Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Tire’de Çekirge İstilasına Karşı İlaçlama Yapıldı

Tire’de Çekirge İstilasına Karşı İlaçlama Yapıldı

​Tire ilçesine  bağlı  Işıklar Köyü ile Yenioba köylerinin ortak merası olan Akarca Bölgesi’nde tespit edilen çekirge zararlısına karşı 05.05.2020 tarihinde İl ve İlçe Müdürlüğü teknik elemanları, Tire  Ziraat Odası  Ekipleri, Tire Belediyesi ekipleri, Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde Devlet Yardım Mücadelesi kapsamında Bitki Koruma ürünü temin edilerek kimyasal mücadele başlatıldı. Bölgede tespit edilen tür yeşil çekirgedir. Bölgemizde zaman zaman lokal olarak zarara neden olan yerli çekirge türlerinden  olduğu  bildirildi.

Sabahın erken saatlerinde Tarım ve Orman İzmir İl Müdürlüğü, Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ekiplerinin denetimi ve desteğiyle Işıklar Köyü ile Yenioba kırsal mahallerinin ortak merası olan Akarca Bölgesinde tespit edilen çekirge zararlısına karşı ilaçlama başladı.

SURİYELİ İŞCİLER  GETİRDİ İDDİALARI İLE  BOŞ ÇIKTI

Tire’nin Işıklı  ve Yenioba Mahallesindeki arazilerde  başlayan  çalışmaya  İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, söz konusu çekirgenin Suriye’den gelen işçiler tarafından bölgeye getirildiği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını şeklinde  açıklamalarda bulundu. İL Tarım  ve Orman  Müdürü  Özen “İlimiz Tire İlçesi Işıklar Köyü ile Yenioba köylerinin ortak merası olan Akarca Bölgesi’nde tespit edilen çekirge zararlısına karşı 05.05.2020 tarihinde İl ve İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanları ve Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik elemanları gözetiminde Devlet Yardım Mücadelesi kapsamında Bitki Koruma ürünü temin edilerek kimyasal mücadele başlatılmıştır. Konu Müdürlüğümüz tarafından takip edilmektedir. Son günlerde basında yer alan haberlerde söz konusu çekirgenin Suriye’den gelen işçiler tarafından bu gölgeye getirdiği haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgede tespit edilen tür yeşil çekirgedir. Bölgemizde zaman zaman lokal olarak zarara neden olan yerli çekirge türlerindendir.” dedi.

“ÇEKİRGEYE KARŞI İLAÇLAMA  ÇALIŞMALARI  GERÇEKLEŞTİ”

Tire Ziraat  Odası  Başkanı  Halil  İbişoğlu  Ödemiş  Kent  Gazetesine  yaptığı özel  açıklamada “Bu bölge ilçemizin Işıklar ve Yenioba bölgelerini kapsayan şu anda bir meranın başındayız. Tabi burada yaklaşık bir hafta önce görülen yeşilçekirgenin, artık meradaki bitki örtüsünün yavaş yavaş bitmesiyle, mera eteklerinde bulunan tarım arazilerinde bulunan sebze türü bitkilerimize zarar vermeye başlıyor. Burada muhtarımız ve çiftçilerimizin ilçe tarım müdürlüğüne ve bizlere haber vermesiyle, bu konu il tarım müdürlüğüne aktarılıyor. İl tarım müdürlüğü, ilçe tarım müdürlüğü elemanları gerekli incelemeyi yaptıktan sonra bugün bu saatte ziraat odasının ekipleri, Tire Belediyesinin Ekipleri ve çiftçilerimizin ekipleriyle burada bu çekirge, yeşilçekirgeyle mücadele başlatılmış oluyor.  Bu ilaçlamanın arkasından kontroller yapılacak eğer ki yoğunluk devam ederse 2 hafta sonra tekrar bir ilaçlama, tabii teknik elemanlar uygun bulursa tekrar bir ilaçlama daha yapılacak ve bu haşere, yeşilçekirge ovadaki çiftçimizin kültür bitkisine zarar vermeden bu işin burada kontrol alınmasındaki hedefimiz.” Dedi.

“KONUNUN  SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ.”

Tire Ziraat  Odası Başkanı  Halil  İbişoğlu geçtiğimiz  hafta meydana  gelen  çekirgelerin zarar  vermesi  olayı ile ilgili olarak  başta  İzmir Tarım  ve Orman  Müdürlüğü olmak üzere   Tire Ziraat  Odası, Tire Belediyesi  ile birlikte  zararlılarla  mücadele de ortak  hareket  ettiklerini dile getirirken “Yapılan ilaçlamanın  katkısı  olacağına inanıyoruz.  Bu ilk ilaçlamanın devamını  geleceğine inanıyoruz.” Dedi.

YENİOBA MAHALLESİNDEN MEHMET TAVUKÇU “ÜRÜNLERİMİZDE ZARAR  MEYDANA  GELMİŞTİR”

Tire  Yenioba  Mahallesinden Mehmet Tavukçu “Bölgemizde  geçen hafta başlayan  çekirge sıkıntımız büyük arazilerimizde bayağı bir  zarar var. Bugün ilaçlama yapıyoruz nasip olursa, ilçe tarım müdürlüğü, ziraat odalar müdürlükleri beraber şuan ilaçlamaya başlayacağız. Nasip ederse Allah, çekirgeler baya bir arazimize aşağı yukarı 100-150 dekar gibi bir arazide zararları oldu. Bugün  yapılan   ilaçlamayla  birlikte  bu zararların bir an önce  önüne  geçileceğine umuyoruz.” Dedi.

YENİ ÇİFTLİK MAHALLESİNDEN TEVFİK CERİT “BURADA ZARAR GÖREN BİR ÇOK ÜRETİCİ VAR.”

Tire Yeni Çiftlik mahallesinden Tevfik Cerit “Çekirge olayından büyük zararım var. Geçen hafta Pazartesi günü ilçe tarıma müracaat etmiştim geldiler. Ondan sonra İl Tarıma haber ettiler Perşembe günü il tarım geldi. Salı günü ilaçlama yapalım dediler, sizde yardımcı olsun dediler traktörlerle, bugün ilaçlama yapıyoruz. Domatesim var. Ama yan taraftaki arazilerde arkadaşlarda zarar gördü. Şu an ilaçlamaya başlamış bulunuyoruz. Domates, biber yeni ekilen yeşil ürünler zarar görmüş.” Dedi.

IŞIKLAR MAHALLESİ  MUHTARI AHMET DEMİR “ÜRETİCİLERİMİZİN  BU DERTTEN BİR AN ÖNCE KURTULMALARINI  BEKLİYORUZ.”

Işıklar Mahallesi  Muhtarı  Ahmet  Demir “Çekirgenin istilasına uğradığı için çiftçilerimiz şikayetçi oldu. Bizde Tire Ziraat Odasına başvurduk, sağ olsunlar Tire Ziraat Odası, Tire Belediyesi ve İzmir İl Tarım Müdürlüğü yardımcı oldular.   Burada  tarım işi yapan  üreticilerimiz  var.  Dileğimiz yapılan çalışmayla   buradaki  sıkıntının bitmesini bekliyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ