Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Yılmazlar’dan Salep Hasadı

Reklam

Beydağ’da yaptıkları alternatif tarım ürünleri denemeleriyle dikkat çeken Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar deneme amaçlı bir araziye ektikleri saleplerin hasadına katıldı.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar tarıma verdiği önem ve tarım içim yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. İlçede üretimin artması için uğraşan Başkan, ektikleri salepim ilk hasadını da gerçekleştirdi. Hasat sırasında salepleri topraktan çıkaran Başkan Yılmazlar’ın heyecanı ve sevinci yüzünden okundu.

Hasadın ardından toplanan salepler, temizlenerek saplarından ayrıldı. Serin bir ortama kaldırılan salepler, ilk üretim kalitesinin yüksek olması dolayısıyla önümüzdeki dönemlerin ekimi için tohum olarak bekletilecek.

“BAHÇEDE ARA TARIM ÜRETİLMESİ SON DERECE ÖNEMLİ”

Beydağ  Belediye Başkanı  Yılmazlar, hasat alanında yaptığı açıklamada, Beydağ’ın her zaman örnek uygulamalarıyla öne çıkmasını istediğini belirterek, bu süreçte salep gibi verimli ve faydalı bir bitkinin denemesini taptıklarını söyledi. Ve yaptıkları çalışmaların takdire değer olduğunu vurguladı. Koronavirüs salgınının olağanüstü koşullarında boş durmadıklarını belirten Başkan, “Koronavirüsle birlikte Türkiye’de insanlarımız çok önemli şeyler öğrendi. Bunlardan birisi de tarımın ne kadar önemli olduğu ve ne kadar çok ihtiyaç duyulacağını yaşayarak gördü. Güvenli gıda olayı da bir o kadar önemli hale geldi. Güvenli tarımsal üretim yapmak son derece önemli. Alternatif tarım ürünlerini üreticiye tanıtmamız gerekiyor. Biz de bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Kısa bir zaman içinde yetişmesi  ve normal bahçe içinde ara tarım olarak üretilebilmesi son derece önemli bizim için. Ailelerimiz bu işe yöneldiklerinde ekstra bir gelir sağlayacak. Aile babalarımız kestane,incir, ceviz, barbunya ile uğraşırken kadınlarımız da salep üretimi gerçekleştirebilecekler. Umarım bunu ilçemizin en uzak köşelerine kadar yayarak katma değeri son derece yüksek olan bu değerli ürünümüzün yaygınlaşmasına katkımız olursa çok mutlu oluruz” dedi.

“İLÇEMİZDE  SALEP ÜRETİMİNİ  ALTERNATİF OLARAK  YAYGIN  HALE  GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ.”

Başkan Yılmazlar bu denemeyi yapmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Mahallelerde yaygınlaştırmak istediklerini belirten Yılmazlar “Salep üretimine yönelinmesiyle birlikte hemşehrilerimiz bahçelerinde normal fidanlarının aralarına salep ekerlerse artı bir toprak ihtiyacı olmadan üretim yapılabilecektir. Özellikle geliri az olan mahallelerde önemli bir girdi sağlayacaktır.

Bugün deneme olarak ektiğimiz saleplerimizin hasadını büyük bir mutlulukla yaptık.

Çünkü üretmek  ve üreticiye destek olmak paha biçilemez bir şey.Yaşamakta olduğumuz salgına karşı da alacağımız en önemli tedbirlerden birisi tarımı ve üretimi daima destekleyip arttırmayı  hedefliyoruz. “ ifadelerinde  bulundu.

Haber : Turgay Konuralp 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ