Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Bademli Fidancılık Kooperatifi 500 Bin Adet Lavanta Üretecek

Bademli Fidancılık Kooperatifi 500 Bin Adet Lavanta Üretecek

Ödemiş’te  Meyve  Fidan üretimi dışında, yoğurt, ayran, peynir  gibi üretim faaliyetlerini sürdüren Bademli Fidancılık Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Pazaryeri sokakta mahallenin   kullanılmayan futbol sahasını Lavanta üretim merkezine çevirdiler.

“İLK ETAPTA 500 BİN LAVANTA ÜRETECEĞİZ.”

Ödemiş’in söz  sahibi  Kooperatifler arasında  bulunan Bademli Fidancılık Tarımsal  Kalkınma Kooperatifi  Başkanı Selçuk Bilgi “Ankara’nın geniş alanları var. Ankara belediye başkanı bu alanlara lavanta dikimi için park bahçe müdürlüğüne talimat vermiş. Onlarda bize ziyarette bulunarak lavanta fidanı için bizden talepte bulundular. Biz ilk etapta 500 bin adet, ortaklarımızla üretime geçtik. Kooperatif olarak örnek olmak için biraz bizde üretim yaptık. Itırlı bitki dediğimiz kekik gibi diğer bitkilerle lavantayı da üretmeye başladık. Önümüzdeki günlerde daha da çoğaltarak üretime devam edeceğiz. Bu işleri yaparken istihdamda kendiliğinden artıyor.  Kooperatifimiz bünyesinde bir çok kişi çalıştırarak  istihdam sağlıyoruz.” dedi.

“MEYVE  FİDANCILIĞINDAN SONRA LAVANTA ÜRETİMİ İLE KOOPERATİFİN ADINI  DUYURACAĞIZ.”

Bademli Fidancılık Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi “Mahallemizde üretime yönelik 1960 yıllarından başlayan  üretimlerimiz  var.  Bunları arttırarak üretimlerini  sürdürüyoruz.  Kooperatif  olarak  geçtiğimiz yılda  değişik bir türde ceviz üretimini gerçekleştirmiştik. Son olarak Lavanta üretimi konusunda başarılı bir adımla ilk etapta  Türkiye’de kooperatifimize talepler doğrultusunda ihtiyaçlara cevap vereceğiz.” Dedi.

Haber : Turgay  Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ