Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ülkemizdeki Madencilik

Ülkemizdeki Madencilik
Reklam

Ödemiş  Kent  Konseyi Başkanı   Mehmet  Taşlı  Madencilik  konusuna  ve  ayrıca  madencilik  konusunda çözüm  önerilerini  değerlendiren  Başkan  Taşlı “Elbette madenler bir ülkenin Milli değeridir. Madenler bir toplumun Ortak değeridir ayrıca.Madenlerin özelleştirilmesi ve yabancılara dolaylı dolaysız satılması kiralanması bunları milli değer olmaktan çıkarır. Bunu ranta dönüştürür. Madenler milli ekonomiye katkı yapmalı.Bugünkü modelde maden üretiminden devletin aldığı pay %2 ile %4 arasındadır. Yani gelirin çok büyük bölümü halka değil şirketlere gidiyor. Bu faaliyeti özel sektör ve yabancı sermaye yerine milli kuruluşumuz Migem(eski adı MTA) yapmalı.

Madenlerin çıkarım işini muhakkak bugün yapmak zorunda değiliz. Belki de ileride bilim geliştikçe doğaya canlıya zarar vermeyen yeni bilimsel yöntemlerle bu işi yapacağız.Maden çıkarırken rezerv yoğunluğu en önemli kıstas olmalı. Maden alanında uzman ve tekel olan batılı ülkelerin kendi ülkelerinde çok yüksek oranda olduğu halde yapmadığı üretimi ülkemizde bu orandan çok daha düşük alanlarda dahi yapması ve idarece buna izin verilmesi çok ciddi anlamda sorgulanmalıdır. Yeraltı zenginliklerimiz şu an sağlıklı ve refah bir hayata katkı yapıyor zaten. Yavaş yavaş azar azar salınarak doğayı ve insanı besliyor.Sıkıntı şu: Yüzyıllar ve bin yıllarda açığa çıkarılacak olan bu cevher çok kısa sürede çok yoğun miktarda elde edilmek isteniyor.Madenleri elde ederken kullanılan bugünün yaygın sisteminde yüksek oranda Asit, Siyanür Ağır metal ve zararlı bileşenler kullanılıyor.

-Kullanılan bu toksit maddeler doğayı canlıyı insanı yeraltını üstünü suyu toprağı havayı mahvediyor zehirliyor ölüm saçıyor. Terkedilen maden alanındaki toprak binlerce yıl sonra bile doğal haline kavuşamıyor.İnsanlar ise hastalık ölüm sağlık göç ekosistemin bozulması sonucu kaybedilen değerlerle cehenneme dönen bir hayatı yaşıyor. Yoğun madencilik faaliyeti yapılan yerlerde yapılacak sağlık biyolojik kimyasal ve istatistiki taramalarla bu kolayca teyid edilebilir.Madencilik faaliyeti yürüten ana kurum Migem’in bu belirlediği alanların ekolojik, kültürel, sosyal yönünü incelemeden belirlediği anlaşılıyor.Çevre Şehircilik bakanlığı ve ilgili bileşenlerinin de ÇED Kanununu etkili bilimsel ve yeterli özeni göstermeden değerlendirme yaptıkları anlaşılıyor.Özetle: Yerleşim yerlerine, Su havzalarına, Kültür ve Tarih varlıklarına, Ormanlık alanlara, Tarım Alanlarına ve yakınına Çevreye zarar verecek tesisler kurulamaz faaliyetler yapılamaz. (ÇED KANUNU)

-Bugünkü ülkemiz madenciliği maalesef milli değer ve toplumsal refah oluşturmaktan çok uzaktadır. Ülkemizde bir avuç duyarlı prensipli çalışan maden haricinde neredeyse tüm madenler tamamen ranta odaklı olarak hiçbir beşeri ekolojik değeri dikkate almadan adeta kıyımlar yaparak doğayı talan ediyor.Bu genel durumun sadece Madencilik sektörüyle tanımlanması çok eksiktir. Bu bir siyasi tercih sonucu oluşan ekonomik politikanın ana unsurudur ve bu siyasi ekonomik tercih terkedilmeli, ciddi anlamda gözden geçirilmelidir.Ülkemizin bugünkü madencilik politikası kesinlikle SÜRDÜRÜLEMEZ. Gerek yabancı gerek özel sektöre tahsis edilen alanlar ve işletmeler milli ekonomimize ve topluma çok büyük zararlar vermektedir.Bugün faaliyetine devam eden maden işletmeleri tarafsız bilimsel etkin bir şekilde denetlenmeli tedbirler almaya zorlanmalıdır.

Gerekirse caydırıcı cezalar verilmelidir. Doğa katliamına ve kamuoyunda infiale sebep olan tüm maden alanlarının ruhsatları iptal edilmelidir.Devletin aldığı pay %2 ile %4 den çok daha yukarıya çekilmelidir.Migem tarafsız özerk siyasetten bağımsız bir yapıya kavuşturulmalı. Böylece imtiyaz baskı ve politik tercihlerle bu alanda yanlış karar ve uygulamaların önüne geçilmelidir. Sonuçta suya toprağa havaya tarıma insana kültüre tarihe yerleşim alanlarına zarar verecek yapılacak hiç bir faaliyet kabul edilemez buna izin verilemez. Verilirse bunun sorumluluğu vardır. Bu kıyımı yapanlar ve izin verenler kanunlara karşı sorumludur.”dedi.

Haber  : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ