Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Selçuk’ta Bahar Bereketi

Reklam

BELEDİYENİN HİBE ETTİĞİ MANDALAR 13 YAVRUYLA KADINLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Selçuk’ta kadın üreticilere hibe ettiği mandalardan sevindirici haber geldi. Mandaların 13 tanesi yavruladı, süt alınmaya başlandı. Başkan Tunç Soyer “Üreticilerimizin bu hayvanlardan elde ettikleri sütün bir damlasını dahi ziyan etmeyeceğiz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen Şubat ayında Selçuklu 9 kadın üreticiye hibe ettiği 28 mandanın 13’ü doğum yaptı. Kadın üreticilerin sevinci sağlıklı doğan yavrular ve süt sağımıyla ikiye katlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Üreticilerimizin bu hayvanlardan elde ettikleri sütün bir damlasını dahi ziyan etmeyeceğiz” dedi.

İzmir’de manda yetiştiriciliğini canlandırmak ve üreticilerin manda sütünden katma değeri yüksek ürünler üretmesini sağlamak için yürütülen proje kapsamında Türkiye’nin değişik bölgelerinden getirttiği mandaları Selçuk Efes Tarımsal Kalkınma Kooperatifi aracılığıyla dokuz kadın çiftçiye hibe edilmişti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele edilen bugünlerde bir yandan İzmirlilerin sağlığını korumaya çalışırken diğer yandan da üreticiye destek olmaya devam ettiklerini belirten Başkan Tunç Soyer, Selçuk’ta, başlatılan manda yetiştiriciliği projesinin sonuçlarını almanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Soyer, ekonomiye, sağlığa ve doğaya kattığı değerlere rağmen Türkiye’deki toplam süt üretimi içinde manda sütünün payının çok az olduğunu dile getirerek şöyle konuştu “Manda besiciliğini İzmir’den başlayarak yeniden yaygınlaştırmak için çalışmalarımız sürüyor. Bundan 50 yıl önce Selçuk’ta manda yetiştiriciliği yapılıyormuş. Şimdi bunu yeniden canlandırıyoruz. Bu salgın sürecini atlattığımızda Bergama, Menemen ve Foça’da da uygun yerlerde manda yetiştiriciliğini desteklemek istiyoruz. Hedefimiz manda sütünden, katma değeri yüksek, İzmir’e özgü ve tüm dünyaya pazarlayacağımız İzmir mozerellası gibi ürünler üretmek.”

HEDEF DÜNYAYA AÇILMAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen bakım, beslenme, barındırma ve sürü yönetimi eğitimlerini tamamlayarak manda yetiştiriciliğine başlayan ve kendisine hibe edilen üç mandadan da yavru alan Dursun Koyuncu, “Kısa bir süre sonra daha çok süt sağacağım. Manda sütünden yoğurt, kaymak, peynir yapıp  satmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Bu işi ileriye götürmek en büyük hedefimiz. Bize bu imkanı sunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederim” dedi.

Efes adını verdiği ilk yavru mandanın sahibi Serap Çimen mandasından ilk sütü aldığını söyledi, “Teker teker doğumlar oluyor ve hepimiz çok heyecanlıyız. Hedefimiz sütümüzü değerlendirerek yoğurt, kaymak, tereyağı ve peynir yaparak dünyaya açılmak. Korona günleri bizi yıldırmayacak, bu zor zamanlarda üretimimize sıkı bir şekilde sarıldık” dedi.

Süt üretiminin artmasıyla birlikte sadece manda sütünün işleneceği bir mandıra İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle kurulacak ve mozerella başta olmak üzere ticari değeri yüksek peynirler üretilecek.

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ