Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Yaşadığımız Hayatın Bedelini Ödüyoruz

Reklam

HİÇ BİR ŞEY SEBEBSİZ DEĞİLDİR.

Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet   Taşlı  gündemi  değerlendirerek “Dünyada var olan her şeyin bir karşılığı vardır. Hiçbir şey sebebsiz yaratılmamıştır. Onun mutlaka bir manası görevi ve hikmeti vardır.Yaradan,varoluş ve kainatın düzeni kendi mantığına göre kusursuzca çalışır.İlke şudur: Dünya, insanın aynadaki kendi yansımasıdır.
Yani aynanın karşısında ne varsa onu görürsün.Bugünkü yaşadığımız olağanüstü olaylara da bu gözle bakmak gerekiyor.”dedi.

EKONOMİK MODELLER VE TÜKETİM ÇILGINLIĞI SEBEP

Başkan  Taşlı “Yaklaşık bir yüzyıldır Sanayii, teknoloji devrimlerinin dünyaya yayılması, son yirmi yıldır dünyadaki global ekonomik düzen, bu düzen sonunda insanlardaki çılgınca tüketme, lüks, harcama ve israf alışkanlıkları, doymayan bir sömürgeci sermaye, maneviyatını kaybetmiş dünya ve ülke toplumsal yapısı, betondan şehirler, katledilen çevre, beşeri milli yerel değerlerimize sadakatsızlık….Daha bir çok şey yazabiliriz bunlara ilave olarak. Özetle: İnsanlık bugün çıldırmışça yaşıyor. Yarını düşünmeden, hiçbir ahlaki
bilimsel mantığa uymadan, sorumsuzca durmadan tüketiyor yokediyor. Herşeyi yok ediyor tüketim araçlarını, doğayı, şehrini, geleceğini, tüm değerlerini tüketiyor yokediyor.
Ama durup bir düşünemiyor bir özeleştiri yapıphatadan dönme düşüncesi bile yok gündeminde. Son zamanlarda insanlığın başına gelen felaketlerin olağanüstü durumların ve kendi düştüğü açmazın manasına çok uzak.Gelecekte insanlığı bekleyen görülmemiş bilinmeyen duyulmayan olayların farkında değil.Oysa bilse neler yaşanacak, nasıl bir zindanda ömrünü çürütecek, başına gelenlere nasıl tahammül edecek, nasıl çaresizliğe düşecek bir an bile durmadan kendi özetini özeleştirisini yapacak ve bugün yaşanan çılgınlığa akıl erdiremeyip dayatılan bu hayatı terkedecektir.” dedi.

DAYANILMAZ SICAKLAR SEDECE SONUÇLARDAN BİRİ

Başkan  Taşlı “Özele inecek olursak yaklaşık bir haftadır mayıs ayı ortasında yaşadığımız kavurucu yokedici sıcakların insanların hayatını nasıl zehir ettiğini gördük. Aşırı sıcaklık ardından kuraklık, susuzluk, açlık, göçler, canlı ölümleri, biosistemin değişmesi, canlı türlerinin azalması, ekonomik kayıplar ve külfetler önümüzdeki dönem bizleri bekleyen kaçınılmaz gerçekler olarak karşımızda duruyor.
Bunlara ilaveten Küresel Isınma ana başlığı altı da dünyanın hızla ısınması sonucu olabilecek olayları da yazabiliriz.”dedi.

ANA BAŞLIK=KÜRESEL ISINMA

Başkan  Taşlı “Kutupların erimesi, denizlerin yükselmesi, denize yakın yerlerin sular altında kalarak terkedilmesi, bereketli ovaların arazilerin kuraklık çölleşme tuzlama kirlenme gibi sebeplerle terkedilip rakımı yüksek alanlara kutuplara doğru kayması, yaşam alanlarımızı kaybetmemiz, şehirlerin terkedilmesi, fırtına, hortum tornado kasırga gibi felaketlerin daha geniş bir alanda sıklıkta olması, şu an adını bilmediğimiz görmediğimiz farklı iklimsel felaketler…”dedi.

KIYAMETE Mİ GİDİYORUZ…

Başkan  Taşlı “Yazılanlar kıyamet senaryosu gibi. Kimbilir….Aslında “İnsan kendi kıyametini yaratıyor” bu dünyada büyük kıyametin nasıl nerde ne zaman ne şekilde olacağını bilemeden.Bu felaketleri durdurabilirmiyiz, azaltabilirmiyiz, tahammül edilebilir hale,getirebilirmiyiz..Ümidin olmadığı yerde hayat bitermiş. Yaşadığımız şartlar ne olursa olsun son anımıza kadar hayatı dünyayı güzelleştirmek adına çaba sarfetmeliyiz. Hem kişisel hem bölgesel hem milli hem de beşeri anlamda yanlış olan şeylerin farkına varıp bunlarla mücadele etmeliyiz…Yapılacak o kadar çok şey, düzeltilecek o kadar yanlış, ihya edilecek o kadar çok yitik var ki insan neresinden başlayacağını bilemiyor.
Ama vardır bir ümit ilkesiyle ayrıntıları ilerideki yazılara bırakalım.Sağlıkla sakin ve mütevazı kalın…”dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ