Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

SPOR YAPARKEN KALBİMİZİ KORUMALIYIZ

TURGAY KONURALP

TURGAY KONURALP

Günlük  hayatımızda spor  yapmak için bazıları   yürüyüşü  veya tempolu  koşu başta  olmak üzere  bir çok spor  dallarını  tercih etmektedirler.  Ancak spor  yaparken  en önemli konulardan  biri  de spor  yaparken   daha  doğrusu  hızlı  koşularda  kalp ritimleri  biraz  daha  hızlanacak olup   bu gibi  durumlarda  kalbimizi  nasıl  koruyarak spor  yapabiliriz.

Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler, ağır sporlar yapmak yerine; yürüyüş, yüzme ve koşma gibi hafif sporlar tercih etmeliler. Yemek yedikten hemen sonra yapılan spor da kalp açısından ciddi risk oluşturmaktadır. İnsan sağlığını tehdit edici en büyük risk unsurlarından biri olan ve hem ülkemizde, hem de dünya genelinde en büyük ölüm nedeni olarak gösterilen kalp krizinden korunma yöntemleri neler bu konuda  bazı  yapılması gerekenleri  paylaşacağız.

Özellikle son yıllarda sporcular üzerinde artış gösteren ölümlü kalp krizi vakaları, spor ve kalp krizi arasındaki ilişkiyi tartışma unsuru haline gelmektedir.  Kalp krizi riskinin her an ‘geliyorum’ dediğine dikkat çekerek, genç yaşlı demeden, herkesin başına gelebilir.

Kalp krizinin aniden ortaya çıktığını ancak bu ihtimalin, uzun yılların etkisiyle gerçekleşen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Kalp hastalıklarının önlenebilir hastalıklar grubunda bulunduğunu belirterek, hekim kontrolünde gerçekleştirilen tedavilerin başarılı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.”Spor yapanların sağlık muayenelerini düzenli şekilde yaptırması gerekiyor. Özellikle spora yeni başlayan ve fit olmadan ağır spor (body, fitness vb.) yapan kişilerde, diğer spor yapan kişilere göre kalp krizine yakalanma riski daha fazla. Fazla kilolardan kurtulmak isteyenler, ağır sporlar yapmak yerine; yürüyüş, yüzme ve koşma gibi hafif sporlar tercih etmeliler. Yemek yedikten hemen sonra yapılan spor da ciddi risk oluşturuyor.Çocukluktan itibaren gelen dengesiz beslenme süreci, genetik yapı, stresli ve hareketsiz yaşam, sigara kullanımı, kolesterol, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi sebepler, yavaş yavaş damarları tıkayıp kalbi etkileyerek, koroner arter hastalığına yol açar ve bir gün aniden kalp krizine sebebiyet verir. Kalp krizi göğüste, kollarla birlikte boyuna vuran bir baskı şeklinde terleme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi pek çok belirtinin aynı anda veya ayrı ayrı ortaya çıkmasıyla görülür.Önlenebilir hastalık grubu içerisinde yer alan kalp hastalıklarının ve kalp krizinin genetik, yaş ve cinsiyet gibi değiştirilmesi mümkün olmayan faktörler dışında, mevcut durumların tedavi edilmesi ile tehdit aşaması en az seviyeye indirilebilir” diyen Dr. Eminlatif, “Düzenli egzersiz, 45 yaş üzerinde kardiak açıdan yüksek riskli hastalarda doktor kontrolünde asprin kullanılması önerilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 27 Eylül 2021
SABAH SPORU - 20 Eylül 2021
- 17 Eylül 2021
- 13 Eylül 2021
- 9 Eylül 2021
SPOR SAATLERİ ÖNEMLİ - 6 Eylül 2021
- 4 Eylül 2021
- 30 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ