Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

97 Yıllık Tarihi Çeşme İlgi Bekliyor

97 Yıllık Tarihi Çeşme İlgi Bekliyor
Reklam

Ödemiş-Bozdağ karayolunun kıyısında 1927 yılında Kurtuluş Savaşı’nın ünlü komutanlarından İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından inşa ettirilen mermerden çeşme ve çevresi ilgi ve bakım bekliyor.

İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından Ödemiş-Salihli yolunun açılması anısına dönemin İl Özel İdaresi ve Birgi Belediyesi’nin katkılarıyla 1927 yılında yaptırılan ve 1994 yılında yeni yol güzergahına taşınan çeşme çınar ağaçlarının altında mermer oluğundan akan buz gibi suyuyla Bozdağ’a çıkanlara yoldaşlık ediyor. Maruz kaldığı sprey boyalı saldırıların ardından geçtiğimiz yıllarda temizlenen ve yanına bir de kitabe konulan Paşa Çeşmesi’ne bu kez sprey boyalarla olmasa da keçeli kalemlerle yazılan isimler ve reklam amaçlı yapıştırılan kağıtlar dikkatleri çekiyor.

“ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILMALI”

97 yıllık çeşmenin çevresinin düzenlenip bir mola noktasına dönüştürülmesi gerektiğini  dile getiren bölge  sakinlerinden İsmail Serin “Böyle çeşmeler artık kalmadı. Daha önce sprey boyayla yazılmış yazıları görünce bir Ödemişli olarak içim sızlıyordu, temizlendi. Ama bugün çevresine keçeli kalemlerle yazılan yazıları, kazımaları görünce üzüntü duydum. Buna rağmen halen yapışkanlar var, boyalar var. Sadece çeşme değil çevresi de kötü durumda. Yiyip içip çöplerini buraya bırakmışlar, her taraf çöp içinde. İnsanlarımız daha duyarlı olmalı. Böyle bir manzara böyle güzel bir çeşmenin çevresine yakışmıyor” dedi.

“TARİHE SAHİP ÇIKALIM”

Serin şöyle devam etti “Bu yol Ödemiş’i Anadolu’ya bağlayan yollardan biri. Yerlisi yabancısı herkes bu yolu kullanıyor. Buradaki çeşme restore edilse, çevresi düzenlense betondan da olsa banklar konulsa, çöpler için de bir konteynır konulsa güzel bir mola yeri haline gelir. Milli Mücadele Şehitlerimizin adının yer aldığı bu çeşme de bir anıta yakışır görüntüye bürünür. Vatandaşlarımızdan çeşme için duyarlı olmalarını ve zarar vermemelerini, yetkililerimizden çevre düzenlemesi yapmalarını istiyoruz” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ