Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Şanlı Direnişin 101. Yılında Tören Düzenlendi

Şanlı Direnişin 101. Yılında Tören Düzenlendi
Reklam

Ödemiş ilçesinde 19 Mayıs 1919 da İzmir’in işgal edilmesinin ardından Ege Bölgesinin iç kesimlerine yönelen Yunan ordusuna karşı Ödemiş yakınlarında eski adıyla Hacı İlyas köyünde, yeni adıyla İlkkurşun mahallesinde sivil halktan ve askerlerden oluşan “Yiğit Ordu” tarafından 31 Mayıs ı, 1Haziran a bağlayan gecede direniş gerçekleşmiştir. Ödemiş’te 101. Yıl önce alınan zaferin olduğu yerde törenle kutlandı. İlkkurşun Anıtı’nda yapılan törende bir dakikalık Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarafından İlkkurşun anıtına çelenk konulması ve Ödemiş İlçe Jandarma Komutanlığından bir Manga askerin 3 el saygı ateşi gerçekleştirmesi yer aldı.
Yapılan törene Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş İlçe Garnizon Komutanı Asteğmen Efekan Güleç, Ödemiş Emniyet Müdürü Mümin Sevgen ve İlkkurşun Mahallesi sakinleri törene katılım gösterdiler.
“EMPERYALİST GÜÇLERE KARŞI KUVAYİ MİLLİYENİN ATEŞİNİ YAKAN ÖDEMİŞ’İN YİĞİT ORDUSU BURADA BÜYÜK BİR ZAFER KAZANMIŞTIR.”
Günün önemini anlatan konuşmayı gerçekleştiren Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş Öncelikle İlkurşun Mahallesindeki Şanlı direnişinin 101. Yılının herkese kutlu olmasını ifade etti.
Başkan Eriş “Bu yıl Korona savaşı ile ilgili olarak yaşadığımız Pandemi sürecinde maalesef törenimizi unutturmama adına bu şekilde yapmak durumunda dileriz önümüzdeki yıllarda bu tarihi değerlere uygun törenimizi tekrar birlikte yaşarız diye umut ediyorum. İlk Kurşunun şanlı direnişinin 101. Yıldönümü hepimize kutlu olsun. Yiğit ordumuz, kahraman efelerimiz 101 yıl önce işgalci güçlere karşı organize olarak Hacı İlyas köyünde mücadele başlatmıştı, bu organizede günün Kaymakamı, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, Eşraf ve Efeler aynı gün İzmir’in işgalinin gerçekleştiği günün akşamında bu mücadeleyi başlatmışlardır. Ödemiş’te halk kendiliğinden direnişe karar vererek bu iradeyi ortaya koymuş ve Hacı İlyas köyünde yeni ismiyle İlk Kurşunda emperyalist düşmana ilk kurşunu sıkarak Kuvayi Milliyenin ilk vuruşmasını burada yapmıştır. 31 Mayıs 1919 gerçekleştirilen ve 1 Haziranın sabahında başlatılan bu hareketle, Ödemişliler bu işgale boyun eğmeyeceklerini açıkça ortaya koymuşlar, tüm Dünyaya ilan etmişler ve Kuvayi Milliyenin ilk ateşini burada Kuvayi Milliye anlamında gerçekleştirmişlerdir. Bu direniş bir Ulusun ayağa kalkıp emperyalizme direnmesinin ilk adımıdır, Ödemiş ulusal kurtuluş savaşımızda işgalcilere karşı ilk sivil direnişi ve ilk halk savaşının örgütlediği yer olma onurunu taşımaktadır. O onuru bu topraklarda yaşayanları bir kez daha saygıyla minnetle anıyoruz. Bu şehrin halkı Ülkemiz işgal altındayken Milli Mücadele ateşini yakan namusunu, toprağını ve bayrağını savunmak için Büyük direnişle efsane yazan unutulmaz bir halktır. Biz Ödemişliler dedelerimizin emperyalizme karşı çıkması yiğitçe mücadele etmesiyle her zaman gurur duyduk. Kurtuluş mücadelesinde şehit ve gazi olan atalarımızın önünde saygıyla eğiliyoruz, ruhlarını şad ediyoruz. 101 yıl önce 19 Mayıs 1919’da Samsundan başlayıp 9 Eylül 1922’de İzmir’de sona eren ve Dünyadaki ilk bağımsızlık savaşındaki bu ilk başarıyla bir kez daha Ödemişliler olarak övünüyoruz. Şanlı türk tarihimize altın harflerle büyük bir kahramanlık destanı yazan Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet eden ve armağan eden eşsiz komutan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını başta olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi her zaman olduğu gibi bugünde rahmet ve minnet ve şükranla anıyoruz. Dedi.
“101 YIL ÖNCE ALINAN BU ZAFERİN COŞKUSUNU YAŞIYORUZ.”
Ödemiş İlkkurşun Efeleri Anma ve Yaşatma Derneği Başkanı Orhan Canbak Gazetemiz Muhabirine yaptığı açıklamada “Bu yıl maalesef Korona Virüs nedeniyle buruk bir şekilde kutluyoruz. Buranın bizler için çok büyük anısı var. Bundan 101 yıl önce Kuvayi Milliye Burada efeler ve halkın destekleriyle burada düşmana karşı bir Zafer kazanılmıştır. Bu törenler 101. Yıldır. Bu anır önünde devamlı şekilde kutlanmaktadır.” İfadelerinde bulundu.
Ödemiş İlkkurşun anıtı önünde tören sonunda Ödemiş Belediye spor Atletleri Nurettin Zafer ve İsa Gündüz Ödemiş’ten İlkkurşun anıtına kadar koşarak 101. Yıl anısına etkinlik de farkındalık yarattılar. Sporcular Türk Bayrağını Kaymakam Kasım Fikret Dayıoğlu’na takdim ettiler.
İlkkurşun anıtı önünde biten tören sonunda İlkkurşun anıtı yakınında yeni konulan Atatürk’ün dev Fotoğrafının olduğu yerde Protokol toplu halde fotoğraf çektirdiler.
Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ