Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Turizm Gönüllüsü Esnaftan Manevi Destek Çağrısı

Turizm Gönüllüsü Esnaftan Manevi Destek Çağrısı
Reklam

Ödemiş’in Birgi Mahallesinde  Turizm gönüllüsü işletmecilerinden Yaşar  Günaydın Covid-19  ve normalleşme  sürecini  değerlendirdi. Günaydın, Türkiye  genelinde esnafların  moral  motivasyonunun  arttırılmaya  yönelik çalışmalarının   yapılmasının  önemli  olduğunu  vurgularken Ödemiş  Kent  Gazetesine  özel açıklamalarda  bulundu.

“ESNAFLARIN MORALİNİ YÜKSELTECEK ÇALIŞMALARIN YAPILMASININ YARARLI OLACAĞINA İNANIYORUM.”

Ülke genelinde zorlu bir süreçten geçildiğini ifade eden işletmecilerinden Yaşar Günaydın  Türkiye’de ve bazı   dünya ülkelerinde zorlu bir süreçten  geçildiğini ifade ederken “Pandemi süresince bir çok kişi bunalımda. Özellikle küçük esnaf sıkıntı içinde. Birgi üzerinden konuşursak  turizmle uğraşan kişiler yaklaşık 2,5 aydır hiçbir şekilde para kazanamıyor. Cepten yediler, kredilerle ayakta durmaya çalışıyorlar. Önlerini göremiyorlar. Bu yeni süreçte her yerin kendine özel durumu var. Her yerin kendine özel bir şeklinde çalışma yapılması gerekir. Ödemiş’in gerçeği farklı, İzmir’in farklı, İzmir için yapılan çalışma belki Ödemiş için yeterli olmayacak, burada yerel yöneticiler kaymakam, belediye başkanı toplanarak neler yapılabilir bunları belirlemeleri gerekir.” dedi.

“EKONOMİK HAREKETİ YÜKSELTECEK ÇALIŞMALARA İHTİYAÇ VAR.”

Pandemi süreci  sonrasında  normalleşmenin  yaşandığı  bu günlerde  yerel   yöneticilere  bir takım görevler  düştüğünü  ifade eden Yaşar Günaydın “İnsanlara gelecek için moral vermesi gerekir. Bir taraftan da ekonomik hareketi yükseltecek destekler yapmaları gerekiyor çünkü insanlar bunu bekliyorlar. Bu konuda neler yapıla bilinir? Belediye etkinlikler yapabilir. İnsanların psikoloğa ihtiyaçları var. Benim düşüncem bir psikolog ordusu kurar ihtiyacı olana psikolojik destek verirdim. İnsanların şu an terapiye ihtiyacı var. Herkesin kafası karışık, sıkıntılı bir durumdayız. Büyük şehir önderliğinde de bir şeyler yapılabilir. Şu var ki büyük şehirlerin yaptıkları o yerin sorununa çözüm olmaya biliyor çünkü o yerin sorunu en iyi orada yaşayanlar daha iyi bilebilir.” dedi.

“TURİZM HAREKETLENMESİ ve STRATEJİ GELİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR.”

Birgi İşletmecilerinden  Yaşar  Günaydın “Tire’de turizm açısından bir şeyler yapmak istiyor. Bedesten açıldı. Kutluhan’ının restorasyonu bitti. Bir değer daha kazandırıldı. Ama bunlar yeterli değil. Turizm için bir strateji geliştirmemiz gerekiyor. Bende elimden geldiği kadar bu konuda gerekli çalışmaları yapıyorum. Çalışmalarımız bittiği zaman bu konuyu büyük şehire sunacağız. Sonrada onu seyahat acentelere  pazarlayacağız. Turizm açısından İyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.” dedi.

“EFELER YOLU PROJENİN BİR AYAĞI BİRGİ’DEN GEÇİYOR”

Tarihi  Birgi’de hareketlenme  ve ekonomik   hareketliliğin kazandırılması için adımlar  atılması   gerektiğine inandığını ifade eden  Yaşar  Günaydın “Birgi’de de sıkıntı var. Ama bir umutta var.  Efeler yolu projesi. Bu projenin en önemli ayağı Birgi. 26 ana yerleşim yeri var. Bu projenin içinde en hazır yer gözbebeği olan burası. Diğer yerler Birgi’nin seviyesinde değil. Turizm açısından güzel yerler var. Ben Tire ve Birgi’yi bildiğim için buralardan örnekler verdim. Mesela Bozdağ müthiş bir bitki çeşidinin olduğu yer. Bozdağ’daki bitki çeşitliliği İngiltere’nin tamamında yok. Tire’de de Güme dağda bir çok bitki çeşidi var. Lidyalıların meşhur parfümü burada yetişen çiçeklerden  yapılıyordu. Buraların tanıtılması gerekiyor.  Genel  olarak baktığımızda  aslında  bu bölgelerde tarihi  zenginlikler var. Ancak etkinliklerle daha  güzel  bir normalleşmenin yaşanacağına inanıyorum.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ