Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

“Bedenin Burada Ama Aklın ve Ruhun Bıraktığın Topraklarında.”

Reklam

GÖÇMENLİK.

Göçmenlik  konusunu değerlendiren Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı  “Bölünmüş insanlardık diyordu Kanada’daki bir göçmen arkadaşım. Yaşarken ikiye bölünmek. Maddi varlığın dışarıda aklın ve manevi varlığın memleketinde.
Çok zor bir tercihtir ve yaşamdır göçmenlik. Hiç bir zaman gittiğin toplumla tam bütünleşemezsin. İkinci sınıf insan gibisin sanki Refah mutlu aydınlık bir gelecek hayali ile doğduğun topraklardaki her şeyini bırakır gidersin daha güzeline çoğuna ve insancasına sahip olmak için. Bir hayaldir peşinden koşulan. Çoğunlukla hayal kırıklığı ve daha beter yaşam şartlarıyla sonlanır ama terk edip gittiğin yere dönemezsin. Dönsen de bırakıp gittiğin gibi bulamazsın bulsan da içselleştiremezsin.
Kendi toprağına kültürüne de yabancısındır artık. Bir ömrü bu hayal uğruna harcadığını itiraf etmeden sorgulayamadan geçer gider ömrün. Belki de memleketine yıllarca parasızlıktan ve mecburiyetinden gitmemiş, anne babanın akrabanın cenazesini kaçırmış olabilirsin. Ya da sana en ihtiyaç oldukları zamanda anne baban hasta yatağında yatarken yanında olamayıp hiç bir destek vermemiş de olabilirsin. Belki gerçekten de gitmek isteyip çaresizlikten dolayı kahrolmuş da olabilirsin.

Genellikle böyle bir hayat bekler onları. Farklı sebepleri vardır. Kimi kaçar, kimi refah arar, kimi ekmek aş arar, kimi medeniyet arar, kimi ilim arar, kimi ütopyasını arar, kimi macera arar ama bırakıp gidenlerin hep bir sebebi vardır. Ana sebep ise yaşanılan memlekette aradığını beklediğini bulamamaktır. Bu sebeple yaşadığın memleketini beğenmemektir. Ama çoğu da haklıdır giderken her şeyi geride mazide bırakırken. Kendi yaşadığımız ülkemize ve topraklarımıza bakarsak eğer ülkemizde de hem iç göç hem dış göç çok yoğun yaşanmaktadır.

Kimileri ülkemizi ve topraklarımızı yaşanacak bir memleket olarak görerek buraya gelmek için ölümü göze almaktadır. Kimileri ise bir an önce terk edeyim başka ülkelere gideyim daha güzel bir hayat kurayım diye kaçmaya çalışır bu topraklardan. Aslında hayattan beklentimizi bulamayız çok zaman. Hep bir şeyleri arar dururuz devamlı yeni şeylerde. Buluruz ama bulduğumuzda vazgeçeriz ya da cazibesi kalmamıştır sahip olduğumuz şeyin. Onun için ölünceye kadar arar arar dururuz. Buluruz buluruz, hep vazgeçeriz.
Sahip olunan şeylerin ne olduğu önemini kaybeder hep. Onu kendi bakış açımıza göre değerlendiririz. Belki de bir cennette yaşıyoruzdur ama farkında değilizdir. Hep sahip olduğumuz cennetin farkında olmadan devamlı hayal edilen cennetlere ulaşmak için ömrümüzü harcarız.
İki defa sınırından döndüğüm ve bugün bence dünyanın en güzel memleketi olan Küçük Menderes Havzası ve Ödemiş’te mucize eseri kalmış, burada yaşamak zorunda kalmış, zoraki yaşamış, yaşadıktan bir süre sonra bir çok şeyi kabul etmeye çalışmış, içselleştirmiş ve bugün bu topraklarla tek vücut olmuş bir örnek olarak kendi geçmişimdeki maceralarım geldi aklıma.
Ölümüne yurtdışına gitme arzum, anne babam ve akrabalarımın ölümüne beni vazgeçirme çabaları, canla başla göçmenliğe geçme çabalarım ve sonunda mucizevi bir şekilde bu çabaların boşa gitmesi geldi aklıma. O günlerde kahroluşum, içime sindiremeyişim, mutsuzluğum ve gelecek hayallerimin yıkılışı geldi yine aklıma. Çok değil 20-35 yıl önceki düşüncelerimle bugünkü düşüncelerimin ne kadar değiştiğini ibretle gözlemem. İnsan nerede yaşarsa yaşasın baktığı açı ve düşünceleridir dünyayı değiştiren. Bu amaçla bu topraklarda ne varsa geçmişte beğenmediğim ve beni üzen bunları değiştirme ve güzelleştirme arzumla yine bu topraklarla özdeşleşmek ve son nefesime kadar bu topraklarda yaşama hedefim var bugün.
Beni ben eden, beni var eden ne varsa ölümüne sahip çıkmak ardında olmak onları güzelleştirme hedefim. Yani aldıklarımı geri ödeyebilmek borcumu kapatabilmek…
Gözü arkada bu cennet topraklardan gitmemek için.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ