Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İzmirli Paraşütçüler 19 Mayıs’ı Havada Kutladı

İzmirli Paraşütçüler 19 Mayıs’ı Havada Kutladı

Ödemiş’in Bozdağ Mahallesinde düzenlenen 19  Mayıs Atatürk’ü  Anma Gençlik  ve Spor  Bayramı etkinliği  kapsamında  İzmir, Manisa illeri  ve  Ödemiş İlçesinden  etkinliğe katılan   15 Yamaç ParaşütçüSÜ  Bozdağ’ın  1200  metre yüksekliğinden  Türk  Bayraklarıyla  uçuşlarını  gerçekleştirerek bayram coşkusunu havada yaşadılar.

Türkiye Hava Sporları Federasyonun gerçekleştirdiği   etkinliğin bir parçası Ödemiş’in Bozdağ  yaylasındaki yapılırken,   gönüllü  yamaç  paraşütçüleri  tekli ve 2 kişilik  uçuşlarla   19 Mayıs  coşkusunu doyasıya  yaşadılar. Gerçekleşen etkinliğe İzmir  Valiliği, Gençlik  Hizmetleri İzmir İl Müdürlüğü  ve  Ödemiş Belediyesi de,  destek verdi.

Bozdağ yaylasındaki uçuş etkinliğine  Eşini  izlemek amacıyla izleyici olarak katıldığını ifade eden  Aysu Ekmen “1996 yılında Ege Üniversitesi Kimya Fakültesinde okurken, üniversiteye bağlı ahart adlı havacılık kulübünden yamaç paraşütü eğitimi aldım. 15 yıl kadar aktif uçtum.  Bugün burada 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Valilikten izin alarak geldik. Ödemiş Belediyesinin Sağlık ekibi kumanya ve yukarıya transfer olarak bizlere yardımcı oldular. Bugün burada 15 kadar pilot uçuş gerçekleştirdi. Bazıları 2 kere uçtular, iki kişilik tandem uçuşuyla önünde yolcusuyla birlikte uçan bir pilot arkadaşımız oldu. Ödemiş Bozdağ da ki Ağ tepesi dediğimiz tepeden kalkıp Denizli, Afyon gibi uzak mesafelere de uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Atatürk’ün bizlere hediye ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, bu yıl korona virüs nedeniyle çok fazla coşkuyla kutlanamadı. Bu anlamlı günde burada bu sportif aktiviteyi gerçekleştirmemiz için Valiliğimiz bu konuda bize çok fazla destek oldular. Ödemiş Bozdağ için 15 pilot, İzmir’in değişik   yerlerindeki toplamda  60 pilota Valilikten izin çıktı. Bu vesileyle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımızı kutlayabildik.” dedi.

Yamaç  Paraşütçüsü Can Karaman “2013 senesinde Ege Üniversitesi Havacılık Kulübünde uçuş eğitimi aldım. Ardında orada 4 sene eğitmenlik yaptım. Üniversiteden ayrıldıktan sonra bireysel olarak yamaç paraşütü sporuna devam ettim. Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, İzmir Valiliğinden aldığımız izinle Bozdağ’a geldik bugün 19 Mayıs a katkımız Bozdağ’da 1200 metrede yaptığımız uçuşlarla, açtığımız bayraklarla gösteriyoruz. Ülke genelindeki pek bir kutlamalara olamıyor. Bizimde katkımız kendi bildiğimiz sporumuzla bu şekilde yapıyoruz.” dedi.

“BUGÜN 19 MAYIS COŞKUSUNU HAVADA YAŞIYORUZ.”

İzmir’den  gelen  yamaç  paraşütçülerinden  Gani  Arslan “Ödemiş Bozdağ’da bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında havacılık ve yamaç paraşütü etkinlikleri yapıyoruz. Etkinliklerimizin yürütülmesinde Türkiye Hava Sporları Federasyonunun, İzmir Valiliğinin, İzmir Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünün ve Ödemiş Belediyesinin katkıları var. İzmir ve Manisa bölgesinden yaklaşık 20 pilotla katılım gösterdiğimiz etkinlikler Bozdağ tepesinden gerçekleştiriliyor. Oldukça güzel bir havada Ödemiş semalarında uçtuktan sonra yine Ödemiş’in uygun iniş alanlarına iniyoruz. Ben aynı zamanda İzmir Bornova da bir okulda öğretmenim, rehber ve psikolojik danışmanım. 20 yıldan beri uçuyorum, ülkemizin farklı bölgelerinde farklı branşlarda uçuşlar gerçekleştirdim. Yıllardır uzun mesafe yarışma uçuyorum. Fırsat buldukça da tandem (ikili uçuş) yaptığımız malzememizle beraber gökyüzü ve uçma sevdasını tatmaları açısından  iki uçuşlarda yaptırıyorum. Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Türk Hava Kurumu tarafından verilmiş lisanslarımız var. Öncelikle ülkemizde bu konuda yetkin kurumlar bu iki kurum, tabi bu kurumlarında yerel teşkilatları var.  Bizde Türk gençliğine havacılığı sevdirmeye çalışıyoruz.” dedi.

“ARKADAŞLARIMIZLA 19 MAYIS COŞKUSUNU  HAVADA YAŞIYORUZ.”

Ödemiş’ten  Bozdağ yaylasında yapılan  etkinliğe  katılım  sağlayan Ödemişli Yamaç Paraşütçüsü Salih  Yakan “Bozdağ yaylasında gerçekleştirilen  etkinlikte   19 Mayıs  Coşkusunu  Havada Türk  Bayrakları  ile uçarak yaşıyoruz.  Güzel  ve anlamlı  bir etkinlik  oldu” dedi.

Gün  boyunca uçuşlarını gerçekleştiren yamaç  paraşütçüleri hava da renkli  görüntüler  oluşturdular.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ