık. Babası da ben de yarı uyumluyduk. Bekleyecek zamanımız da olmadığı için önce benden nakil denendi. Benden yapılan nakil başarısız oldu. Babasından yapılan yarı uyumlu nakil tuttu. 11 Haziran’da olmuştu. Ardından temmuz sonu gibi eve çıktık. Tedavi sürecimiz hala evde devam ediyor.Hastaneye yatış öncesinde de günlerini evde geçiren Öykü Arin, hastane sürecinde 3,5 ay boyunca tek bir odada, anne ve babasıyla birlikte kaldı. Odaya sadece bir doktor ve hemşire girebiliyordu. Toplum genelinin şu anda yaşadığı karantinayla kendilerinin yaşadığı karantinanın aynı şey olmadığını vurgulayarak, “Biz her gün gerçekten bir hayatta kalma mücadelesi verdik.Bizim durumumuzda olan yüzlerce, binlerce hasta çocuk ve insan var. Üstelik Böyle yaparsak, bu süreçte çocuklara ikiyüzlülük öğretiriz. Evde kapalı kalmak hiç kolay değil. Sadece oyunlar, şakalar yok. Çok zor anlar, büyük gerilimler var.

Eğer dünyanın gerçekliğinden kaçıyorsanız gerilim ve mutsuzluk sizi yakalar. Çocukları yakalamaması da mümkün değil. O yüzden sadece ne oynarız diye değil, bu karantina sürecinde elimizdeki imkânlarla başkaları için ne yapabiliriz diye de düşünmek lazım” dedi.

Bugün itibariyle yasa gereğince 1247 kişi Foça Açık Ceza İnfaz Kurumundan izinli olarak ayrılıyor.

İzmir Cumhuriyet Cumhuriyet baş savcılığı gözetiminde, Büyükşehir Belediyesi, Izmir Il Emniyet Müdürlüğünün, birlikte çalışmalarıyla buradan hükümler otobüslerle gerek il içinde gerekse şehirlerarası gidecekleri noktalara korunma önlemleri alınarak  bulundukları noktalara kişinin  sevki sağlanıyor.Sevk araçları Kurum Müdürü Murat Yılmaz denetiminde dezenfekte edildi.  Gideceklere maskeleri dağıtıldı, ateşleri ölçüldü.Sağlık kontrolleri Foça Devlet Hastanesi’nde gelen 6 adet hekimle yapıldı.

Foça Açık Ceza ve İnfaz Kurumu’nda aralarında  Brezilya, Sudan ve Suriye asıllılarında bulunduğu 23 hükümlü işyurtlarında çalışmalarından hakettikleri Nisan Ay’ı maaşlarını ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ sloganıyla devam eden ‘Milli Dayanışma Kampanyası’na bağışladılar.

Hükümlüler dilekçeyle Cezaevi Müdürlüğü’ne muracaat ederek  bağışlarının ilgililere ulaştırılmasını istediler.

DESTEK OLUN ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Bedri Serter, iktidarın Kovid-19 salgınıyla ilgili aldığı günübirlik kararları eleştirdi.İktidarın dünyayı etkisi altına alan salgına karşı öngörüsüz davrandığını ifade eden Serter, tek adam rejiminin halkın sağlığını korumak için mücadele etmek yerine yerel yönetimlerin bağış hesaplarına bloke etmekle uğraştığını söyledi.Serter bu arada, “Genel bütçe vergi gelirlerinden belediyelere adil bir şekilde pay verin” dedi.

6. BALKAN PANORAMA FİLM FESTİVALİ’NİN BAŞVURU TARİHLERİ BELLİ OLDU

Kısa ve uzun metrajlarda, ulusal ve uluslararası kategorilerinde gerçekleştirilecek yarışma için katılımcılar, 17 Nisan – 19 Haziran 2020 tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Buca Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü tarafından bu yıl 6’ncı kez sinemaseverleri bir araya getirecek Balkan Panorama Film Festivali’nin başvuruları başlıyor.15 – 21 Ekim 2020 tarihleri arasında Buca Belediyesi’nin himayesinde gerçekleşecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali’nin yarışma ve yarışma dışı program için başvuru tarihleri belli oldu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YANINDA

Karabağlar Belediyesi, koronavirüs salgınına karşı gece gündüz demeden mücadele veren ve bu nedenle evlerine gidemeyen sağlık çalışanlarını yalnız bırakmadı.Bozyaka Devlet Hastanesi’nin kadın sağlık çalışanlarının konaklaması amacıyla, Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun 17 odalı zemin katı tahsis edildi. Ayrıca sağlık çalışanlarının ulaşım ihtiyaçları da Karabağlar Belediyesi’nce karşılanacak.

KONAK’TA PAZARLARA YASAK AYARI

Konak’ta pazarların kurulma günleri, hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeniyle yeniden düzenlendi. Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, “Kimse endişe etmesin. Vatandaşlarımız hafta içi kurulacak pazarlarımızdan alışverişlerini yapabilecek” dedi.

İZMİR’DE  PAZARLARA AİT  YENİ  DÜZENLEME

İşte yeni düzenleme:Pazartesi: Hatay, Eşrefpaşa ve YenişehirÇarşamba: Ferahlı, Gültepe,Perşembe: Hatay,Cuma: Levent, Alsancak, Toros, Millet, Mersinli, Gürçeşme ve Kahramanlar.

Menemen Belediyesi 23 Nisan kutlamaları çerçevesinde bir mektup yarışması düzenliyor. “Cumhuriyet çocukları Ata’sına mektup yazıyor” başlıklı yarışmaya İlköğretim 1, 2, 3, 4 ve Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılım gösterebilecek. Mektupların özel bir kurul tarafından değerlendirileceği yarışmada dereceye girenlere bisiklet hediye edilecek.

Yarışmaya katılacak öğrencilerin mektuplarını 22 Nisan Çarşamba günü saat 12.00’ye kadar mebgem@menemen.bel.tr adresine göndermeleri gerekiyor.

2 TON ÇİLEK İLE KATILDI

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Koronavirüs salgını sırasında evde kalan vatandaşların taze sebze meyve ihtiyacını karşılamayı amaçlayan Seyyar Pazar uygulamasına Menemen Belediyesi 2 ton çilek ile katıldı.

HİJYENDEN TAVİZ VERİLMİYOR

Dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de en çok risk grubunda bulunanlar arasında sağlık çalışanlarının yanı sıra hastane hizmet sektörü çalışanları yer alıyor. Salgının Türkiye’de de yayılmasının ardından diğer sağlık kurumlarında olduğu gibi Ege Üniversitesinde de iş yükü ve sorumlulukları artan doktorundan hemşiresine, mutfak çalışanından hasta danışmanlarına, temizlik görevlilerinden güvenlik personeline kadar pek çok çalışan büyük bir özveri ile görev yapıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ