Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Buca’da başlatılan ve Türkiye’ye örnek olan Seyyar Pazar, bugün Gaziemir, Narlıdere ve Balçova’daydı. Evlere kadar ulaştırılan sebze ve meyveler, yurttaşların pazar veya marketlere gitmeden ihtiyaçlarını karşılamasını sağladı.
Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Siz evinizde Pazar mahallenizde” sloganıyla başlattığı Seyyar Pazar uygulaması bugün Gaziemir, Narlıdere ve Balçova’daydı. Seyyar Pazar’a koronavirüs önlemleri kapsamında evlerinden çıkmaları yasaklanan 65 yaş ve üstü yurttaşlar ilgi gösterdi. Seyyar Pazar yurttaşların evlerine kadar taze meyve ve sebzeleri uygun fiyatlarda ulaştırıyor.

             Herkes Birbirini Korumak Zorunda”

Gaziemir’de Seyyar Pazar ile evinin ihtiyaçlarını karşılayan Bengü Yürüm, pazara gitmek istemediğini belirterek, “Pazara gitmemiz, herkes için zarar. Çünkü kalabalık oluyor. Ve ne kadar kalabalık olursa o kadar durum kötüleşir. Böyle bir hizmetin verdikleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum. Ayağımıza kadar hizmet geliyor” dedi. Seyyar Pazar aracında her şeyin hijyenik ve poşetli olduğunu, bu nedenle gönül rahatlığı ile alış veriş yaptığını söyleyen Yürüm, “Herkes pazara gitmek ister ama sakıncalı. Herkes bir birini korumak zorunda” diye konuştu. Evinden çıkamadığı için alış veriş yapamadığını anlatan Semiha İsimli bayan da “Çocuklarımız getirse yiyoruz, getirmezse evdeki kuruları yemek zorunda kalıyoruz. Ben hiç dışarı çıkamıyorum. O nedenle uygulama çok iyi oldu” dedi. Kemal isimli yurttaş da, “Pazarlar kalabalık olmasın diye sırayla alınıyor. Bu da uzun kuyruklar oluşmasına neden oluyor. Bu nedenle uygulama güzel. Düşünenler, çalışanlar sağ olsun. Çiftçilerimiz de sağ olsun. Onlar ürettikleri için biz bunları alabiliyoruz” dedi.

                          28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü

‘28 Nisan Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği günü dolayısıyla daha önce neler dedik? Corona nasıl haklı çıkardı bizi?’ İzmir Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu şu bildiriyi yayınladı:
‘İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgilenen profesyonellerce (İşyeri hekimleri. İş güvenliği uzmanları) yıllarca savunduğumuz birçok şey corona salgının getirdikleri ile birlikte doğrulanmış oldu. Dünya İşçi Sağlığı ve Güvenliği günü dolayısıyla bunları kamuoyu ile paylaşmak istedik;

1. RİSK FAKTÖRLERİ VAR DEDİK; Yıllarca işyerlerinde risk faktörleri var dedik; Kimyasal risk fakörleri, ergonomik risk faktörleri, psikososyal risk faktörleri gibi birçok risk faktörleri var, risk faktörlerine karşı koruma çalışmaları yapılsın dedik. Korona salgını ile birlikte biyolojik risk faktörleri (virus, bakteri vb.) nin birçok işyeri için (sağlık kurumları, hastaneler vb) ne kadar önemli olduğu acı bir şekilde anlaşıldı.

2. KİŞİSEL KORUYUCU KULLANIN DEDİK: Yıllarca işyerlerinde KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ları kullanın dedik. Baret kullanın dedik, N-95 ve diğer maskeleri toz ve kimyasal maddelere karşı kullanın dedik. Koruyucu gözlük kullanın dedik. Korona salgını ile birlikte kişisel koruyucuların önemi anlaşıldı. Herkes maske, koruyucu gözlük, eldiven vb kullanmaya başladı. Sadece işyerleri değil tüm toplum önemini anladı.

3. ACİL DURUM PLANI YAPILSIN İSTEDİK: Yıllarca işyerlerinde acil durum planı yapılsın dedik. Olay meydana gelmeden önce alınacak tedbirler ve meydana geldikten sonra kriz halinde yapılacaklar diye çalışma yapılsın istedik. Corona salgınından sonra bu planların önemi anlaşıldı. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planındaki önlemler alınsaydı belki daha rahat olabilirdik.

4. MESLEK HASTALIKLARI ÖNLENSİN DEDİK: Yıllarca çalışanlar çalıştıkları yerlerdeki risklerden dolayı hasta olmasınlar diye sayısız etkinlik yaptık. Meslek hastalıkları kayıt edilsin istedik. Corona salgınından sonra sağlık alanında çalışanların işyerlerinde (hastanelerde vb) biyolojik risk (virus) dolayı hasta olmasını acı bir şekilde deneyimledik. Sağlık sektörü dışında da birçok iş kolunda mesleğinden dolayı işyerlerinde corona enfeksiyonu kapan binlerce çalışan tespit ediliyor.

5. İŞ KAZALARI OLMASIN DEDİK: Yıllarca çalışanlar çalıştıkları yerlerde iş kazasına uğramasın diye sayısız faaliyet yürrüttük. Her kaza kayıt altına alınsın istedik. Corona salgınından sonra işyerinde virus bulaşma tespitleri de artık iş kazası olarak değerlendirilmeye başlandı.

6. KRONİK HASTALARIN SAĞLIK GÖZETİMİ DEDİK: Yıllarca işyerlerinde özel politika gerektiren çalışanlar (yaşlı çalışanlar, genç çalışanlar, engelli çalışanlar, emzikli, gebe çalışanlar) sağlık gözetimlerini yaptık, İşyerlerinde kronik hastalar (yüksek tansiyon, diyabet vb ) sağlık gözetimlerini yapıp işe göre çalıştırılmalarını sağladık. Corona salgını sonrası bu grupların önemi anlaşıldı. Kronik hastalar, 65 yaş üstü çalışanlar için sokağa çıkma yasağı gibi özel önlemler getirildi.

7. HİJYEN- DEZENFEKSİYON DEDİK: Yıllarca işyerlerinde hijyen önlemleri alınsın diye uğraştık didindik, Yemekhane hijyeni, tuvalet- lavabo hijyeni, el yıkama, el dezenfektanları, işyerlerinde hijyen eğitimleri ve hijyen denetimlerini yaptık. Personel hijyen belgelerini kontrol ettik, portör muayenelerini takip ettik. Corona salgını sonrası hijyenin önemi bütün ciddiyeti ile ortaya çıktı. Herkes artık dezenfektan kullanmaya başladı. Hijyen hayatımızın en önemli unsuru oldu.

8. BULAŞICI HASTALIKLARA KARŞI AŞILAMA DEDİK: Yıllarca işyerlerinde biyolojik risklere karşı aşılamayı önerdik. Grip aşısı, tetanoz aşısıi hepatit aşısı gibi aşıları işyerlerinde inatla uyguladık. Aşı karşıtı görüşlere karşın aşılamayı sürdürdük. Corona sonrası tüm toplum aşılamanın önemini aci bir şekilde öğrendi.

9. KORUYUCU HEKİMLİK DEDİK: Yıllarca işyerlerinde işyeri hekiminin görevi koruyucu hekimliktir dedik. Reçete yazma ve hasta muayenesi sonra gelir dedik, Bulaşıcı hastalıklara karşı işçi sağlığı eğitimleri yaptık, eğitim kayıtlarını aldık, sertifikalar verdik. İçme suyu, yemekhane hijyenlerini kontrol ettik. Corona salgını sonrası koruyucu hekimliğin önemi bütünüyle anlaşıldı.

Sonuç Olarak; İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği alanında çalışanlar olarak zaman içinde ne dediysek ne yaptıysak salgın ortamı bizi haklı çıkardı. Yukardaki maddelerde ve daha yazamadığımız sayısız maddede SAĞLIK ve GÜVENLİK alanında savunduklarımızın, yaptıklarımızın ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrendik. Dünya işçi sağlığı ve güvenliği gününde bunlar bilinsin istedik.’

                          İzmir sen evde kal, Boyoz sana gelir!’

İzmir’in geleneksel lezzeti ‘boyoz’ yeni tip koronovirüs salgınına karşın İzmirlilerin evlerine konuk oluyor. Smyrna Boyoz, “Evde Kal” günlerinde de İzmirlilerin alışık oldukları kahvaltı lezzetini evlerine ulaştırıyor.

Smyrna Boyoz, “Evde Kal” günlerinde İzmirliler için yeni bir uygulama başlattı. “Smyrna Boyoz Sana Gelsin” uygulaması sayesinde İzmirliler evlerinden çıkmadan, her cuma sabah kahvaltılarının eşsiz lezzeti ‘boyoz’u evlerine sipariş edebiliyor.

                                Zorlu günlerin lezzeti

Smyrna Boyoz Marka Kurucusu Musa Turan, boyozun şimdilerde olduğu gibi zor koşulların yaşandığı bir dönemde ortaya çıktığını hatırlatarak “1492’de İspanya’dan göç ederek İzmir’e yerleşen Sefaradların yolluk olarak yanlarında getirdikleri boyozlar sayesinde hayatta kaldı. O günlerden şimdiye kadar kültürel bir miras olarak lezzet yolculuğuna devam eden İzmir boyozunu biz de bu zorlu günlerde İzmirlilerin evlerine getiriyoruz. Kimseyi bu lezzetten mahrum bırakmayız” dedi.

*- “Sevgiyle üretir, paylaşırız”

Türk milletinin büyük ve fedakar bir aile olduğunu vurgulayan Turan “Biz sevgiyle üretir, yine aynı sevgiyle paylaşırız. Bu dayanışma gücü bizde olduğu sürece her zorluğun üstesinden geliriz” diye konuştu. Herkesin bir süre daha evde kalmaya devam etmesi gerektiğini belirten Turan “İzmir, sen yeter ki evde kal. Biz özlediğin ve alışkın olduğun lezzeti kapına getiririz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ