Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

KORONAVİRÜS DÖNEMİ

HALİL KOCAKABAK

HALİL KOCAKABAK

Merhaba kıymetli okurlarım bu makalemde Koronavirüs ile yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini kaleme alacağım…
Öyle görünüyor ki bu corona virüsün er geç bizleri ya da yakınlarımızı etkileme ihtimali giderek artıyor. Artık virüse hiç yakalanmamayı değil, “olabildiğince geç yakalanmayı düşünmek” zorunda kaldık. Tıpkı geçmişteki salgın yaratan virüslerde olduğu gibi gelecek yıllarda bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. Hatta bugüne kadar pek çok kişi bu hastalığa yakalanmış ama fark etmeden atlatmış bile olabilir. Bize düşen hayatın devam ettiğini unutmamak ve bu salgın hastalığın önlemlerini en iyi şekilde alarak hayatımızı devam ettirmek, bu sürecin ne zaman biteceği belirsiz ve hayatlarımızı bir belirsizlik sürecine teslim etmemeliyiz.
Kader işte belkide 100 yılda bir olabilecek salgın hastalık dönemine denk geldik bizlerde. Kıymetini bilmediğimiz bir çok şeyin farkına vardık bu dönemde her gün bir arada olabilecekken uzaklaşmıştık birbirimizden sessizce. Görmezden geldik çoğu zaman bize bakan birini duymazdan geldik çoğu zaman bize seslenen birini hisetmedik bize ihtiyacı olan birilerini kaçmıştık herşeyden kendimiz için yaşamaktı sadece derdimiz. Şimdi öyle bir zamana geldikki özledik o günlerimizi keşke daha çok bir arada olabilseydik.
Malesefki koronavirüs dünya üzerinden yakın tarihte gitmeyecek bu belli ve hiç bir şey artık eskisi gibi olmayacak yani onunla yaşamayı öğreneceğiz her an kaygıyla yaşamadan ama kaygısızda olmadan bu durumu hafife almadan tedbirlerimizi alarak yaşamaya devam edeceğiz yine eskisi gibi.
Koronavirüs döneminde bağışıklılık sisteminin güçlü tutulmasının önemi.
“Yeşil sebzeler çok önemli. Bunlarda da hem C vitamini hem de tüm mineraller var. D vitamini çok önemli. Ayrıca açık havada yapılacak 20-30 dakikalık yürüyüşleri de bağışıklık için çok yararlı. Öte yandan normal sağlıklı bir insanın kısıtlayıcı bir durumu yoksa 1,5-2 litre su tüketmesi gerekiyor. Az uyuyan insanların hormonal dengesi değişiyor. Ortalama 7 saatlik uyku yeterli. Ayrıca çörek otu, tarçın, karanfil, evde yapılmış yoğurt ve kefir tüketmek çok faydalı. Alkol, sigara tüketimi bağışıklığı zayıflatan durumlar, bunlardan kesinlikle uzak durulmalı. Genel hijyen kurallarına dikkat etmek, bağışıklığımızı güçlendirmek, çalışılan ya da yaşanılan ortamları sık sık havalandırmak, sigara ve alkolden uzak durmak, kalabalık yerden uzak durmak, el sıkışmamak, sarılmamak, dışarıya çıkma zarureti olmayanların evlerinde kalmaları bu  süreçte alınabilecek en iyi önlemler diyebiliriz.” 
Hayatınızı durdurmayın ama tedbirleri en iyi şekilde alarak devam edin, alış veriş yapın gezmeye gidin sosyal faaliyetlerinizi gerçekleştirin en önemlisi sevin sevilin mutluluklarınızı ertelemeyin hayatın tekrarı yok moralinizi yüksek tutun koronavirüs yaşamımızın bir parçası oldu onu onunla yatıp kalkmayın ama asla hafifede almayın tedbirlerinizi alın hayat devam ediyor, sevgi ve saygılarımla.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 5 Mayıs 2021
- 27 Nisan 2021
- 20 Nisan 2021
- 13 Nisan 2021
- 6 Nisan 2021
GAZETECİLİK - 24 Mart 2021
- 9 Mart 2021
- 26 Şubat 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ