Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Sındır, Patates Fiyatlarındaki Düşüşü Değerlendirdi

Sındır, Patates Fiyatlarındaki Düşüşü Değerlendirdi
Reklam

Ödemiş  Patatesinin  hak ettiği   yerde olamamasını değerlendiren CHP İzmir Milletvekili  Kamil Okyay Sındır  ayrıca  Ödemiş’te  Zeytinlik  Mahallesinde  patates  üreticisiyle  bir araya  gelerek  üreticinin sorunlarını yerinde dinledi.

“TÜRKİYE’DE TARIM  POLİTİKASI  GEREKİYOR”

Patates fiyatlarının son  günlerde  40 ile 50 kuruşa kadar düştüğünü ifade eden CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır “Türkiye’de bir tarım politikası yok. Üretimi düşünen, Üreticiyi düşünen bir yönetim şekli yoktur. Eve tüketicinin sağlıklı güvenli gıdayla buluşmasını düşünün bir yönetim anlayışı yok ne yazık ki Türkiye tarımında girdi maliyetlerinin çok yüksek olması ve ürün pazara sunulmaya kalktığında da alıcıların yaşanan Pazar sorunları nedeniyle ürünün ederinin altında satılıyor olması üreticiyi zarar eder noktaya getiriyor. Teşviklerle desteklenen doğru bir tarım politikası hem üretimin planlanmasını sağlar ederinde Ödemiş özelinde hem de üreticinin refahını, üretimde kalmasını, ailesiyle mutlu mesut yaşamasını, sosyal refahını sağlar. Eğer siz destekleme politikasını doğru uygulamazsanız.” Dedi.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ İYİ  YAPAN ÜRETİCİ SORUN YAŞIYOR.”

Türkiye’de  iyi  üretim yapan  üreticinin   sorun  yaşadığına değinen  CHP  İzmir  Milletvekili Kamil Okyay Sındır  “Üretimde arz sorunu yaşarsınız. Kalite ve verim sorunu yaşarsınız. Bütün bunlar Ödemiş patatesi bu sorunlarla boğuşuyor. Üretimi en iyi yapan üretici sorun yaşıyor çünkü girdi maliyetleri çok yüksek Tohum fiyatları, ilaç, gübre ve mazot fiyatları çok yüksek, desteklemeler de düşük olunca üretici sıkıntı çekiyor. 1,5 liraya mal edilen patatesi siz 40-50 kuruşa satarsanız zarar edersiniz. Devlet piyasayı hakim olamazsa, denetlemezse piyasayı kontrol edemezse, üretimi planlamazsa ülkede 35-36 milyon dönüm ekilebilir arazi sırf bu nedenlerle üretici tarımdan kopmuş, topraktan soğumuş, hayvanını satmış, süt ineğini bile kesime vermiş vazgeçmişse buradaki sorun, bizim ne toprağımızda ne havamızda nede güneşimizde, suyumuzda sorun var.  Sadece yönetimle ilgili sorun var. Piyasayı regüle edemeyen bir bakanlık ve devlet yönetimiyle ilgili sorun var.” dedi.

“SANAYİCİ ZARAR ETTİĞİNDE DİĞER  YIL TOPARLAYABİLİYOR.”

CHP İzmir  Milletvekili  Kamil Okyay Sındır  konuşmasının  devamında “Siz üreticiyi ithalat sopasıyla tehdit edip “bak ürününü şu fiyatın üzerinde satarsan ithal ederim” deyip ithalat sopasıyla terbiye etmeye kalkarsan üreticiyi, suçu olmayan üreticiyi buna maruz bırakırsan piyasada arz ve talep dengesini planlamadan sahipsiz bırakırsan üretici bu hale gelir. Peki, bu iş ne olacak bir sanayici bir yıl zarar ettiğinde diğer yıl toparlıyor. Ama üretici bir yıl değil iki yıl değil, üç yıl değil üreticinin 163 milyar dolar borcu var. Nerelere var bankalara, tarım kredilere var. Ödemiş üreticisi de dünyanın en zengin ovasına sahip Küçük Menderes havzasıyla, topraklarıyla buradan bir eksen 100 değil bin ürün elde edecekken maalesef üretemez bir noktaya taşınıyor. Bunun tek çözümü bu politikasızlık bu yönetenler gelecek çiftçisini savunan yöneticiler gelecek bunun başka bir çözümü yok. İrade gerekiyor. Bu ürünleri üreten çiftçi bu gelirle ayakta durmayı bırakın yaşadığı kırsalda yaşadığı ortamda mutlu olacak ailesinin gelecek endişesini taşımayacak, üretim varsa yaşam var bunu hiç kimsenin unutmaması gerekiyor.”

SINDIR, PATATES  ÜRETİCİSİ İLE TARLADA BİR ARAYA  GELDİ.

Ödemiş patatesinin  fiyatının  bu kadar düşmesinin  üreticiyi  zor  durumda bırakacağını  ifade eden   CHP İzmir  Milletvekili  Kamil Okyay Sındır  ayrıca  Ödemiş  ziyaretleri kapsamında  CHP  Ödemiş  Gençlik  Kolları  Başkanı  Özgür  Günlü,  CHP Ödemiş  İlçe  Kadın Kolları  Başkanı  Ayşen Kaya  Görgülü ile birlikte  Ödemişli  patates  üreticisi  Can Aytaç’ı  üretim  yaptığı  patates tarlasında  ziyaret ederek son  günlerdeki patates  fiyatını  yerinde üreticinin  bizzat kendi ağzından  aldı.

Son  günlerde   oldukça  düşüşe  geçen  Ödemiş patatesinin  gelirinin  giderini  bile karşılamadığını ifade eden Patates Üreticisi Can Aytaç “Sezonun  başında  2,5 lira  3 lira  gibi  açan ancak bugünlerde  fiyatları  50  kuruştan daha da düşerek 40  kuruşlara  kadar düşmesi  bizlerin bırakın  kârını  maliyetini  bile kurtarmamaktadır. Buna  bir an önce  çözüm  bulunmalıdır.  Bu kadar tarla da emek  veriyoruz. Fiyatlarının  bu kadar astronomik  bir şekilde düşmesiyle, hasadını  bile  moralle   yapamıyoruz. Maliyetler  girdiler  açık  olarak ortadadır.” Dedi.

CHP Ödemiş İlçe  Gençlik  Kolları  Başkanı  Günlü “İzmir  Milletvekilimiz Kamil  Okyay  Sındır’ın   Ödemiş  ziyaretleri  kapsamında  Ödemişli patates  üreticisini  yerinde  üretim  yaptığı  patates  tarlasında ziyaret  etmesi ve son   durumu  değerlendirmesinden dolayı  kendisine  teşekkür ediyoruz.  Bizlerde  bu konuda   Ödemişli  patates  üreticisinden   fiyatların  bu kadar düşmesiyle  ilgili  duyumlar  alıyoruz.  Ödemişli patates  üreticisine  bir an önce acil çözüm  bulunmalıdır.  Bu insanlar bu kadar  büyük  emekler  sarf ediyorlar.   Ama sonu  her sezon  hemen  hemen  üreticilerimiz  için aynı  sonuç  ortaya çıkmaktadır.” Dedi.   

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ