Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Aşırı Sıcaklar Yaşlı Kesimi Etkiliyor

Reklam

Ülke genelinde yaşanan Korona Virüs salgınındaki yaşanan ölüm  sayıları  düşmesine  rağmen yine de bu konuda  dikkatli adımlar  atılması  gerektiğini  dile  getiren uzmanlar  sıcak havalarda  mümkün  olduğunu kadar dışarıya çıkılmaması konusunda gerekli  uyarılar  yapılıyor.

ÖDEMİŞ’TE HAVA AMBULANSI KALP KRİZLERİ İÇİN DEVREDE

Ödemiş’te geçtiğimiz haftadan itibaren başlayan aşırı sıcaklık derecesi  etkilerken  bazı yaşlı  vatandaşların  sıcak havaya  rağmen  dışarıya çıkması   sağlık açısından  vatandaşları  etkilemeye  devam ediyor.  Ödemiş’te  havaların neredeyse  45 dereceye  kadar çıkmasıyla, kalp krizi vakalarında artış  gözlemlenirken,  bu konuda  Ödemiş  Devlet  Hastanesine  kaldırılan bazı vatandaşlarda ilk müdahalenin ardından  durumuna  göre İzmir Hastanelerine  hava  ambulansıyla  gönderiliyor.

YETKİLİLER SICAK HAVAYA DİKKAT ÇEKTİ

Aşırı sıcakların özellikle kalp damar sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getiren uzman hekimler önemli sağlık sorunları yaşanmaması için aşırı sıcaklara karşı önlem alınması gerektiğine dikkat çekti. Sıcak hava ve nem, vücutta sıvı ve tuz kaybı, kalpte ritim bozukluklarının yanı sıra tansiyonda dengesizlik kan akışkanlığında azalma, kanın koyulaşması ve kolesterolün yükselmesine sebep olabiliyor. Yaz aylarında, sıcağın etkisi ile vücudun ısı dengesini sağlamak için kalp daha fazla çalışıyor. Bu nedenle aşırı sıcaklar, kalp hastalarının şikayetlerini artırabildiği gibi, sağlıklı insanların da kalp sorunu yaşamalarına neden olabiliyor. Kalbin iş yükünü artıran sıcak havalarda, kalp hastalığı nedeniyle ölümlerde de artış görülüyor.  Mesajını  veren  yetkili uzmanlar “Özellikle güneşin etkili olduğu 11.00-16.00 saatleri arasında mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması gerek, eğer çıkılacaksa mutlaka güneşin etkisinden korunmaya dikkat edilmeli. Şapka takmanın yanı sıra özellikle nem emebilen, açık renkli ve vücudun hava almasını sağlayacak kıyafetler tercih edilmeli. Vücut nem ve sıcakla aşırı su ve tuz kaybettiği için mutlaka su tüketiminin bol olmasına dikkat edilmeli. Fazla yağ ve et tüketiminden uzak durulmalı. Ağır yemekler yerine hafif, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Özellikle kalp krizini tetikleyen sigara ve kafein tüketilmemeli. Sıcak ortamlardan klimalı ortama özellikle de terli isek hızlıca geçmek hem kalp hastalarında kalp krizi riskini artırabilir hem de üşütme ve gribal enfeksiyonlara davetiye çıkarabilir. Bu nedenle klimalı ortama girilecekse, klima ısısının en düşük 20 C olmasına dikkat edilme, Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, fenalaşma, bayılma gibi şikayetlerin kalp krizinin en önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Kriz esnasında zaman çok önemlidir. Belirtiler baş gösterdiğinde hasta sıcak ortamdan uzaklaştırılıp serin bir yere alınmalı ve bir an önce en yakın hastaneye götürülmelidir. Hasta çok kötü durumdaysa hemen 112 acil servis aranmalıdır. Ambulans beklenirken, kalp krizi geçiren kişi uygun bir yere yatırılmalı ve hava alması kolaylaştırılmalıdır. Sıkı kıyafetleri gevşetilerek vücut dolaşımı rahatlatılmalıdır. Ayakları kalp seviyesinin üzerine kaldırarak kalbe daha çok kan akışının olması sağlanmalıdır. Hasta kusuyorsa, soluk borusuna kaçmaması için başı yana yatırılmalıdır. Sıcak havalarda  mecburiyet dışında  sokağa çıkılmamasını  öneriyorlar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ