Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu işbirliğiyle yürüttüğü “İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi” kapsamında çekilen son fotoğraflar Körfez’in temizlenme sürecinin hız kazandığını gösteriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Türkiye’de gözlem ve modelleme ile su kalitesinin izlendiği ilk sistem olan İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi’ni Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğiyle yürütüyor.Bu yıldan itibaren Seferihisar Akarca Koyu’nun da inceleme kapsamına alındığı çalışma kapsamında deniz suyundaki değişim bilimsel yöntemlerle izleniyor.

Sudaki Fiziksel, Kimyasal, Biyolojik ve Mikrobiyolojik Kalite Mevsimsel Olarak Ölçülüyor.

Bu yöntem sayesinde körfezdeki değişim ve ekolojik gelişmeler kontrol edilebiliyor. İki yıl sürecek proje kapsamında İzmir Körfezi’nden 36, Yeni Foça ve Seferihisar Akarca koylarından 9’ar istasyonda gözlem yapılıyor. 2 milyon 750 bin liraya mal olan proje deniz altındaki canlı yaşamını da izleme imkanı sağlıyor.

Proje kapsamında 9 ayrı noktadan su altı görüntüleme yapılıyor ve arıtma tesislerinin bölgelerine olan etkileri de gözleniyor.

KÖRFEZ’DE CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ  ARTIYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sualtı Görüntüleme Takımı’nın da antrenörlüğünü yapan Murat Kaptan, geçen Mart ayından bu yana proje kapsamında körfezin çeşitli noktalarında dalış yaparak fotoğraflar çekti. Kaptan’ın objektifinden yansıyan görüntüler, İzmir Körfezi’nin flora ve fauna bakımından son derece zenginleştiğini, temiz suları seven Akdeniz’e özgü deniz tavşanı, tüplü boru kurdu, endemik taş mercanları, horozbina balığı gibi birçok canlı türünün Körfez’de yaşam bulduğunu gösterdi.Bornova’dan Nadide Hanım şu mesajı göndermiş:‘Değerli arkadaşlarım, dün akşam haberlerde izlemişsinizdir. ABD başkanı korona virüs için dahiyane bir çözüm önerdi.

Damardan daterjan!Vay vay vay!Nasıl da dahiyane bir buluş.Ben de bu zekanın kirlenmemesi için bir buluş yaptım.Kendisini dev bir çamaşır makinesinin içinde uzun süre döne döne yüksek sıcaklıkta, hatta kaynatarak yıkanıp paklanıp ziyan olmaması…’Görüyor musunuz?

Koskocaman bir Başkan kadınların elinde ne hale geliyor?Şimdi Amerika’ya gidelim, bakalım Trump ne diyor?ABD Başkanı Donald Trump’ın basın toplantısında dezenfektan ve mor ötesi ışınların insan bedeninde Corona virüsüne karşı kullanımı konusunda araştırma önerisi getirmesi tartışma yaratmıştı.Trump, o sözleri için “kinaye yaptım” dedi.Joe Biden da “Bunu söylediğime inanamıyorum ama lütfen çamaşır suyu içmeyin” diyerek halkı uyardı.Başkan Donald Trump, ABD’de küçük işletmeler, hastaneler ve test kapasitesinin arttırılması için destek öngören 484 milyar dolarlık paketi imzalarken gazetecilerin tartışma yaratan açıklamasına ilişkin sorularını yanıtladı.Trump’a bir gazeteci, “İnsan vücuduna dezenfektan enjekte edilmesine ilişkin yaptığınız yoruma açıklık getirebilir misiniz?” diye sordu.Başkan Trump, soruya, “Sırf ne olacağını görmek için senin gibi gazetecilere kinaye olsun diye bir soru sordum.Ellerde belki bu şekilde dezenfektan kullanmak işe yarar.Dün burada olan beyefendinin sorusunu soruyordum” dedi.

Trump’ın tartışma yaratan açıklamalarının ardından ABD’deki en büyük dezenfektan üreticisi markasından halka uyarı gelmişti.Biliyorsunuz, başkanlar son zamanlarda ‘kinaye’ yapmayı sevdiler.Trump daha açıklama yapmadan önce bizim bir insanımız kendini koronodan kurtarmak için çamaşır suyu içmiş ve hastanelik olmuştu…

ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, Başkan Donald Trump’ın günlük basın toplantılarında Corona virüsünün olası tedavisinde sıkça sözünü ettiği ve hatta ”oyun değiştirici” olarak tanımladığı sıtma ilacı konusunda doktorları uyardı.FDA yetkililerince yayınlanan uyarıda, hidroksiklorokin ve bununla bağlantılı klorokin alan hastalarda ölüme kadar varabilen ciddi yan etkilerin görüldüğüne dair haberlere işaret edildi.Lupus hastaları için de kullanılabilen bu ilaçların, kalp ritmi sorunları, aşırı düzeyde düşük tansiyon ve kas ya da sinirlerin zarar görmesi gibi bazı yan etkileri de barındırdığı belirtiliyor.

Söz konusu haberlerden birinde, New York’taki bir hastanede görevli doktorların, Trump’ın da zaman zaman iyimser şekilde bahsettiği bir karışım olan hidroksiklorokin ve antibiyotik azitromisinle tedavi edilen 84 Corona virüsü hastasının çoğunda kalp ritmi anormallikleri görüldüğünü rapor ettiği bildiriliyor.FDA geçen ay, Corona virüsü enfeksiyonu kaparak hastaneye kaldırılan hastalarda sıtma ilaçlarının acil durumlarda sınırlı kullanımına onay vermişti.

Ancak FDA yetkilileri, zehirlenme vakalarına yönelik ihbar hatları ve diğer sağlık yetkililerine bu ilaçların hayati tehlike içeren yan etkileriyle ilgili yapılan aramaların sayısında ciddi boyutta artış gözlendiğini kaydetti.

SALGINA KARŞI İKİ YILLIK ÖNLEM PLANI

Corona virüsü salgınıyla mücadelede elde ettiği başarılarla örnek gösterilen Güney Kore’de iki yıl boyunca salgına karşı uygulanacak kurallar açıklandı.Uygun olduğu sürece evden çalışma, yalnız seyahat etme ve restoran ve alışveriş merkezlerinde asgari oranda vakit geçirme gibi önlemler, ülkede iki yıl boyunca dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer aldı.Sağlık Bakanı Yardımcısı Kim Gang-lip bir basın toplantısında, “Bazı uzmanlar Corona virüsünün iki yıl boyunca devam edeceğini tahmin ediyor ve bizler de salgın öncesindeki yaşamımıza henüz geri dönemeyeceğimiz gerçeğini kabul etmek zorundayız” dedi.Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) yapılan bir açıklamada, Corona virüsüne yakalanan kişilerin hastalığı atlattıktan sonra yeniden yakalanmayacaklarına yönelik bir kanıt bulunmadığına vurgu yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ender rastlanan ortak bir açıklama yayınladı.Açıklamada, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan ve Rus ordularının Naziler yönetimindeki Almanya’ya karşı işbirliği içine girmek için Elbe Nehri’nde buluşmasının 75’inci yıldönümü anılıyor.Bir doktorun iki kızı ile fotoğrafını gözüm ıslak inceliyorum…Bu kadar…

Çünkü; bu hekimimiz yakınlarına, daha doğrusu meslektaşlarına, belki de dolayısıyla bize mesaj göndermiş:‘İki küçük kızıma sahip çıkarsanız, değil mi?’Hep söylerim:‘Çocuk oldu mu, hemen duygusal olurum!’Bu doktorumuzun, bizim için ‘korona’ ile savaşırken, canını veren bir kahraman…

Yalnız kendisi mi?Anne ve babasını da..Bu ailenin başına gelebilecek en büyük felaketlerden biri değil de, nedir?

Eski Türk dünyasının kutsal inançlarında ‘melekler’ önemli değer taşırdı. Toplum bu değerleri kutsal saydıkları varlıkların koruyucusu olarak yüceltirlerdi.Bu melekler, bütün Türk boylarına kut veren, onları yücelten kutsal bir ruhtu.Bunların arasında en önemlilerden birinin adı ‘Umay’dı.Umay, çocukların varlığını, gelişmelerini, eğitimlerini, terbiyelerini ve yetişip olgunlaşmalarını simgelerdi.Atatürk, Umay’ın tanımındaki değerleri dikkate alarak çocuklar için bir bayram günü belirlenmesini istedi.Bu çalışmaların başına Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Başkanı olan Kırklareli Milletvekili Dr Fuat Beyi görevlendirdi.Soyadı Kanunu çıktığında Dr. Fuat Beye çocukların koruyucu meleği anlamına gelen ‘Umay’ adını, Dr Fuat Beye soyadı olarak verdi.Dr. Fuat Umay, Cumhuriyetin çocuklarını Milli Hâkimiyet (Ulusal Egemenlik) bayramıyla birlikte kutlanan bir bayramla ödüllendirmeyi Atatürk’e önerdi.

TBMM’nin açılışının birinci yılından itibaren kutlanmaya başlanan 23 Nisan Millî Bayramı ile 1 Kasım 1922’den itibaren kutlanan Hâkimiyet-i Milliye Bayramı (Ulusal Egemenlik Bayramı) birleştirildi.1980 Darbesi sonrasında oluşan Milli Güvenlik Konseyi bayramın adını ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ olarak benimsedi ve ilan edildi.Aliağa Belediyesi tarafından kurulan ve 9 Nisan tarihinden itibaren hizmet vermeye başlayan aliagasemtpazari.com ‘Evde Kalan’ Aliağalılara büyük kolaylık sağlıyor.

Yoğun ilgi gören online site 17 günde 9 bin 132 siparişi Aliağalıların adreslerine teslim etti.En fazla sipariş 11 Nisan’da 828 ve 25 Nisan’da 774 olarak gerçekleşti. Son bir haftada 4 bin 606 siparişin verildiği online siteye günlük ortalama 5 bin tekil, 75 bin çoğul ziyaretçi giriş yapıyor.

ZİRVEYİ  PATATES VE SALATALIK PAYLAŞIYOR

Taze sebze, meyve ve bakliyat gibi temel gıda maddelerinin kapış kapış sipariş edildiği online siteden bugüne kadar tonlarca ürün belediye ekiplerince Aliağalıların evlerine teslim edildi.

Kısa sürede gıda alışverişinde Aliağalıların tek adresi haline gelen aliagasemtpazari.com’da bugüne kadar en fazla siparişi salatalık ve patates aldı. 3,5 ton sipariş alan salatalık, aynı oranda sipariş alan patatesin sitedeki liderliğine ortak oldu. Salatalık ve patatesi 3’er tonla çilek ve kuru soğan, 2,5 ton ile de domates takip ediyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ