Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

STRES

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Stres  hayatımızın her akışında  bazen   yaptığımız  işlerden veya  günün  getirdiği  stresler  yaşanabilmektedir. Ancak bizler  toplum  olarak  günün iş saatleri dışında stresten  nasıl uzak  durabiliriz ?  Bunların  için de  özellikle  spor  ve benzeri aktiviteler  gelmektedir. Ancak  Spor yaparken  Bisiklet  binme   gibi sporun yanında diğer bazı spor aktiviteleri de bulunmaktadır.

Son dönemlerin en sevilen spor dalları arasında plates yer alıyor. Kilo verme sürecinde ve bu sürecin devam eden evrelerinde özellikle kadınlar tarafından sıkça tercih edilmeye başlandı. Vücut farkındalığını sağlayan ve zihinsel koordinasyonu vurgulayan bu egzersiz türü ile stresin sebep olduğu bel ve boyun ağrılarından rahatlıkla kurtulmanız mümkün olacak.

Düzenli olarak yapacağınız yürüyüşler ile strese bağlı olarak ortaya çıkan kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli yürüyüş aynı zamanda   Stres seviyesini azaltır ve özgüveni yükseltir. Bu sayede vücudunuzun da fit kalmasını sağlayabilir, varsa fazla kilolarınızdan da bir miktar dengeli beslenme eşliğinde tamamen kurtulabilirsiniz.Her ne kadar düşük etkiye sahip bir egzersiz olsa da toprakla uğraşmak doğal hayat ile aranızda bağ kurmanıza sebep olduğu için özellikle zihinsel yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir etkiye sahip. Bahçe işleri ile uğraştığınızda saatte 200 kalori yakmanız mümkün olacaktır.

Stresi Azaltan Spor Dalları, Bahçe İşleri İle Uğraşmak, Dairesel Egzersizler, Yürüyüş, Yoga, Tenis

Stres, sadece duygusal dünyanıza zarar vermekle kalmayan aynı zamanda vücudunuza da ciddi zararlar veren unsurların başında yer almakta. Birçok hastalığı tetikleyen stresi vücudunuzdan ulaştırmak için yapabileceğiniz elbette birçok aktivite olsa da bunlardan en faydalıları aynı zamanda sizi formda tutmaya da yarayan spor dalları olacaktır. Aşırı çalışmak, ikili ilişkilerde yaşanan sıkıntılar, hayat şartları derken stresi tetikleyen pek çok unsur yaşamımızda büyük bir yer kaplarken stresi kendimizden uzaklaştırmak için günlük bir saatlik spor yeterli olacaktır.Stresi azaltan spor dalları nelerdir?

Spor dalları içerisinde belki de en keyif vericilerinden biri olan tenis, stresin sebep olduğu yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarını engellemede de oldukça etkili.

Tek başına gerçekleştirilemeyen bir spor dalı olması sebebi ile aynı zamanda size sosyal olma imkânı sunuyor. Tenis ise hem stresinizden arınmış olacaksınız hem de sosyal çevrenizde ciddi bir farklılaşma söz konusu olacak.

Özellikle stres için belki de en iyi spor dallarından biri yoga. Ruhsal ve bedensel bütünlüğünüzü korumanız ve geliştirmenizde oldukça etkili. Fiziksel gerginliğinizi azaltarak çok daha esnek bir vücuda sahip olmanızı sağlar.Uygulanan nefes teknikleri ile de vücudun rahatlamasına olanak tanır. Yoganın bilinen en büyük faydası ise zihinsel olarak sizi çok iyi bir düzeyde rahatlatıyor olmasıdır.

Hem çok faydalı hem de çok estetik bir seçim olan dans etmek kalbinizi güçlendirmesinin yanı sıra zarafet ve çevikliğinizin de artmasına olanak sağlar. Başka insanlarla sosyalleşerek bağ kurmanıza neden olan dans ile zihinsel mutluluğunuzun arttığını fark edeceksiniz.

Özellikle çok zamanı olmayan insanların tercih ettiği bu seçenekte kısa sürede endorfin miktarınız artacak ve uzun egzersizlerin sağladığı olumlu etkilerin aynılarını görebileceksiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Haziran 2024
- 3 Haziran 2024
- 31 Mayıs 2024
- 24 Mayıs 2024
- 22 Mayıs 2024
- 20 Mayıs 2024
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ