Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı

Ödemiş’te Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı
Reklam

Ödemiş’te Yol Genişletme Çalışmalarında Roma Dönemine Ait Tarihi Köprü Koruma Altına Alındı.

Ödemiş’ten  Kiraz’a kadar uzanan ve   Karayolları  tarafından  gerçekleştirilen  yol  genişletme  çalışmalarında Milattan sonra Geç Roma  Dönemine ait 4., 5. Yüzyıla ait  1500 ile 1600  yıllık  olduğu  tahmin edilen  tarihi  köprü  koruma altına alındı.

Ödemiş’te Türkönü Mahallesi  yakınlarında  ortaya  çıkan tarihi  köprü   Karayolları ile  Ödemiş  Müzesi tarafından  gerçekleşen ortak bir çalışma  sonucunda   koruma altına alınırken, bölgenin  tarihi  Neika Kenti  bölgesi  olarak bu bölgede önemli  tarihi  kalıntıların  bulunduğunu  ifade eden   Ödemişli  Emekli  Arkeolog  Veli  Sevin “Karayollarının yol  genişletme çalışmalarında çıkan  tarihi  köprü ortaya çıkmıştır. Yeni yapılması planlanan Köprü inşaatının hemen altında ortaya çıkan  tarihi  köprünün Geç  Roma  Dönemine ait olup, Milattan  sonra   1500 ile 1600  yıllık  olduğunu  tahmin  ediyoruz. Buranın   önümüzdeki  günlerde inşaat  çalışmaları tamamlandıktan sonra,  etrafının Ödemiş   Müze  Müdürlüğü tarafından  etrafının  düzenlenmesi  ve  ziyaret etmek isteyenler için inceleme imkanı  sağlanması  düşünülmektedir.

Eski yıllarda Neika kenti olarak bilinen bu bölge tamamen antik kalıntılarla dolu olduğunu biliyoruz. Buradaki  kazıların bakanlık izniyle  Müze nezdinde yapılması  gerektiğine inanıyoruz. İfadelerinde bulundu.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ