Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

12 – 18 Mayıs Hemşireler haftasında sağlık çalışanları PARA değil özlük haklarını istiyor..

Reklam

İnsanlık için yaptıkları Dünya’nın her noktasında takdir ile karşılanan, hizmet verirken hastalanan hatta hayatlarını kaybeden  sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, sağlık haftasını ve ebeler haftasını karşıladıkları gibi hemşireler haftasını da salgınla mücadele ile karşılıyorlar. 

Aradan geçen sürede sağlık çalışanları için alkışları şarkıları devletin her kademesinde ki hakkınız ödenmez sözlerini çokça gördük çokça işittik.  Fakat mesele sorunların çözülmesine ve taleplerin karşılanmasına gelince övgüler dizenlerin bu konuda gereğini yapmadıklarına da şahit olduk.

Bu süreçte yapılan tek düzenleme olan 3 ay tavandan ek ödemelerin usul ve esaslara boğulup, idarecilerin takdirine bırakılarak yavandan bir ödeme halini aldı. Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğrattı, çalışanlara haksızlık yapıldı. Zaten  adeletsiz bir şekilde olan döner sermaye ek ödeme yönetmeliği iş barışına zarar verirken son uygulama ile iş barışını daha da bozdu. 

Dünyaya övgü ile bahsedilen filasyonun, yapı taşları olan toplum sağlığı çalışanları döner sermaye adaletsizliğine kurban edildi. Aile sağlığı çalışanları ise hiç bir  ek bir ödeme alamadı Yapılan kısa süreleri bir iyileştirme bile uygulama safhasında çarçur edildi.

Sağlık çalışanları memleketin en ücra köşesinde bile kahramanca bir mücadele verip canlarını ortaya koyarken, kronikleşen sorunlarına çözüm üretilmemesi ve taleplerinin karşılanmaması bizleri derin bir üzüntüye sokmaktadır. Bu sorunların çözümü için adım atılmasını bekliyoruz. 

Bu nedenle öncelikli olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin taban maaşlarına iyileştirme yapılmalıdır. 

Döner sermayelerde kronikleşen sorunlar çözülmeli, sistem yenilenerek çalışan odaklı  ve adaletli bir yapıya kavuşturulmalıdır. 

2 yıl önce söz verilen 3600 ek gösterge düzenlemesi hayata geçmelidir. Her branşta eğitim durumuna bakılmaksızın 800 ek gösterge puanı sağlık çalışanlarına verilmelidir.

Süresiz sözleşmelilere, 3+1 süreli sözleşmelilere, vekil ebe hemşireler ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına kadro verilmeli 4/A dışındaki tüm istihdam modelleri kamuda terk edilmelidir. Tüm sağlık çalışanları 657 4/A kadrosu altında birleştirimelidir.

Atamalarda ehliyet ve liyakat esas alınmalı, ederi 1 dolar bile olmayanlara ayrıcalık gösteren kim varsa temizlenmelidir. Sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti devletine sadakat aranmalıdır.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara karşı hayata geçen düzenlemeler tavizsiz uygulanmalı, herhangi bir esnekliğe izin verilmemelidir. 

Salgınla mücadeledeki kahramanca  fedakarlıkları ve özverili çalışmaları, virüse yakalanan sağlık çalışanlarının sayısı göz önüne alındığında makul bir yıpranma payının hayata geçmesi zorunluluktur. Mevcut yıpranma payı düzenlemesi çalışanlar lehine acilen revize edilmeli ve geçmişe dönük işletilmelidir.

Salgınla mücadele sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları başta olmak üzere görev esnasında hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanları yasal olarak şehit kabul edilmelidir. 

Bu taleplerimiz karşılıksız kalmamalı, yöneticiler sağlık çalışanları için üzerlerine düşeni yapmalıdırlar. 

Dünyada artık covid-19 salgını sonrasında hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söylenmektedir. Umut ediyoruz ki sağlık çalışanlarının sorunlarına ve taleplerine bakış açısı da değişir. Meseleler kulak arkası, sümen altı edilmez. Bu süreç bize göstermiştir ki bir ülkenin sağlık ordusu ne kadar güçlü ve sağlam ise bu süreçlerde o kadar rahat yönetilebilir. Umudumuz; emeğimizin ve  çabamızın hakkı olan  çalışanların  lehine olan düzenlemeler hayata geçmesidir.

Bu temennilerle koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin dört bir yanında şifa dağıtan, kimi zaman sevdiklerinden sevenlerinden ayrı düşen, Çalışma hayatındaki tüm zorluklara ve yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet eden her biri birer Serdengeçti olan, gizli kahramanlar hemşirelerimizin, 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor. Yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyoruz.

Türk Sağlık Sen İzmir 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Adına Başkan Barış Koçak

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ