Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Spor Yaparken Kas Geliştirme

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Her insanın metabolizmik yapısı ile yaşam döngüsü içindeki alışkanlıkları aynı olmadığı için aslında bu sorunun genel bir yanıtı yok. Olması da muhtemel değil. Yine de çeşitli araştırmalar kendine uygun yanıtı arayanlara yol gösterecek ipuçları barındırıyor. Yapılan araştırmaların çoğu, genel beden tipleri göz önüne alındığında akşam saatlerindeki egzersizlerin kas gelişimini daha fazla desteklediğini gösteriyor. Fakat bu sabah egzersizlerinin etkili olmayacağı anlamına gelmiyor. Ayrıca akşam egzersizlerini etkisiz kılabilen sosyal sebepler de mevcut.Kas geliştirme ve kuvvetlenme hedefi olan pek çok insan egzersizlerin günün hangi saatinde daha etkili olduğunu merak ediyor. Yapılan araştırmalar günün her iki zamanın da farklı koşullarda farklı etkileri olduğunu gösteriyor. sabah egzersizinden önce kafein takviyesi alanların akşamki performans seviyelerine erişebildiği görülmüş. Burada işin sırrı, kendine en uygun rutini yakalamak. Günlük ritmine ve alışkanlıklarına en uygun saati yakalaman işin püf noktası. Aynı zamanda günün hangi zaman diliminde çalıştığından daha önemli bir faktör de antrenmanın ne kadar sürdüğü. Akşam saatleri metabolizma açısından daha verimli olabilir fakat sabah egzersizlerinin akşamlara göre daha sürdürülebilir olduğu bir gerçek. Örneğin haftada 4 kez antrenman yapıyorsan, akşamları çeşitli sebeplerden antrenmanı kaçırma ihtimalin sabahlara göre daha fazla. En basitinden akşam mesaiye kalman gerekebilir, kaçırmak istemeyeceğin bir randevun olabilir, arkadaşların bir program yapıp aklını çelebilir vesaire. Sabahları erken kalkmakla ilgili bir sorunun yoksa programını her zaman bir gün önceden ayarlayabilirsin. Böylece bir aylık toplamda aksayan akşamlara göre daha fazla çalışacağın için daha çok kas yaparsın.Sabah antrenmanının dezavantajı düzgün biçimde yakıt almazsan ortaya çıkar. Vakit darlığından ötürü kendine yiyecek hazırlamayı es geçip boş mideyle antrenmana koşarsan işler sarpa sarar. Enerji için aradığı yakıtı bulamayan metabolizma, ihtiyacını gidermek için kaslarına yönelir ve kas geliştireyim derken kas kütlenden kaybetmeye başlarsın. Aynı zamanda kortizon seviyen de yükselebilir.Öğleden sonra ya da akşamları çalıştığında ise deponun tamamen boş olması ihtimali düşüktür. Ayrıca beden zaten aktif olduğu için ısınmıştır ve hareketleri yapmak daha rahattır. Bu da daha fazla çalışmana imkan tanıyabilir ve böylece antrenmanın daha etkili olabilir.Bununla birlikte akşam egzersizleri seni alarmın erteleme düğmesiyle cebelleşmekten kurtarsa da uyku kaliten için söz vermez. Özellikle antrenmanı geç saate bıraktıysan. Egzersizlerden sonra mutluluk hormonları salgılandığı için uyanık ve aktif olursun. Bu durum uyku saatinin ertelenmesine yol açabilir.
Günün hangi saatinde çalışacağına karar verirken bu 4 faktörü dengeli biçimde gerçekleştireceğin en uygun zamanı seçmelisin. Yani öyle bir saat olacak ki, antrenmanları kaçırmayacaksın, doğru şekilde beslenmeye zamanın olacak, sonrasında dinlenmeye yeterince vakit ayırabileceksin ve tabii ki gücün tam yerinde olacak.Kendini zorlamaman da önemli bir faktör. Bunun için bedenini iyi dinlemen gerekiyor. Diyelim ki sabahları ayılman vakit alıyor ve akşamları kendini daha enerjik hissediyorsun. Ancak akşamları düzenli çalışamadığın için kendini sabah antrenmanlarına zorlarsan yine kaybedersin. Çünkü enerjin yerinde olmadığı halde kendini harekete zorlamak bedenini strese sokar ve kortizon gibi kas gelişimini gerileten hormonların salgılanmasına yol açabilir.
Kas gelişiminde birinci kural her zaman için devamlılık ve kararlılıktır. Yine örnek verelim: Sürekliliği ve yapısı bozulmadan yaptığın 8 antrenman, süreleri uzunlu kısalı, hatta bir ikisini ıskaladığın, kimisini aç kimisini tok karnına yaptığın, bazen yeterince dinlenemediğin 12 antrenmandan çok daha etkili olur.
Devamlılığını sağlayacak saat günün hangi saatiyse kendini ona göre ayarla ve hedefine ulaşana kadar ritmini koru. Sonunda aynalar ve alıcı gözler sana istediğini mutlaka verecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 13 Eylül 2021
- 9 Eylül 2021
SPOR SAATLERİ ÖNEMLİ - 6 Eylül 2021
- 4 Eylül 2021
- 30 Ağustos 2021
GÜNLÜK SPOR - 23 Ağustos 2021
HER YAŞA GÖRE PLANLI SPOR - 18 Ağustos 2021
- 16 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ