Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Üreticiler Kuru Çiçekçilik İçin Kolları Sıvadı

Üreticiler Kuru Çiçekçilik İçin Kolları Sıvadı

Bayındır Turan mahallesinde yediden yetmişe herkesin gelir kaynağı kuru çiçekçilik Ülke  genelinde yaşanan  Korona  Virüs Salgınına  rağmen çiçek  üreticileri  var gücüyle çalışarak üretimlerini sürdürüyorlar.

Bayındır ilçesine 3 kilometre mesafede bulunan  Turan  Mahallesinde köyün tamamının ilgilendiği Kuru Çiçekçilik üreticileri  yeni  sezonun  çiçeklerini   Türkiye’nin  tüm bölgelerine  göndermeye devam ediyorlar.

ÜRETİCİLER  KURU ÇİÇEKLE, CANLI  ÇİÇEK  ÜRETİMİNİ BİRLİKTE SÜRDÜRÜYOR.

Ürettikleri  yaklaşık 20 ayrı çeşit kuru çiçekleri,  Türkiye’nin  turistik ve tüm bölgelerine gönderen Turan Mahallesi  kuru çiçek üreticileri aynı zamanda boyayarak hazır hale getirdikleri çiçeklerin elde kalma gibi bir  kaygılarının olmadığını Pazar bulamama gibi bir sorunlarının da olmadığını ifade ettiler.

Turan Mahallesinde kuru çiçek işine yönelen  Köy halkı  Başak, Kuşotu, Ketenotu, Lavanta ve Yulafı kendileri ekip yetiştirirken Pamukotu, Kurtotu, Solucanotu, Kuşdiliotu, Şemsiyeotu, Altınotu, Sevgiotu, Bulgurotu, Kılçıkotu,Papatya ve Pompas otunu  dağlardan toplayarak Türkiye’nin tüm bölgelerine göndermeye devam ediyorlar.

Köyün eski yıllarında, var olan kuru çiçekçiliğin  Çin pazarının devreye girmesiyle yaklaşık 15 yıldan bu yana  yapılmadığını dile getiren Turan Mahallesi sakinleri Çin’den gelen kuru çiçeklerin insan sağlığını zarar verecek etkenlerin  olması nedeniyle, Çin kuru  çiçeklerinin gelmemesi üzerine bu işe tekrar yöneldiler. Köy halkı işledikleri kuru çiçeklerin  Türkiye’nin 81 iline gönderiyorlar.

TURAN MAHALLE MUHTARI  DİLAVER BİTEK “KORONA VİRÜS  SALGINA  RAĞMEN  ÜRETİMİMİZİ ARA VERMEDEN SÜRDÜRÜYORUZ.”

Bayındır İlçesinin meşhur canlı çiçeğinden sonra, köy halkı olarak sadece  kuru çiçekçiliğini  ülke  genelinde yaşanan  Korona  Virüs  salgına karşı  yine de üretimlerimize ara vermeden sürdürüyoruz diyen  Turan Mahallesi Muhtarı  Dilaver  Bitek yaptığı açıklamada “Köyümüz  halkı şu anda  tamamıyla  kuru çiçekçiliğe yöneldi.  Dağlık  ve ovalık alanlardan  kuru çiçekler toplanarak, köyümüzde işlenip boyanarak Türkiye’nin  her yerine gönderiliyor. Daha önceki yıllarda bu iş bir ara batmıştı. Son 3 yıldan beri tekrar başlayarak tek geçim kaynağımız oldu. İfadelerinde bulundu.”

ÜRETİCİLERDEN ALİ CAN BİTEK “KÖYÜMÜZDE  HEM  KURU HEM DE CANLI ÇİÇEK ÜRETİMİ  DEVAM EDİYOR.”

Turan Mahallesinin Kuru çiçek üreticilerinden Ali Can Bitek Son 3 yıldan beri geçim kaynakları olan kuru çiçekçilik işine yöneldiklerini vurgulayarak “Köyümüzde eski yıllarda  yapılan kuru çiçekçilik işi yaklaşık 15 yıl gibi ara verilmiş, kimse yapmamış Çin ülkesinden  gelen kuru çiçeklerde bir takım etkenler bulunması nedeniyle artık ülkemize gelmemesi nedeniyle, tekrar bu işe yöneldik. Yaşanan  bazı Virüs  salgına  rağmen  bizler  üretim  yaparken, bir  takım  kurallara  uyarak üretimimizi  sürdürüyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ