Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

BİLİM GARAJINDAN DÜNYAYA

cengiz

cengiz

21. yüzyıl girişimci kişilikleri risk alan ve hayallerini gerçekleştirmek için çabalayanları sever. Bu kişilerin cebinde hayalleri kadar bir meblağ yoktur; ama varmış gibi adımlar atar ve herkesi şaşırtan bir şekilde başarıya ulaşırlar. Silikon vadisi, bu şekilde onlarca hikâye ile doludur, küçük bir girişimle bir iki kişinin el ele verip garaj gibi ortamlardan, dünyaya açılma hikâyeleri…

Girişimcilik evde hayal kurma ile başlar; bilgi önemlidir ama girişimcilik ruhu, en temel adımdır.Gelin,son yüzyılda bilim ve teknoloji çalışmalarıyla dünyanın yüzünü değiştiren kişilere bakalım ve girişimin dünya hikayesi olmasındaki özelliklerini görelim:

World Wide Web’i (www) icat eden Tim Berners-Lee, internetin babası olarak bilinir, bilgisayarlar arası iletişimi kolaylaştırmak için kurduğu bilişim ağı, bugün her eve girmiş durumda; ama interneti kuran kişi bugün neden Steve Jobs, Elon Musk ve Bill Gates kadar tanınır değil? Tim Berners-Lee’nin yaşadığı Oxford değil de,neden Silikon Vadisi bilişimde dünya lider haline geldi? Aslında İngiltere Newton ile başlayarak, fizik vb. alanlarda birçok başarı göstermesine ve dünyaya bu bilgileri transfer eden yer olmasına rağmen,aynı ivme Silikon vadisi karşısında neden sağlanmamıştır? Bunun cevabını Tim Berners-Lee ya da, Yenilikçilik ve girişimcilik ortamda başlar, farklı insanlar ile birlikte olmalı ve farklı şeyleri düşünülmesini sağlayacak bir ortam gerekir. Steve Jobs ve arkadaşlarının takıldığı Homebrew Bilgisayar Kulübü ve Slikon Vadisi böyle yerdi ama bu ortam Oxford’da yoktu.

Bu durumda ülkemize bazı dersler içermekte, sadece “girişimci olun” diyen eğitim programlarına değil, “nasihatten öte kültür oluşturmak için gerçek yapılara” ihtiyacımız var. Ülkemizde üniversitelerde, Ar-Ge firmalarını desteklemeye yönelik kurulan Teknokentler ve Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO),silikon vadisi kültürünün bir benzerini oluşturmak için başlatılmış girişimlerdir. Buralarda Devlet desteğiyle veya özel girişim desteğiyle kurulan firmalar, hayaller peşinde koşan insanlar ile dolmaya başladı. Buralardaki kapı komşunuz, sizin gibi fikri olan ve bunu farklı uzmanlık alanlarıyla birleştirmek isteyen kişilerden oluşuyor. Hemen silikon vadisi olur muyuz, tahmin etmek çok zor, fakat doğru insanları bu şekilde teknoloji Ar-Ge merkezlerine çekmeye devam edersek, gençlerin kurduğu devasa projelerin, hayatımıza girdiğini görmek çok uzak değil.

Bunun öncesinde, tabi tüm insanlarda bir fikri dönüşümü başlamalı, gençlerimize daha fazla güvenmeliyiz, aramızdan www icat eden bir gencin çıkması yeterli değil; bunu geliştirecek ve tartışabileceği kapı komşusu da gerekli. Hayallerine set vurmayan ve onlara güvenen aileler gerekli. İşte bunlar bir araya geldiğinde, girişimcilik hikâyeleri garajdan dünyaya açılıyor.

Bu gün, Steve Jobs’un kurduğu firmalar dünyada sektör lideri, Elon Musk uzayı dünyanın bir adresi yapmak üzere büyük hayaller peşinde, Bill Gates de Tim Berners-Lee’nin kurduğu internet dünyasında en büyük hizmet sağlayıcılardan biri. Hepsinin hikayesi aynı sayılır, gençken ailelerin genelde boş işlerle uğraşma dediği işlerden ortaya çıkmış ve bir ortam içerisinde girişimci ruhlar ile hayata dökülmüş hikayeler. Örneğin Elon Musk’in hikayesi,atari gibi oynanan ve programlanan “Commodore VIC-20” ile (yani ilk ev bilgisayar modellerinden biri) başlamıştır. Bu bilgisayar ile daha oniki yaşındayken, Blastar adlı oyunu yazmış (tabi bilgisayar kullanım ve oyun yapma kılavuzunu üç günde bitirdikten sonra ve öğrendiğini deneyerek) bir firmaya 500 dolara satmıştır. Bill Gates,dersten kaçarak,Üniversite’nin bilgisayar sistemlerinde geçirdiği vakit ile,Windows’u kurmuştur. Tabi bunu duyunca,ne yani çocukları bırakalım,hayatları laptop başında okuldan kaçarak mı geçsin diyebilirsiniz! Burada şunun farkında olmak gerek;Bilgisayar ve neti oyun için kullananlardan mısınız yoksa,oyun kurmak için yazanlardan mısınız?  Tüm bu bahsedilen insanlar, oyunları kurmak için en küçük yaşlarda hem oyun oynayan, hem de oyun yazan kişilerdir.

Bu günün son kıssadan hissesi;eğer çocuğunuz varsa lütfen bir yabancı dil öğretimi dışında Python, C# ve Java gibi bir yazılım dili öğrenmesini sağlayınız. Yapmanız gereken bir özel ders ayarlamak değil, çocuğunuzun oyun saatleri dışında, birkaç saat bu dillerin temel düzeyde nasıl yazıldığını gösteren “birkaç video” izlemesini sağlamak. Bırakın gençlerimiz, kendi başına sistem kurmanın tadını çıkarsın ve ülkeye büyük girişimler kazandırsın. Daha küçük yaş grupları için tavsiyem,Scratch ve Code.org üzerinden, yavaş yavaş kodlama çalışmalarına başlamaları.

Bu yazıyı okuduktan sonra,Google’den aramaya başlayıp, bunları yazıp çocuklarınızın hayatını şimdiden değiştirmeye adım atalım lütfen !

Yazar:Ahmet GÖÇEN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ