Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Bu arada 9 Eylül’ü ve öncesini de öylesine güzel dillendirmişsin ki, bunların umurunda mı?
Hatırla bak, ‘Yunanlılar bizim için neler dediklerini?’Süleyman Demirel, ‘Dün dündün, bugün bugündür!’ demişti…9 Eylül bunlara göre geride kaldı…Ama İzmir’de büyümüş yetişmiş bir İzmirli kadın olarak senin bildiklerinin, yaşadıklarının yüzde birini bilmeyenler hep yönetici ya da danışman diyerek işbaşında değiller mi?İstanbul ve Ankara güdümünde olanlar ne bilirler?
Ama burada dikkatini çekmek istiyorum:Aramızda, menfaatlerini kaybettikleri için husumet içinde bizlere gaz verenler, ya da yangına körükle, gazyağı ile gidenler de var.Bunlara da kesinlikle prim vermemeliyiz, ama nasıl?‘Gül üstünde gül koklanmaz!’ diyorsun da, kime?
‘İstemez ama sen yine de yan cebime koy!’ diyenlerden, ikili oynayanlardan hepimiz bir şekilde haberdarız…Yenileşmekten, milli değerlerden, modernleşme ve çağdaşlaşmaya da dokunmuş Şadıman Şenbalkan, bir da çağrı yapmış, toplum sosyolajisini ‘iyi bilen’ aydınlarımız için..
Burada ‘iyi bilen’i ben de parantez içine almak istiyorum…‘İyi bilen’ ya da işini iyi yapan var mı, acaba?Ya da gramla ölçeyim:‘Ne kadar?’Son noktadan önceki son cümle:
‘Burası bizim evimiz ve biz hepimiz İzmir’iz, İzmirliyiz!

GÜNCEL

Anneler gününde Zübeyde Hanım anıldı.Anneler gününde Zübeyde Hanım Anıt Mezarı’ndaki anma törenine katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ‘Bugün en büyük anamızın manevi huzurundayız’ dedi.Anneleri sadece bir gün anmanın yeterli olmadığını vurgulayan Soyer, annelerin ve tüm kadınların eşit bireyler olması için canla başla çalışacaklarını belirtti.
Anneleri bir gün anmanın yeterli olmadığını vurgulayan Soyer, ‘Annelerimizin ve tüm kadınların bu toplumda eşit bireyler olduğunu hatırlamamız ve hatırlatmamız gerekiyor. Kullandığımız dilden başlayarak bu konuda çok geride olduğumuzu bilmemiz gerek. Işığımız, aydınlatıcımız Mustafa Kemal Atatürk. Yine onun ışığından faydalanarak kadın erkek eşitliği konusunda yapacağımız çok iş var’ şeklinde konuştu.

ELİ ÖPÜLESİ ANNELER

Türk Anneler Derneği Karşıyaka Şube Başkanı Feyza Işıklı ise “Bu sene dünyayı saran salgın dolayısıyla evlatlarımız ve eli öpülesi annelerimizle fiziksel mesafeyi koruyarak anneler gününü kutluyoruz.Annelerimizin, yüreğinde annelik duygusu yaşayan tüm kadınların, hayatını kaybetmiş tüm annelerimizin ve kısacık ömründe dünyanın en güzel vatanını yüce Türk milletine armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin önünde saygıyla eğiliyoruz’ dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin 20 yıldır geleneksel olarak düzenlediği Zübeyde Hanım Koşusu’na ise bu yıl sembolik olarak iki kişi katıldı.Anne kız Karşıyaka İnsan Hakları Anıtı’ndan başladıkları dört kilometrelik koşuyu Zübeyde Anıt Mezarı’nda tamamladı.Madalya töreninde Serap Güllü ile kızı Dilara Bukova’ya madalyalarını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay takdim etti.Törenden sonra Soyer ve Tugay Karşıyaka’da annelere sardunya dağıttı.İzmir Büyükşehir Belediyesi anneler gününde anneleri sevindirmek ve zor günler yaşayan çiçek üreticilerine destek için küçük üreticiden aldığı sardunyaları dağıtmaya başlamıştı. Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı’nın kooperatifler üzerinden yaptığı organizasyon küçük üreticiyi rahatlattı. Sokağa çıkma yasağı nedeniyle zor günler yaşayan seyyar çiçek satıcıları da ücret karşılığı dağıtımda görevlendirilerek desteklendi.

İZMİR’E 304 OTOBÜS DAHA GELİYOR

İzmir Büyükşehir Belediyesi 134 körüklü ve 170 solo olmak üzere 304 otobüs için daha ihaleye çıkıyor. Araçlar sözleşmenin imzalanmasının ardından dokuz ay içinde teslim edilecek.
Toplu ulaşım yükünün yaklaşık yüzde 60’ını sırtlayan ESHOT Genel Müdürlüğü, 134 körüklü, 170 solo olmak üzere 304 otobüs için daha ihaleye çıkıyorİhale ilanı 11 Mayıs Pazartesi günü, Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün internet sitelerinde yayınlanacak.

TOPLAM 387 OTOBÜS

ESHOT Genel Müdürlüğü 2019’un son günlerinde 15 yeni otobüsü filoya katmış ve Ocak 2020’de de 52 yeni otobüsü direkt olarak Devlet Malzeme Ofisi’nden almıştı. İZULAŞ Genel Müdürlüğü ise 2020’nin ilk çeyreğinde 16 yeni otobüsü filosuna katmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yapılacak 304 otobüs ihalesiyle Nisan 2021’e kadar kente toplam 387 yeni otobüs kazandırmış olacak.Amerika’da Maliye Bakanı Steven Mnuchin, işsizlik oranının azalmadan önce muhtemelen daha kötüye gideceğini belirtti.

MNUCHİN BU AÇIKLAMASINI FOX TELEVİZYONUNA YAPTI.

Maliye Bakanı, son günlerde gündeme gelen eyaletlerin iflası ile ilgili tartışmalara da değindi ve “kötü yönetilen” eyaletler için kutarma paketi olmayacağının mesajını verdi.
Konuyla ilgili Beyaz Saray ekonomi danışmanlarından Kevin Hassett’ten de açıklama geldi.
Hassett, Başkan Trump’ın eyaletler için kurtarma paketi olmayacağının mesajını verdiğini, bununla birlikte salgından etkilenen eyaletlere yardım konusuna açık olduğunu belirtti.
Amerika’da Corona nedeniyle bugünlerde 5. kurtarma paketi gündemde. Paketin hangi alanları kapsayacağı ya da kaç dolar olacağı netleşmiş değil. Demokratlar özellikle eyaletler ve yerel yönetimlere önemli oranda kaynak aktarılmasını istiyor.Ülkede 1930’lardan bu yana rekor düzeyde artan işsizlik sorunun önemli bir parçası.Son açıklanan verilere göre ülkede işsizlik oranı yüzde 14.7. Bunun gelecek ay yüzde 20’ye yükselebileceği belirtiliyor.New York Valisi Andrew Cuomo, eyalette iki çocuğun daha Corona virüsüyle bağlantılı olduğu tahmin edilen bir enflamasyon sendromu nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Vali dün de, toksik şok veKawasaki sendromuyla benzer belirtiler gösteren bir çocuğun yaşamını yitirdiğini bildirmişti

Vali Andrew Cuomo’nun kararı çerçevesinde, New York’taki metro istasyonları 115 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz Çarşamba gecesinden itibaren gece yarısından sonra kapanmaya başladı. Metroda yaşayan yüzlerce evsiz kentin çeşitli bölgelerinde otellere ve sığınma evlerine yerleştirildi

TEMİZ HAVA DOLAŞIMI ŞART

Türkiye’de Corona virüsü salgınında normalleşme süreci kapsamında Pazartesi günü açılacak alışveriş merkezlerinde içeride belirli sayıda kişiye izin verilmesinin yanı sıra, tamamen taze havayla çalışacak havalandırma sistemleri bulunması gerektiği de vurgulanıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi 11 Mayıs’ta kademeli olarak hizmete açılacak alışveriş merkezlerinin koronavirüs salgını nedeniyle uyması gereken kuralları tebliğ etti. Büyükşehir Belediyesi’nin zabıta ekipleri 11 Mayıs’tan itibaren denetimlere başlayacak.Ülkeler koronavirüs ile ilgili peş peşe normalleşmeye geçiş takvimi açıklarken IMF’nin yaptığı açıklama umutları kırdı.Daha önce durumu kötü olarak değerlendiren IMF bugün durumun tahmin edilenden de kötü olduğunu belirtiliyor…
Koronavirüs salgının dünya ekonomisine olası etkileri tartışılırken umut kırıcı bir açıklama geldi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, birçok ülkeden gelen son ekonomik verilerin üç hafta önce paylaştıkları kötümser tahminlerden bile daha kötü olduğunu söyledi.
Ülkelerin peş peşe normalleşmeye geçiş takvimi açıkladığı bu günlerde IMF’nin bu açıklaması umutları kırdı.Üç hafta önce, ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyi’nde (Council on Foreign Relations-CFR) konuşan IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath corona virüsü salgınının devam ettiğine işaret ederek “finansal piyasalarda daha fazla türbülans olabileceği” uyarısında bulunmuş ve gelişmekte olan ülke ekonomilerinin finansal ihtiyaçlarının üç hafta önce öngördükleri 2,5 trilyon dolar seviyesinin çok üzerine çıkmasının muhtemel olduğunu ve IMF’nin 1 trilyon dolarlık mevcut kredi kaynağının tamamını kullanacağını söylemişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 12 Ekim 2021
İYİ Kİ YAZMIŞIM! - 7 Ekim 2021
- 4 Ekim 2021
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ