Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

TÜRKİYE VE DÜNYA GÜNDEMİ

YAŞAR EYİCE

YAŞAR EYİCE

Şu anda Microsoft dünyanın en büyük bilgisayar şirketleri arasında.Ayrıca Gates de 81 milyar dolarla dünyanın en zengin insanlarından biri. Bill Gates ayrıca yardım faaliyetlerinde bulunuyor. Khan Academy isimli çalışmaya destek verdiğini okuyor, biliyoruz…Ömrünün sonuna kadar, Böyle bir yazı yazıp da Steve Jobs‘u unutmak olmaz.

1983 yılında şirketini büyütmek isteyen Jobs, o zaman Pepsi‘nin CEO’su olan John Scully’i ‘Ömrünün sonuna kadar sadece şekerli su mu satmak istiyorsun, yoksa dünyayı mı değiştirmek istiyorsun?’ sözleriyle ikna ederek, Apple’ın yeni CEO’su haline getiriyor.

Aynı sene Apple teknolojik olarak gelişmiş, fakat ticari olarak başarısız olan Apple Lisa‘yı piyasaya sunuyor fakat bu ürün teknoloji severleri hayal kırıklığına uğratıyor.

Ancak Jobs pes etmeyerek ve NeXT isimli yeni bir firma kuruyor. Yıllar içinde azminden hiçbir şey kaybetmeyen Jobs, hayatını bir başarı hikayesine çevirerek Apple’ı hepimizin bildiği bugünkü haline getiriyor.

Korku dünyasının en büyük yazarlarından olan Stephen King, önceleri yalnızca kısa hikayeler yazan bir İngilizce Öğretmeni imiş.

İlk romanı Carrie için 2.500 dolarlık (5.170 TL) avansı kabul eden King, 30 kere reddedildikten sonra kitabı yazmaktan vazgeçmiş!

Eşinin de desteğiyle kitabı yazmayı bitiren King, yüzlerce kitabın arasından sıyrılarak çok okunan bir yazar haline gelmiş. Carrie, bugün iki kere filme uyarlanmış ve Stephen King’in en başarılı yapıtları arasında sayılan, 350 milyon kopyası olan bir roman…

Yani;Sizler de, ‘Benim de aklımda kısa öyküler yazma fikri var. Henüz hayata geçmese de bir gün yazmayı planlıyorum, hatta internette yayınlarım.

King’in hikayesi benim için iyi oldu… Baksanıza; 30 kere reddedilmiş ama yılmamış’ diyebilirsiniz.Bu arada bir parantez açayım, ben de, özellikle facede gördüğüm, ya da bana elektronik posta ile ulaşan bazı arkadaşlarıma ‘Mutlaka kitap yaz!’ önerisinde bulunuyorum.

Oprah Winfrey, ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisi olan ve kendi adıyla anılan The Oprah Winfrey Show‘un sunucusu.

Televizyon dünyasındaki başarısını film sektöründe de göstermek isteyen Oprah Winfrey, Toni Morrison’ın aynı isimli romanından uyarlanmış olan ‘Beloved’ filminde başrol oynamış.Bu başarısızlık sonrası Winfrey depresyona sürüklenmiş.

Fakat Oprah Winfrey bu durumdan ders çıkartarak, ‘Bu başarısızlık bana yapacağım her şeyi yapmayı ve sonra bütün beklentilerimden kurtulmayı öğretti’ diyerek yoluna devam etmiş.Birkaç yıl kayıt ve televizyon işlerinde yer aldıktan sonra film sektörünü tekrar denemeye karar veren Winfrey, 2013 yılında ‘The Butler’ adlı filmde rol aldı. Bu başarılı film BAFTA olmak üzere pek çok prestijli ödül kazandı ve pek çoğuna da aday olarak gösterildi.

Çok başarılı olan biri, farklı bir dalda hüsrana uğrayabiliyor ki, bu çok doğal.

Herkes her şeyi iyi yapacak diye bir şey yok.

Asıl önemlisi; başarısızlıklarımıza takılmadan ve demoralize olmadan yolumuza bakmak.

Fakat aynı zamanda Cambridge Birleşmiş Münazara Topluluğu’nun ilk yabancı kadın başkanı.

Huffington, çok satılanlar arasında yer alan ‘The Female Woman’ adlı romanını 23 yaşında yayınladı. Amerikan siyasetinde de yeri olan bu başarılı kadın, geçmişte pek çok başarısızlık yaşadı.

Örneğin ilk kitabının başarısına rağmen, ikinci kitabı 36 kere reddedilmiş. Daha sonra 2003 yılında girdiği seçimde, oyların sadece %0.55’ini alabildi.

Başarısızlıklarına pozitif yaklaşan Huffington, bu konuda onu eğiten annesine teşekkür ediyor. Azimli olduktan sonra her hâlükârda başarılı olunabileceğine inanıyor.

HİJYEN SETİ BORNOVA BELEDİYESİ’NDEN

Tüm imkânlarını koronavirüs salgının yayılımını önlemek ve ihtiyaç sahiplerine destek olmak için seferber eden Bornova Belediyesi, normalleşme sürecinde yeni destek paketleri ile uzun süre kepenk kapatmak zorunda kalan esnafın yanında olacak. İlçe genelinde yaklaşık 5 bin esnafa hijyen seti dağıtacak.

Bornova Belediyesi, Haziran ayı başından itibaren hizmet vermeye başlayacak olan bakkal, büfe, lokanta, kahvehane gibi işletmeler için siperlik, maske, dezenfektan, sabun ve eldiven gibi ürünlerin yer alacağı hijyen setleri göre hazırladı.

URLA YENİ BİR MEYDANA KAVUŞUYOR

Urla Belediyesi hem Urlalıların hem de ilçeye gelen misafirlerin yoğun olarak kullandığı, vakit geçirdiği alanları modernize etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Urla’da en çok tercih edilen yerlerden biri olan, İskele Limanı’nın da yer aldığı alanda düzenleme çalışmaları gerçekleştiriliyor.

İskele Mahallesi’nde yapılan meydan düzenlemesi kapsamında otopark olarak kullanılan kısım kaldırılarak yerine vatandaşların rahatça kullanılabileceği bir meydan düzenlemesi yapılıyor. Meydana çok sayıda farklı türde ağaçlar dikilerek yeşille mavi buluşacak. Ayrıca ziyaretçilere hizmet verecek dış cephesi doğal Urla taşı kaplamalı olacak şekilde iki tane büfe yapılacak.

Marmaris sakini bedensel engelli Recep Güven, zorunlu ihtiyacı akülü aracına, dernekler dayanışması sonucu kavuştu.Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde yaşayan Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFED) Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Aydın; Marmaris Engelli ve Aileleri Birliği Derneği (ENABİRDER) üyesi bedensel engelli Recep Güven adlı vatandaşın ihtiyacı olan akülü tekerlekli aracı, hayırsever bir vatandaşın destekleriyle temin etti.

Akülü tekerlekli aracı Marmaris’e getiren Abdullah Aydın, beraberinde ENABİRDER Genel Başkanı Tulgay Hasar’la birlikte bedensel engelli Recep Güven’i evinde ziyaret ederek, yeni aracını teslim etti.

İZMİR’DE ÇOCUKLAR SAĞLIKLI ÜRETİCİ MUTLU

Çocukların sağlıklı gelişimine katkı sunmak ve süt üreticilerini desteklemek amacıyla 2012’de Süt Kuzusu Projesi’ni başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’nin rakamlarını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’yle ilgili rakamları açıkladı. Büyükşehir’in bugüne kadar dağıttığı süt miktarı 83 milyon 275 bin litreye ulaştı. Büyükşehir 1-5 yaş arasındaki 154 bin 500 çocuğa ücretsiz süt dağıtıyor. Projenin web sitesine ise bugünden itibaren erişmek mümkün.

Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 1- 5 yaş arasındaki 427 bin 512 çocuğa 83 milyon 275 bin litre ücretsiz süt dağıttı. 2019 Temmuz’undan itibaren dağıtım ağını genişleterek 19 ilçede 154 bin 500 haneye ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, süt üreticilerine de büyük destek sağladı. Sekizinci yılına girecek proje kapsamında yaklaşık 294 milyon liralık alım yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik zorluk içindeki ailelere geçen Mart ve Nisan aylarında öncelik tanınan projede bu süreçte 2 milyon 770 bin litre süt dağıtıldı.

Uygulama mayıs ayında eski haline döndü.İzmir Büyükşehir Belediyesi, süt dağıtmaya ilk kez “Okul Sütü” projesi ile 2007 yılında başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim okullarına süt dağıtma kararı üzerine proje 1-5 yaş arasındaki çocukları kapsayacak şekilde “Süt Kuzusu” projesine dönüştürülmüştü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 25 Eylül 2021
DEVAMI GELMELİ - 23 Eylül 2021
- 21 Eylül 2021
TEZGÂHIN GÜZELİ - 18 Eylül 2021
UMUDUMUZU KAYBETMEYELİM - 15 Eylül 2021
COŞKUMUZ DAİM OLSUN - 10 Eylül 2021
ORTAK GÖRÜŞ - 4 Eylül 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ