Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Kamu yararına hizmet etmek isteyenler, yani bu işten para kazananlar, karar alınmasında ve kararlarda kamuoyunun  etkisinin bilincinde olmalıdır.Kuruluşun, örneğin; belediyenin ya da bir başka devlet biriminin bırakabileceği yanlış izlenimi önceden kestirmeye, düzeltmeye ve eleştirilere doğru yanıtlar vermeye hazırlıklı olmalıdır.Bunların ötesinden gelmek için üst makamlara mutlaka önerilerde bulunmalıdır.

Birkaç kez gelişmelere bir de evdeki karantinalar ile resmi kayıtlara bakarak iki konuya dikkat çekmiştim…Büyük olasılıkla nüfus patlaması da olacak, bir o kadar da boşanma ya da aile mahkemelerine iş düşecek, diye…Huylu huyundan vaz geçmiyor, bunu da gördük!

Yeni infaz yasasından, ya da halkın değişiyle salıverilenlerden bazıları ‘vampir’ gibi…

Kana doymamışlar!Bıçağı kapan, silahı kapan zavallı kadınları öldürüyor…

Bu ne cahillik, bu ne gözü karalık, bu nasıl barbarlık?Söyleyecek laf bulamıyorum?

1912 DÜNYA KARŞIYAKALILAR GÜNÜ’NÜ BİLİYORUM…

Karşıyaka Spor Kulübünün kurulduğu 1912 ‘yi de akla getirdiği için,‘1912 Dünya Karşıyakalılar Günü’ olarak her yıl aralık ayının 19’uncu günü törenlerle kutlanıyor… 

12’nci ayın 19’uncu günü.Yeşil ile kırmızı, yani kulübün renkleri ile süsleniyor tüm Karşıyaka…Avrupa’ya gidenler ya da belgesellerde izleyenler bilir…Hemen her kentin, hatta kentler içinde mahalleler arasında bile böyle özel günler, ya da müsabakaların olduğu, sonuçta tüm kentin izci ya da yavrukurt obası gibi o semtin arması ya da flaması bir yıl mağazalarda, önemli cadde ve parklarda asılı kalır.Herkes saygı ve hürmet gösterir…Şimdi bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de önemli bir adım attı…Başkan Soyer 3 Mayıs’ı ‘Dünya İzmirliler günü’ ilan etti.

Açıklandığına göre:İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer kentin plakası 35’den yola çıkarak 3 Mayıs tarihinin önümüzdeki yıldan itibaren Dünya İzmirliler Günü olarak kutlanacağını açıkladı.Başkan Soyer’in açıklaması ya da görüşü şöyle:

‘Bugünden itibaren 03.05 tarihi bizim için Dünya İzmirliler Günü’ olacak. 35 bizim için sadece plaka değil,  sevda, özgürlük, neşe, coşku, demokrasi demektir.

O nedenle, Dünyanın dört bir yanındaki İzmirlilerle birlikte bugünü kutlayacağız.

Bu yıl pandemi nedeniyle olmadı ama her 3 Mayıs’ta İzmir’in sesini dünya duyacak.

Dünyanın her yerindeki İzmirlilere, bugün İzmir için ne yaptıklarını soracağız.  3.5. 2021’e hazır olun…!Dünya İzmirliler Günümüz kutlu olsun.’

Bu mesajda en önemli nokta; ‘Bugün İzmirliler için ne yaptın?’Ya da İzmir için…

Bir fidan mı diktin, birini mi doyurdun, birini işe mi aldın?Hayırlara vesile oldun mu?

Herhalde bu Mübarek ayda, dağıtılan hayır paketleri, insanların birbirlerine sahip çıkmaları, yardım duygularının pekişmesi ve de ‘kışa veda’ gibi düşünüldü…

Türk alemindeki Hıdrelez kutlamaları da bir fikir çağrıştırmış olabilir.Bayramlar, özel günler, kutlamalar hep insanların bir arada mutlu ve güzel yaşamaları için atılmış önemli atılımlar, girişimler…Artık daha güzel sözcüklerle siz süsleyin…

ALGININ ÖNEMİ

Daha önce de yazmıştım: Algılar gerçektir!Eğer kazanmak için oynuyorsanız, algılar sizin lehinize olmalıdır…

İletişimciler, bu işten danışman olarak para kazananlar bunu sizin beyninize sokarlar…

Biz hepimiz böyle durumlarda ‘sosyal’ paydaşız.Bize yani İzmirlilere ‘hak sahipleri’ de diyebiliriz.Tabii ki bunun içinde Karşıyakalılar da, biz Bornova ve Urlalılar, Çeşmeliler, Ödemiş ya da Bergamalılar da, yani tüm il halkı bulunuyor.Bizler herhalde 9 Eylül’leri nasıl kutluyorsak, bundan böyle 3 Mayıs’ları da aynı şekilde kutlayacağız, başkan Soyer’e göre..Biliyorsunuz;3 Mayıs aynı zamanda ‘Türkçülük’ günüdür…

Şunu da belirtmeden edemem:Sosyal Medya’da, birçok İzmirli karara karşı çıktıklarını belirtiler.‘İzmirliler Günü 9 Eylül’dür’ dediler….

Bakalım önümüzdeki günlerde gelişmeler nasıl olacak?

HUZURA İHTİYACIMIZ VAR…

Sanıyorum, her şeyi unutup şimdi ‘Dünya İzmirliler Günü’ne odaklanacağız, aramızda…

Bizim ‘Laf ebeliği’ diyeceğimiz, İngilizlerin ‘bla..bla..bla!’ diyenler de çoğalacak….

Bizim bu konulardaki en büyük eksikliğimiz ise kendimiz gibi düşünmeyenleri hep dışlamamız, ya da hafife almak.Yeniliklere de hep kapalıyız…Ama halka danışılmadan alınan, ‘Ben istedim oldu!’ diyenlere karşı olanlar, bir noktada Başkanın  görüşünü de tenkit ediyor.Bırakın onu bunu, biz aramıza yeni katılanları bile ‘dışarıdan biri’ olarak gördüğümüz için fikirlerine önem vermeyiz….Bazen gerçek sanılanın tamamen tersi de olabiliyor.Bekleyip göreceğiz…Kulaklarımız durmak bilmeyen konuşmalarla doldu…

Hep tedirginiz ve rahatsızız.Bizim de İzmirlilerin de huzura ihtiyacı var.

Bunu gözden çıkarmamak gerekir.

Bayraklı Belediyesi AR-GE Müdürlüğü, Bayraklı’daki öğretmenlere yönelik eğitim programı düzenledi. İnternet üzerinden gerçekleştirilen uygulamaya ilçe genelinden katılan 77 eğitmene ileri düzey online eğitim teknikleri anlatıldı.

Uygulamanın ilk kurunda eğitimci Filiz Gümüş, öğretmenlerin online eğitim tekniklerini daha da geliştirebilmeleri için sunum yaptı.

2 kur olarak düzenlenen eğitimlerin ilki geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilirken, 2. kur ise 9 Mayıs 13:00-14:30 saatleri arasında zoom programı aracılığıyla internet üzerinden yapılacak.

SANATA ENGEL YOK

Geleceğin sinemacılarını yetiştirmek üzere 2011 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Bornova Belediyesi Film Ofisi(BBFO), çalışmalarına koronavirüs salgını sürecinde de ara vermedi.Çalışma ve eğitimlerine online olarak devam eden BBFO, 2018 yılında başladığı ‘Kısa Film Yapım Destek’ programı kapsamında, 2020 yılında ekipman ve proje danışmanlığı desteği vereceği projeleri belirledi.Program kapsamında bu yıl içerisinde 13 kısa film projesi hayata geçecek. Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler çerçevesinde yönetmenlere online proje danışmanlığı yapılıyor ve film toplantıları gerçekleştiriliyor.Film Ofisi tarafından düzenlenen eğitimlerden bugüne kadar 1.050 katılımcı yararlandı. Sinema ve fotoğraf sanatları üzerine düzenlenen etkinliklere de 2.300 sinema ve fotoğraf tutkunu katıldı.

İŞİNİ BİLEN MÜTEAHHİT YAŞADI!

Çin’de ortaya çıkan koronavirus salgını, tüm dünya toplumların ciddi manada toplum sağlığı için  tehdit oluşturmuş ve oluşturmaya da devam ediyor.İşte bu nedenle İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı İslam Yıldırım şu açıklamayı yaptı:

‘Son günlerde Sağlık Bakanlığımızın açıklamış olduğu rakamlarda, iyimser bir haya oluşmaya başladı.Acaba Ramazan Bayramında çifte bayram yapabilir miyiz?’ diye düşünmeye başladık.Tabi burada en önemli soru şu:

Bundan sonra ne olacak?Ülkemizin birçok sektörü gibi inşaat sektörü de Pandemi sonucunda durma noktasına geldi.2018 yılındaki kur saldırısı ve ardından faizlerin yükselmesi inşaat sektörünü bir darboğaz içerisine sokmuştu.

Özellikle 2019 yılının ikinci yarısından itibaren faizlerin düşmesi sonrasında bahar havası esmeye başladı.Birçok meslektaşımız mart ayına kadar elindeki stokların önemli bir kısmını eritmişti.Salgının ortaya çıkmasından sonra, finansal piyasaların ve ekonomik güvenin olumsuz etkilendiği yadsınamaz bir gerçek.

200’ü aşkın sektöre talep yaratmasıyla óne çıkan inşaat sektörü bundan sonra ne yapmalı?Uzmanların ve yetkililerin yapmış olduğu açıklamalara baktığımızda salgınla mücadelede tedbirlerin kademeli olarak gevşetileceğini görüyoruz.

Fakat Koronavirüs ülke ve dünya gündeminden kısa sürede gideceğe benzemiyor,

Özellikle Avrupa ülkelerinde görülen vakalar ve ölüm oranları, özellikle Sağlık kurumlarına erişimde yaşanan sıkıntılar önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin, yabancılara konut satışlarında bir cazibe merkezi olacağını ön görüyoruz.

HER KRİZ BİR FIRSAT DOĞURUR.

Önemli olan bu krizi nasıl yönettiğimizdir. Meslektaşlarımıza tavsiyemiz şudur ki; Finansal anlamda sıkıntısı olmayan arkadaşlarımız şantiyelerini durdurmasınlar. Ertelenen Konut ihtiyacı, Pandemi sonrasında tekrar harekete geçecektir.

Sektör temsilcisi arkadaşlarımız yeni yönetmeliklerle birlikte inşaat maliyetlerini artık bir veya iki kez değil, 4-5 defa hesap etsinler. Çünkü salgın sürecinde ithalatın olmaması nedeniyle inşaat malzemelerine ciddi oranda zam gelmiştir.

Diğer bir husus ise kat karşılığı inşaat işlerinde % 50 veya üstü oranlarda arsalar alanlar sonunda hüsrana uğrayabilir.

Geçtiğimiz yıllardaki kur saldırısı ve faizlerin yükselmesi son olarak küresel salgın bizlere artık şunu göstermiştir; Birleşme, birlik olma zamanı gelmiştir.

Önümüzdeki süreçte sermayelerini birleştirenler, finansal açıdan sıkıntı yasamayan firmaları önü açık olacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 17 Mayıs 2024
GÜNDEME DAİR  - 7 Mayıs 2024
- 10 Şubat 2024
- 7 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 3 Şubat 2024
- 1 Şubat 2024
GÜNDEME DAİR - 16 Ocak 2024
- 28 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 21 Aralık 2023
GÜNDEME DAİR - 13 Aralık 2023
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ