Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

İpek Böcekçiliğinde İlk Hasat Heyecanı Yaşandı

İpek Böcekçiliğinde İlk Hasat Heyecanı Yaşandı
Reklam

İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile   Ödemiş ortaklaşa olarak yürüttüğü ‘Kadın Çiftçilerle İpekböceği Yetiştiriciliğinin Canlandırılması Projesine  dahil  olan Zeytinlik Mahallesinden  14  bayan  ilk hasat heyecanını  törene  katılanlarla birlikte  yaşadılar.

Ödemiş’te  İpek Evi’nde 14 kadın üreticinin gece-gündüz devam eden ipekböceği yetiştirme maratonu yaş koza hasadı ile son buldu. Bursa Kozabirlik tarafından temin edilen larvaların tırtıla, tırtıldan da kozaya giden yolculuğunun finalinde gerçekleşen hasada Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili İzmir  Milletvekili  Kamil Okyay Sındır, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, Ödemiş Tarım ve Orman İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş CHP  Ödemiş  İlçe  Kadınlar  Kolu Başkanı Ayşen  Kaya Görgülü, Gölcük mahalle muhtarı  Ferit  Aynalı  ve belediye meclis üyeleri ile davetliler katıldı. Davetliler, hasat töreni öncesi İpek Evi içerisinde devam eden kozaların toplanması işlemini inceledi.

“GELİŞMİŞ ÜLKELERDE  YER ALABİLMEMİZ İÇİN ELİMİZDEKİ  TÜM POTANSİYELLERİ DEĞERLENDİRMEMİZ  LAZIM”

Ödemiş Kaymakamı  Kasım  Fikret  Dayıoğlu  törende  yaptığı konuşmasında “Gelişmiş ülkeler kategorisinde yerimizi alabilmemiz için elimizdeki bütün potansiyelleri sonuna kadar değerlendirmemiz lazım. Biz bu işlerden biraz uzak kaldık. Eskiden bu bölgeler ipekböcekçiliği Türkiye’de merkeziymiş ama zamanla sanayi üretiminin gelişmesi bu konuda biraz geri kalmış  hanımların farklı işlerde çalışmaları onları bu işten uzak tutmuş, Çin bu işte Dünyadaki liderliği ele geçirmiş, bölgemiz coğrafyasıyla, insanının çalışkanlığıyla bu işi götürecek düzeydedir. Burada da bunun en güzel örneği  sergilenmektedir . Burada  bu proje de  yer alan  ve  emeği  geçenleri  kutluyorum.” Dedi.

“ÖDEMİŞ İPEK  BÖCEĞİNİN ANAVATANI KONUMUNDADIR.”

Ödemiş’e bağlı Zeytinlik Mahallesinde yapılan   14  bayanın katıldığı İpek  Böcekçiliği  Hasat  töreninde konuşan  Tarım  ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim  Altıntaş  Ödemiş’in  İpek  Böcekçiliğinde önemli bir  yeri olduğuna  vurgu  yaparken “Ödemiş  ülkemizde  İpek  böceğinin  anavatanı  konumundadır. Ödemiş’te  İpek  üretimi  1300’lü yıllarda, Aydınoğlu  Beyliğine kadar geçmiş bir tarihi bulunmaktadır.  Geçmiş  yıllarda  yıllık 80  tona kadar ulaşan yaş ipek kozası üretimi 90’lı yıllarda ucuz  Çin ipeği nedeniyle  gittikçe  azalmaya yüz  tutmuştur.  İşte bu nedenle  ipek  börekçiliği  ilginin  canlanması  eski  haline gelmesi ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımız İl ve İlçe Müdürlüğümüz  ile  Ödemiş Belediyesi  ile birlikte  İpek Böceği ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.”

“GÖLCÜK MAHALLESİNDE 2000’E YAKIN DUT AĞACI DİKİLMİŞTİR.”

Tarım  ve  Orman  Bakanlığı  Eğitim  ve  yayım dairesi tarafından  finanse edilen  destek ile projenin  başladığını  ifade eden  Tarım ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü  İbrahim  Altıntaş “Tarım  ve Orman  İl Müdürlüğü,   Borsa  Koza  Birlik, Ödemiş  Belediyesi, ortaklığında  bu proje  yürütülmüştür. Öncelikle  Ödemiş Belediyesine ait  Üç Konak ve  Gölcük Mahallelerinde  arazilere  2.000’er yakın  dut ağacı dikilmiştir. Şu an üretimin  yapıldığı   Belediye ye ait bina projeye  tahsis  edilmiş, ipek  böceği  yetiştiriciliği için uygun bir hale  getirilmiştir.  İzmir İl Müdürlüğümüz  tarafından  geçtiğimiz  Eylül  ayında  ipek böceği  yetiştiriciliği  yapacak olan üretici  kadınlarımıza  ipek böceği  bakım-beslenme – koza hasadı  ve ipek üretimi konularında   eğitimler verilmiştir. Ve  kendilerine sertifikaları  teslim edilmiştir.  Geçtiğimiz günlerde  Koza  Birlik tarafından  ipek  böcekleri üreticilerimize  verilmiş olup,  ve üreticilerimizin  dut yaprağı macerası  başlamış da  böylece   başlamıştır.  1 kutu ipek böceği  yaşamı  boyunca  yaklaşık 500 kilo  dut  yaprağına ihtiyaç  duymaktadır. İlçemizde  Koza  Birlik  tarafından, 42 kuru  hasadını  yapacağımız  projeye  7 kutu  ki  her kutuda  20.000  ipek  böceği olduğu düşünülürse ilçemizde  yaklaşık 840.000  ipek  böceği  dağıtımı  yapılmıştır. Yaklaşık kutu  başına 35 ile 50  kilogram  yaş koza hasadı edilebileceğini düşünüldüğünde, bu sezon ilçemizde  2.000  tona yakın yaş koza üretilmesi  hedeflenmektedir.” dedi.

“BURADA GÜZEL BİR KALKINMA MODELİNE ŞAHİT OLUYORUZ.”

Ödemiş’e bağlı  Zeytinlik Mahallesinde  gerçekleştirilen  İpek  Böcekçiliği hasadına  katılan  Köy-Koop Başkanı Neptün  Soyer “Burada  14  bayanımızın  bir araya gelerek   gerçekleştirdiği  ve hem  kadınlarımızın   hem de  erkeklerimizin  bir arada  olduğu  bir kalkınma modelini  görüyoruz. Ayrıca  burada  bu proje de yer alan  bayanlarımızın  ne kadar   heyecanlı olduklarını  açık olarak gözlemliyoruz. Bu kalkınma   modelinden  ortaya güzel bir birliktelikle  güzel   gelişmelerin  yaşanacağına şimdiden inanıyoruz. Burada  en  çok dikkatimizi  çeken güzel bir heyecan var. “ dedi.

“BU  PROJENİN  ÖNÜMÜZDEKİ  GÜNLERDE  SES  GETİRECEĞİNE İNANIYORUM.”

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır Ödemiş’e bağlı  Zeytinlik  Mahallesinde yapılan törende yaptığı konuşmasında “Burada çok özel bir proje hayata geçirildi. İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz Ödemiş Belediyemiz; yani merkezi yönetimle yerel yönetimin ortak çalışmasıyla kadınlarımızı üretim sürecine dahil edip onların da ev ekonomisine katkı sunmasını sağlayan bir proje. Emeği geçen herkesi kutluyor. Bu  projenin  ne  kadar  önemli  olduğunu bir kez  daha vurgulamak ve  burada  yapılan bu örnek  projenin  Türkiye  geneline de güzel bir proje olarak da örnek  olacağına şimdiden inanıyorum.” Dedi.

“BAYANLARIMIZLA BİRLİKTE GÜZEL BİR HİKAYE  YAZILDI”

Projeye dahil olan  14 bayanın güzel bir  hikayenin  yazıldığı anlamlı bir projede yer aldıklarını  dile getiren Ödemiş    Belediye  Başkanı  Mehmet  Eriş “Ödemiş Belediyesi olarak sadece yer tahsisine ve donanıma destek sunmadıklarını, tırtılların tek besin maddesi olan dut yaprağının temini ve ayıklanmasına da İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleriyle birlikte destek verdiklerini belirten Eriş, “Burada yeni bir hikaye yazıldı. Bunun bir hikayesi olmalı. Gölcüklü 14 kahraman kadınımız, üretimin gerçek kahramanı onlar. Buradaki üreticimiz desteklenip yüreklendirilirse o kadar güzel şeyler çıkıyor ortaya. İpek hayatımızda var. Bu kentin kimliğinde var. Bundan sonraki aşamada ipek üretimi kadar, ekonomik değer sağlanması var, bunun bir hediyelik eşyaya dönüşmesi var. Çalışkan kadınlarımız hem ilçemize hem de ülkemize örnek oldular. Bu projede emeği geçen kadınlarımızı yürekten kutluyorum. Destekleri için İzmir Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum” dedi.

 Ödemiş’e bağlı  Zeytinlik Mahallesinde   yapılan hasat törenine dahil olan   14  bayan ipek  böcekçiliğinde ilk hasat  heyecanını yaşadılar.” Dedi.

“BU PROJEYİ ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA YAYGIN  HALE GETİRMEYİ BEKLİYORUZ.”

İpek  Böçekçiliği  projesinin Zeytinlik mahallesinde  bayanlar da güzel  bir ilgi  uyandırdığını  ifade eden  Gölcük Mahalle  Muhtarı  Ferit  Aynalı “Mahallemizde  Tarım  ve Orman İl Müdürlüğü, Ödemiş  Belediyesi  Koza  Birlik, Ve   Tarım  ve  Orman  İlçe Müdürlüğünün de için de  bulunduğu İpek  Böcekçiliğinin  Canlandırma  projesi  mahallemizde  bayanlar için güzel bir  iş istihdam alanı oluşturmuş olup  bizler de  muhtarlık  olarak bu  anlamlı   projenin  önümüzdeki  yıllarda  güzel bir ivme  kazandırılması  ve gelecek  kuşaklara  aktarılması için elimizden  gelen gayreti  göstereceğiz.” Dedi.

14  bayan olarak   İpek  Böcekçiliğini canlandırdıklarını ifade eden Üretici  Nazmiye Aynalı  Ödemiş Kent  Gazetesi muhabirine  yaptığı açıklamada “Zeytinlik köyünde 26 günde kozayı çıkarmayı başardık. Şimdi bugünde hasat zamanı bakalım hasatta istediğimiz ürünü bulabilecek miyiz? Heyecanlıyız 36 günlük zor bir süreçti, bu serüvende karınca kadar olan böceklerimizin şu anda kozaya sarmış olması bizi çok heyecanlandırıyor. İpekböceği projesinde en önemli şey unutulmaya yüz tutmuş olan, evlerde artık yapılmayan ipek böceği kozasını biz tekrar canlandırmak istiyoruz. Ödemişimizin ürünü olan ipeğin daha ön plana çıkması için Bursa’dan daha önde olduğumuzu, daha güzel yetiştireceğimizi göstermek için bu sene 14 kişi ve 7 kutuyla başladığımız bu projeyle seneye daha iyilerini daha güzellerini yapmaya karar verdik. Ev ekonomisi olarak bize katkıda bulunacağına inanıyoruz.” Dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ