Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

1 Mayıs İşçi Bayramı, Emek Ve Dayanışma Günüdür

Reklam

Ödemiş  ÇYDD  Başkanı  Ümran Akça  Ateş 1 Mayıs Emek Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı  basın açıklamasında “Tüm işçilerimizin, çalışanlarımızın, emeği ile geçinen herkesin “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”nü kutluyoruz. ÇYDD; insan haklarına saygılı, demokratik, laik bir toplum ve sosyal hukuk devleti düzeninin gerçekleştirilmesi, korunması ve geliştirilmesi ile bireylerin hukuksal, siyasal, ekonomik, kültürel, toplumsal, fiziksel konumunun geliştirilmesi, tüm insan hakları ve özgürlüklerinden yararlanmalarının sağlanmasını hedeflemekte ve öncelik olarak görmektedir.

Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletinin olmazsa olmazı, yurttaşların bilimsel eğitime erişmiş, örgütlü, özgür, katılımcı, bugünlerinin ve yarınlarının hak temelli olarak güvence altına alınmış olmasıdır.TÜİK verilerine göre bugün ülkemizde her 100 çalışandan 34’ü kayıt dışı çalışmaktadır. 2018 yılı Eylül ayında SGK’ya bağlı çalışanlarımızın sayısı 20.6 milyon kişi iken bu sayı 2019 Mayıs ayında 20.2 milyon kişiye düşmüştür.

Kamu ve özel sektördeki toplam işçi sayısı 14.1 milyon kişi iken, sendikalı işçi sayısı yalnızca 1.8 milyondur. Statüleri farklı olmakla birlikte kamudaki memurların sayısı 2.5 milyon, sendikalı olanların sayısı ise 1.7 milyondur.Kriz öncesi işsiz sayısı 8 milyon, iş bulma ümidini yitiren sayısı ise 1 milyon kişidir. Tarım sektörü ve özellikle mevsimlik tarım işçileri büyük ölçüde güvencesiz ve kayıt dışı çalışmaktadır.Krizle birlikte işsiz sayısının kesinlikle artacağı öngörülmektedir. Kapatılan 150 bine yakın işyerlerindeki işçilerin önemlice bir bölümü sınırlı sosyal yardım desteği dışında işsiz-gelirsiz kalmıştır.Demokratik toplum, örgütlü toplumdur. Meslek örgütleri ve STK’lar merkezi ve yerel yönetimle birlikte dayanışma içinde çalışabilmeli ve demokratik bir toplum yapısı geliştirilebilmelidir. Emekçi örgütlenmelerinin en önemli gücü üretimden gelen güçleridir. Oysa bugün grev hakkı neredeyse fiilen kullanılamamaktadır.

Öte yandan 1.7 milyonu çocuk olan yaklaşık 5 milyon mülteci de önemli bir sorundur ve kayıt dışı çalışmakta olan 1.5 milyonu aşkın mülteci olduğu tahmin edilmektedir. Mültecilerden çalışma izni verilenlerin toplam sayısı 31.185 kişidir. Her 4 üniversiteli gencimizden birisi işsizdir.Bu koşullar altında “Emek ve Dayanışma Günü”nü kutluyoruz.Sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlayan çiftçimiz bugün senin günün. Akşam evine ekmek götürmeye çalışan taksicimiz bugün senin günün. Fabrikada üreten işçimiz bugün senin günün. Öğretme ideali ile her gün öğrencilerine koşarak giden öğretmenim bugün senin günün. Laboratuvarda, üniversitede bilim üreten bilim insanımız bugün senin günün. Yeniliğe odaklı, uğraş veren mühendisimiz bugün senin günün. Hukuk için mücadele eden hakimimiz, savcımız, avukatımız bugün senin günün. Salgın ile mücadele eden sağlıkçımız bugün senin günün. Kömür çıkaran kardeşim bugün senin günün. Uzaklara bizi taşıyan tren makinistimiz bugün senin günün. Zorluklar içinde haberi bize ulaştırmaya çalışan basın çalışanımız bugün senin günün.

İstiyoruz ki;  her gün senin olsun. Emeğinin karşılığını tam olarak al. Çocuk ve işçi kelimeleri asla yan yana gelmesin. Yönetimde söz payın olsun. Hakların sadece bugün akıllara gelmesin.Diyoruz ki; bizler, globalleşen dünyada Yeni Dünya Düzeni politikalarının kendi rantı için doğayı talan etmesine karşıyız. Eşit, adil bir dünyada özgür, sağlıklı birer birey olarak doğaya saygılı yaşamak ve sonraki kuşaklara da yaşanabilir bir çevre bırakabilelim. Ekonomik krizlerle uğraşmak zorunda kalmayalım, işsiz kalmayıp emeğimizi üretken kılıp ailemizi geçindirebilelim. Yaşanılan çaresizlikler nedeniyle intiharlar olmasın. Yeri okul olan çocuklarımızı iş kazalarında kaybetmeyelim.

Tüm bunların ışığında, 1977’de İstanbul Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs kutlamalarında yaşamını yitiren 34 emekçimizi de saygı ile anarak, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü”müzü kutluyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ