Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

MESİH ve MEHDİ

AYHAN DAYAN

AYHAN DAYAN

Bugünkü yazıma ilginç bir konu seçtim. Şimdi bana belki de “Yahu, bu konu seni aşar.” diyen olacak. İyi de bu taktiği biz daha önce yine benzer alanda çok görmedik mi? ‘Sen kendin öğrenme, bak benden öğren’lerle biz bu din konusunda buralara gelip, doğru bildiğimizi sandığımız bazı yanlış bilgilerin içine bu şekilde girmedik mi? Hem niye? Allah bana akıl ve irade vermemiş mi? Yüce kitabının kaç yerinde ‘aklını kullan’ demiyor mu?

Şimdi konumuza gelince… Bu konu öyle derin bir konu ki belki de konuyla ilgili düşüncelerinize net bir karşılık bulamayacaksınız. Şu bir gerçek ki bu konuyu bağnaz birinden dinlerseniz farklı, aydın bir din adamından dinlerseniz yine farklı sonuçlara varabiliyorsunuz. Biz elbette kaynağı daha sağlam olanlara itibar ediyoruz. Bağnaz düşünenler hadislere bağlıyor, aydın din adamları ise doğrudan Kur’an’dan hareket ediyor.   

Birazcık dini konular üzerine kafa yoranların en çok ilgilerini çeken konularından biri de ‘mesih’ ve ‘mehdi’ kavramlarıdır. Mesih, Hz. İsa için kullanılır. Mehdi ise “Ahir zamanda geleceğine ve İslam‘ın dünya hâkimiyetini gerçekleştireceğine inanılan kurtarıcı, deccalın fitnesini önleyecek, Peygamber Efendimizin soyundan gelecek olan zattır.” diye tanımlanıyor bazı yerlerde. Ya da “Hidayete erdirilen ya da hidayete vesile olan” anlamlarına gelir. “Kendisine rehberlik edilen”, Allah tarafından yol gösterilen, hususi ve şahsi bir tarzda Allah’ın hidayetine nail olan kişi anlamındadır.

Kur’an‘da açıkça, net olarak yer verilmeyen ‘mehdi’ inancı, her nasılsa bazı ayetlerin yorumları, özellikle hadisler ve dini önderlerin sözlerinde kendisine yer bulur. Şiiliğin inanç esaslarından sayılan mehdi inancı, akademik çevrede pek fazla itibar edilmese de tarih boyunca olduğu gibi tasavvuf ve tarikat merkezli, kendi liderlerini mehdi, cemaatlerini de mehdinin cemaati olarak görmek isteyen sünni toplumlarda da yaygın kabul ve etki gücüne sahiptir.

İkilik çıkarmak ve çatışma yaratmak adına İslam’a en büyük zararı verenler, çıkarları uğruna ortaya atılan mehdiliğe ne kadar meraklılar. Sanki peygamberlerinin dediğini dört dörtlük uyguladılar da iş mehdiliğe sahip çıkmaya kaldı, öyle mi?

Eski bir vekil, bir ara garip sakalı ve giyimiyle bir anda ortaya çıkan Hasan Mezarcı dedi ki:

“Ben mehdiyim.”

Karılarla kızlarla, özel seçtiği güzel, bakımlı bayanlarla şarkılı, türkülü, eğlenceli bir harem odasındaki gibi oynayıp zıplayan, geçen yıl içeri tıkılan yan profilli Adnan Oktar çıkıyor ve aslında demek ya da dedirtmek istiyor ki:

“Ben mehdiyim.”

 Yıllardır paşa paşa beslenen ve sonunda milletin başına bela olan, aslında bizim başımıza bir deccal kesildiğini gördüğümüz fetö de kendini bu gruba katanlardan:

“Ben mehdiyim.”

Yetmedi, çevresinde kendine yakın olanlara, Allah’la konuştuğuna inandırıp, işte bu yüzden bu kadar insanı kandırıp başımıza bela olan bu zır cahil adam değil midir?

Daha da uçukları çıktı zamanında. Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca bir tık daha farklı boyuttan seslendi ve çıkıp dedi ki:

“Ben mesihim.”

Haydaaa…

Dur, dur, dur bakalım. Vallahi kafam karıştı. İkisi sözcük olarak birbirine yakın ya belki ondandır(!)

Yahu iyi tamam da siz önce insan oldunuz mu? Bence siz ilk önce insan olun. İnsan olmadan mehdi mi olunur hiç?

Son yılların tıpkı bir cırcır böceği gibi çenesi düşüklerinden, okumamakla övünen bir başka şarlatan da kalkıp, kıpırdamaya hali vakti olmayan, tıpkı masallardaki Alaattin gibi Hint giyimli, konuşmaya mecali olmayan, ne dediği tam olarak anlaşılmayan çok yaşlı birinin ziyaretine gidiyor, yağlıyor, ballıyor, övgüler düzüyor, önünde eğilip büzülüyor ve en sonunda mehdiliği kendilerinden tarafta buluveriyor, iyi mi! Yanındaki o ihtiyar büyük müjdeyi veriyor çünkü:

“Sizden gelecek.” diyor.

Eee hadi bakalım, hayırlı olsun. Mehdiliğin talihlisi son çekilişle sahibini buluyor(!)

Bu durumda ne oldu, diğerleri havasını aldı. Artık önlerindeki mehdiliklere bakacaklar.

Bu inanca sahip insanlarda, açıp bir kere Kur’an mealini okumamış insanlar da bu masallara baya baya inanıyorlar. Zaten bunlara inanmayanlar eğer bunları mehdi olarak kabul etmiyorlarsa bu kez de ille de birini bekleyecekler ya mesih olarak Hz. İsa’yı bekliyorlar. Hz. İsa bir insandı. İnsan olduğu için zamanı gelince öldü. Ölüler bizim inancımıza göre kıyamette dirilmeyecek mi? O zaman burada büyük bir çelişki yok mu? Bu bağlamda Hıristiyanların Hz. İsa’yı tanrı olarak benimseme inancına farkında olmadan destek vermiş olmuyor muyuz?

Maide Suresi 75. Ayetinde Yüce Allah şöyle der:

“Meryem oğlu Mesih sadece bir peygamberdir.” 

Bir Müslüman olarak onun da hak peygamber olduğunu Kur’an-ı Kerim’le birlikte kabul ettiğimiz peygamber Hz. İsa, son peygamberimiz Hz. Muhammed olduğuna göre acaba görevi bir alt görev olarak yenilenmiş olarak, başka bir görevde nasıl gelir? Bunu akıl mantık kabul eder mi?

Temel kaynağının her zaman Kur’an-ı Kerim olduğunu vurgulayan akla ve mantığa yatkın, belgeli ve değerli görüşleriyle, benim de şahsen dini konularda liste başı tuttuğum, İlahiyatçı Prof. Dr. Mehmet Okuyan ne diyor bu konuda bakalım:

“Mehdi… Sürüsüne bereket. Bir sürü mehdi. Onlar Hz. İsa’yı falan bekledikleri yok. Onlar mehdiliğe soyundular. Bak her gün bir mehdi çıkıyor. Mehdiymiş… Hepimiz Mehdiyiz. Hidayete erdirilmiş olma konusunda inşallah mehdiyiz. Mehdi, Hz. Muhammed (s.a.v) idi. Adı özel Mehdi oydu. Gelecek diyor, peki niye gelecek? Bütün insanlığı hidayete erdirecek. Yahu, Hz. Muhammed’in yapamadığını o nasıl yapacak? Sen, peygamberimizi ne duruma düşürüyorsun bunu söylerken. Peygamberimiz yapamadı, o yapacak. Hem Mehdi peygamber de değil, bak bak. Peygamber değilken peygamberden daha başarılı olacak. Peki, Yusuf Suresinin 103. Ayeti ne olacak? “Sen ne kadar uğraşsan da insanların çoğu iman etmeyecek.” Haşa, Allah yanlış mı söylüyor yani? Bir mehdiyi hesaba katamadı Allah-ı Teâla öyle mi? Sonra o gelecek hidayete erdirecek. Ya, adam adamı hidayete erdiremez. Bir taraftan değil mi ki bunlar Hz. Peygamberi çok seviyor oluyor, çıldırıyorum. Sen Peygamberi ne duruma düşürüyor bir kez olsun düşünmüyor ki. Hz. İsa gelecek, peygamber olarak mı gelecek? Yok. Peygamber olarak gelecek diyemiyor. Çünkü son peygamber Hz. Muhammed… Peki, niye gelecek? Ümmet olarak gelecek, öyle mi? Hani peygamberlik en üst makamdı? Hz. İsa demek ki görevden alınıyor veya emekli oluyor. Bir daha niye gelsin? Madem biri gelecekti Hz. Muhammed gelsin. Eğer bir iş yarım kaldıysa tamamlamak ona yakışır. Ama o da öldü. Demek biri gelmeyecek. Gelen geldi kardeşim, Kur’an geldi, Hz. Muhammed geldi.”

Yine benzer konuda ayrı bir konuşmasında aynen şunu diyor:

“Beklerseniz istismar eden gelir. Bu ümmetin gündeminden mehdiliği çıkarmak zorundayız. Mehdiyat inanışını bu ülkenin okullarındaki müfredatın içerisinden yeniden düzenleyip asıl olması gereken bir konuma getirmediğimiz sürece istismarın sonu gelmez. Allah’ın kitabında böyle bir konu hiçbir şekilde yoktur. ” 

Yine bir başka değerli ilahiyatçı Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı da konuyla ilgili olarak bire bir aynısını savunuyor. Ali İmran Suresi (55. Ayet), Maide Suresi (116-117. Ayet), Meryem Suresi (33. Ayet)ni örnek vererek konuya açıklık getirip, Ahzap Suresiyle sonuca bağlıyor ve şunu diyor:

“Hz. İsa’nın bu dünyaya yeniden gelecek iddiası bizim sorunumuz değil. Bu Hıristiyanlığın sorunu… Hıristiyanlar bunu İslâmi kültüre boca ettiler, kelam kitaplarına soktular.” 

Eee?..

Bu bağlamda?..

Mehdi mi?

Gelecek mi?

Doğrusunu söylemek gerekirse ben de şahsen yukarıda isimlerini ve görüşlerini örnek verdiğim iki sayın hocanın görüşlerine aynen katılıyorum.

Kur’an’da hiçbir şekilde geçmiyor. Ona yakın birkaç ayeti delil gösteren var ama tam da akla yatmıyor. Çünkü oralarda geçen durumuyla yoruma açık… Hadisçiler ise bir sürü örneklerle karşımıza çıkıyor ve ille de var diyorlar. Birinin 600.000 hadis incelediği söyleniyor. 60 yıl boyunca bu işi yapsa yılda 10.000 hadis incelemesi gerekir. Mümkün mü?

Peki, bu mehdi konusu imanı, inancı etkileyen bir durum mu? Hayır.

O zaman bence de kendi kurtarıcın olamamışsan…

Yorum sizin…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
AFGANİSTAN - 2 Eylül 2021
OTOBÜS KAZALARI - 26 Ağustos 2021
SEL - 19 Ağustos 2021
2021 YKS’NİN ARDINDAN - 12 Ağustos 2021
GÜZEL ÜLKEM YANGIN YERİ - 5 Ağustos 2021
GÖÇ - 29 Temmuz 2021
SOSYAL MEDYAYI BIRAKTIM - 15 Temmuz 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ