Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

GÜNDEME DAİR

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

‘Hobi Bahçesi’ tuzağına düşmeyinSon zamanlarda sık sık gündeme gelen bir konu var: Hobi Bahçeleri!…Kentin havasından sıkılanlar kendilerini tabiatın kucağına atmanın, güzellikleri yaşamanın keyfini yaşamak için önemli bir alternatif olarak ilanlarını gördükleri ‘Hobi Bahçeleri’ için görmeden, incelemeden büyük paralar ödüyorlar.Konu önemli bir sektör haline gelirken, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’in hobi bahçeleri ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Özen, ‘Son dönem yaşanan süreçte toprakla doğayla iç içe olmak isteyenlerin hobi bahçeleri yalanına inanmamaları ve mağdur olmamaları açısından önem verdikleri bir açıklama’ yaptı. Hobi bahçeleri yalanına inanmayın‘Hobi bahçeleri’ adı altında tarım arazilerinin parçalara bölünerek üzerine konutlar yapılması birçok ilimizde olduğu gibi İzmir’imizde de görülüyor.

Lütfen doğayla iç içe olmayı en çok özlediğimiz, istediğimiz bu zor günlerde hobi bahçeleri yalanına inanmayın ve bu tuzağa düşmeyin. Bakanlıkça yürütülen 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun amaçları arasında; toprağın korunması, geliştirilmesi, tarım arazilerinin sınıflandırılması, asgari tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin belirlenmesi yer alıyor.Bunun yanında kanunla, arazilerin bölünmelerinin önlenmesi, tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerin çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak planlı kullanımını sağlamak amaçlanıyor.

YASA NE DİYOR?

6537 sayılı kanunun 8/A maddesinde ‘İl ve ilçelerin yeter gelirli tarımsal arazi büyüklükleri bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak belirlendi.

Tarımsal arazileri belirlenen yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin altında ifraz edilemez, bölünemez. Tarımsal arazilerin bu niteliği şerh konulmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilgili tapu müdürlüğüne bildirilir. Yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerinin hesaplanmasında, aynı kişiye ait ve Bakanlıkça aralarında ekonomik bütünlük bulunduğu tespit edilen tarım arazileri birlikte değerlendirilir. Yeter gelirli tarımsal arazilerin ekonomik bütünlüğe sahip olmayan kısımları Bakanlığın izni ile satılabilir.

Bilimsel gelişmeler ve günün koşullarına göre Tarım ve Orman Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu kararı ile değişiklik yapılabilir’ deniliyor.Bu mevzuata ilave olarak İzmir ili için 16.05.2019 tarihinde ‘hobi bahçeleri’ başlıklı bir Valilik genelgesi yayınlandı, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Ticaret Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkanlıkları konudan haberdar edilerek yetki ve sorumlulukları hatırlatıldı.

Yani,Bakanlığın kuruluş amacı ve yasalarımızla çelişen bu uygulama yasal değil.

İzmir il dahilinde, 2019 yılında tespit edilen 94 hobi bahçesi parseline Müdürlükçe 8.932.733 TL, 2020 yılında 14 parsele 549.633 TL idari para cezası uygulandı.

Ve eski haline getirme yazıları belediyelere yazıldı.Hali hazırda tespit edilen parsellere idari yaptırımlar uygulanmaya devam ediliyor.Cumhurbaşkanlığı 1 nolu Kararnamesinin 410 uncu maddesi ile düzenlenen Tarım ve Orman Bakanlığı görevleri arasında; gıda üretimi, güvenliği ve güvenirliği, kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyoçeşitliliğin korunması ile verimli kullanılmasını sağlamak yer alıyor.Özellikle, verimli ovada yer alan, doğru tarım teknikleriyle yılda üç ürün alınabilen tarım arazilerimizin bölünüp üzerlerine konut amaçlı yapılar yapılması sadece bugün yaşayan bizler için değil, gelecek nesillerimizin gıda güvencesi açısından da tehdit teşkil ediyor. Sosyal medya ve reklamlar üzerinden aldatıcı mesajlarla yapılan satışlara itibar edilmemesi ileride yasal ve maddi mağduriyet yaşanmaması açısından oldukça önemli.

Temas kurduğumuz hobi bahçelerinden parsel hissesi alan kişilerin eğitimli, tarımı ve toprağı seven, çevre bilinci olan insanlar olması da konunun ayrı bir çıkmazı.Oluşabilmesi için binlerce yıl gereken verimli tarım topraklarının çevre, toprak, tarım hassasiyeti olan vatandaşlarımız tarafından yok edilmesi kabul edilemez.

Bu nedenle İlimizde konu ile ilgili yerel Belediye Başkanlıkları ile tüm kurum ve kuruluşların, çevreye duyarlı vatandaşlarımızın, Sivil Toplum Kuruluşlarının bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Bu yasadışı faaliyetin daha başındayken ve zarara yol açmadan önlenebilmesi için bölgesinde bu tür yapılanma gören herkesin derhal en yakın Kaymakamlık ve Güvenlik Güçlerine ihbarda bulunmasını isteniyor.

HURDADAN 400 BİN LİRA TASARRUF

Gaziemir Belediyesi makine ikmal birimi ekipleri, 10 yıldır yatan ve hurdaya çıkmayı bekleyen belediye araçlarını yaşama döndürdü. Belediye, yenilenen sadece 5 araçta 400 bin lira tasarruf sağladı.Gaziemir Belediyesi’nde yıllardır hurdaya çıkmayı bekleyen araçlar, tasarruf tedbirleri kapsamında yaşama döndürülüyor. Tır, damperli kamyon, yol süpürgesi, kamyonet ve traktör; sadece iki ay içinde yenilenerek hizmete alınan araçlardan başlıcaları olarak dikkat çekiyor.

EĞİTİMDE ONLINE OLACAK

Koronavirüs (Covid-19) salgını ile tüm dünyada evden çalışma yaygın hâle gelirken, “Yeni Normal” olarak adlandırılan bu sistemin kalıcı olacağına yönelik işaretler güçleniyor. Uluslararası şirketler arasında haftanın belirli günlerinde evden çalışma düzenine geçiş yönünde kararlar alınıyor.

Şirketlerin çalışanlarına sundukları eğitimlerin de internet üzerinden verilmesi uygulaması giderek yaygınlaşıyor.

Rüzgâr enerjisi sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek eğitim portalı Windbaba, evden çalışmak zorunda kalan mühendis ve ara işgücünün eğitim taleplerinin karşılanmasında önemli rol üstleniyor. Sektörün her seviyedeki profesyonellerine hizmet veren Windbaba; kanat, kule ve rüzgâr enerjisi santrallerinde kullanılan ekipmanların üretimini yapan pek çok şirketin çalışanlarına eğitim desteği sağlıyor.

EN LEZZETLİ MUTFAK

Hızla yayılmaya devam eden Covid 19 salgını tüm dünyaya sağlıklı beslenmenin önemini hatırlattı.

Bağışıklık sistemini destekleyen zeytinyağına olan talep pandemi sürecinde giderek artmaya başladı.Ürettiği “özellikli ve farklı” marka ürünlerle dikkat çeken Alhatoğlu Zeytinyağları artan talebe karşı üretime hız verdi. Alhatoğlu Zeytinyağları Ortaklarından Alper Alhat, virüs nedeniyle her ülkenin ciddi tedbirler aldığını ancak en önemli konunun bireysel tedbirler olduğunu söyledi.

Alhat “Bu önlemlerin başında da bağışıklık sistemini güçlendirmek geliyor. Bunun en lezzetli yolu ise zeytinyağı tüketmek” dedi.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN “ZEYTİNYAĞI”

Alhat, zeytinyağının doğrudan ve doğal olarak tüketilen bir yağ olduğunu ifade ederek “Ayrıca uzmanlar da bakteri, mantar ile virüslerden gelen saldırılara karşı zeytinyağının bağışıklık sistemini güçlendirerek koruyucu etkisi olduğunu söylüyor. Elimizde bu nimetten en güzel ve en lezzetli şekilde faydalanmalıyız” dedi.

Institut français İzmir “Live İzmir” adındaki sanal programıyla İzmirlileri pandemi döneminde evlerinden sanatla buluşturuyor. 28 Mayıs günü düzenlenecek olan canlı yayın konuğu müziğin güçlü sesi Zafer Zencirli olacak.Başarılı müzisyen müzik, kültür ve sanat sohbetleri eşliğinde, mini performanslar sergileyecek. Dinleyiciler evlerinden çıkmadan eğlence ve müziğin tadını çıkaracak. İzmirli sanatçı Zafer Zencirli, müzisyen bir ailede büyüdü. 2003-2006 yılları arasında Fransa’da 3 yıl yaşadıktan sonra yeniden İzmir’e döndü. 2006 yılından bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde viyolonsel sanatçısı olarak çalışan Zencirli, ayrıca çok sayıda projede ses sanatçısı olarak yer aldı ve bir çok konser gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatına yıllık 5 milyar dolarlık katkı sağlayan Egeli tarım ihracatçıları, Covid-19 salgını sonrasında tarım sektörünün gündeminin sürdürülebilirlik olması gerektiğini dile getirdiler.

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi (EMD İzmir Şubesi) ve Tarım Gazetecileri ve Yazarları Derneği (TAGYAD) işbirliğinde düzenlenen “Türkiye’de Tarım ve Gıda İhracatının Geleceği” isimli toplantıda Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Cahit Doğan Yağcı ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, Türkiye’nin tarım ve gıda ihracatının artışı için atılması gereken adımları sıraladılar.

Ege İhracatçı Birlikleri’nin 2020 yılını “Sürdürülebilirlik Yılı” ilan ettiğini hatırlanan Egeli başkanlar, katma değerli üretim ve ihracat için sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunu, bu amaçla üretimde teknolojiyi kullanarak, sözleşmeli üretim modeliyle, üretimin desteklendiği, tarımın önümüzdeki süreçte daha fazla önemsendiği bir modelin hayata geçirilmesi çağrısında bulundular.

TRUMP’TAN VALİYE TEHDİT

Başkan Donald Trump, Ağustos ayında düzenlenecek Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultay’ı için tam katılım güvencesi vermeyen Kuzey Carolina eyaleti valisine gözdağı verdi. Trump, Charlotte kentinde düzenlenmesi planlanan kurultayı başka eyalete taşıyabilecekleri tehdidinde bulundu

Rusya’da casusluk suçlamasıyla tutuklu bulunan, Amerikalı eski deniz piyadesi Paul Whelan hakkında savcılar, yüksek güvenlikli bir cezaevinde 18 yıl hapis cezasına çarptırılması talebinde bulundu. İngiltere, Kanada ve İrlanda pasaportlarına da sahip ABD vatandaşı Whelan, 2018 yılının Aralık ayında Rusya’da gözaltına alınmıştı.

Whelan, mahkemede kendisine tuzak kurulduğunu söylemiş ve suçlamaları kabul etmemişti. 23 Mart’ta başlayan duruşmalar, çok gizli bilgiler içerdiği için kamuya kapalı gerçekleştiriliyordu.

Whelan’ın avukatı Vladimir Zherebenkov, Pazartesi yapılan duruşmanın ardından yaptığı açıklamada mahkemenin kararını 15 Haziran’da vereceğini söyledi.

Amerikalı yetkililer Whelan için yapılan suçlamaların “uydurma” olduğunu savunarak Rusya’dan eski denizciyi serbest bırakmasını istemiş, davanın ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önünde ‘‘önemli bir engel’’ olduğunu belirtmişti. Bu yıl gözaltında 50 yaşına giren Whelan, katıldığı duruşmalarda gardiyanların kendisine kötü davrandığını ve sağlık hizmeti alamadığını öne sürüyor.

Rus yetkililerse Whelan’ın sağlık sorunu olmadığını, ancak davaya dikkat çekmek için bunu bahane olarak kullandığını öne sürüyor

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
GÜNDEME DAİR - 3 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 1 Aralık 2020
GÜNDEME DAİR - 27 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 25 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 18 Kasım 2020
30 NOKTADA 20 BİN FİDAN - 14 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 11 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 6 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 4 Kasım 2020
GÜNDEME DAİR - 31 Ekim 2020
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ