Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’in Mahallesinde Dev Toptan Pazarı Açıldı

Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ödemiş Belediyesi’nin katkıları ile İlçeye bağlı Demirdere Mahallesinde  tüm üreticileri  ve tüccarları  bir araya  getiren  Mendegüme Toptan Erik ve  Kiraz Pazarının açılması bölgede  tüm üreticiler arasında büyük bir  sevinç yarattı.

Açılışa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in danışmanı Tuncay Ceylan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Ödemiş Bilumum Gıda Maddeleriyle Uğraşanlar Odası Başkanı Hülya Çavuş, üretici kooperatiflerinin başkanları, belediye başkan yardımcıları, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, tüccarlar ve bölge üreticisi katıldı. Açılış öncesi Toptan Erik ve Kiraz Pazarı için kurban kesilip dualar okundu.

Ödemiş Kent Gazetesine açıklama  yapan İzmir  Büyükşehir  Belediyesi  Baş Danışmanı  Tuncay  Ceylan “İzmir Büyükşehir  Belediyesinin  bölgedeki  üreticiye  destek çalışmaları   her zaman devam ediyor. Buradaki  bu açılışı  gerçekleştirilen  bu Pazar  yeri bunlardan  biridir. Buradaki  üreticilerin  ürettiği ürünleri  uzağa kadar götürmeden  burada  tüccarlara  pazarlamaları  ve   aynı  yerde  ürünlerini  vermelerinin  buradaki  5 ayrı  mahallenin  üreticileri açısından  yararlı olacağına inanıyorum.” dedi.

“BUNA BENZER PAZAR YERLERİNİN  BÖLGEDE  ÜRETİM OLAN YERLERE  YAPILMASININ  YARARLI  OLACAĞINA İNANIYORUM.”

Büyükşehir  Belediyesinin bölgedeki  üretici  ve  tüccarların  düşünülerek  toptan Pazar yerlerinin  oluşturulmasının önemli  olduğunu  ifade eden  Bıçakçı  Ovacık Mahallesinin  tüccarlarından  Metin  Yağcı  “Bizler  Ovacık  yaylasında yılın dört mevsimi  üretim  yapıyoruz.  Burada olduğu  gibi  Başta  Ovacık  olmak üzere  üretim  yapılan  merkezlere  buna benzer  toptan pazaryerlerinin  yapılmasının  yararlı  olacağına  inanıyorum. Önemli olan en  güzel şey de  üretmek   ve ülke  ekonomisine   her zaman  yön   vermektir.    Bizler de  Ovacık  yaylasında  Barbunya, Kestane, Ceviz  gibi  bir çok çeşitli ürünleri   doğal  klimalı  ortamda  üretimlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

“BÖLGEMİZİN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ ORTADAN KALKTI.”

Ödemiş’in Demirdere Mahallesi Muhtarı Muammer Kırıcı gazetemize  yaptığı açıklamada “Bu bölgede  gerek Bademli bölgesi olsun  ve gerekse   buradaki  Mendegüme,  Demirdere, Çayır, Küre gibi mahalleler her bakımdan  verimli topraklara  sahip olan yerlerdir. Burada  bizler  bu pazarın  olması için de her zaman  bunun  mücadelesini  hep verdik. Bugünde  böyle eksikliği  olan bir pazarın  hayata  geçmesiyle  birlikte  üreticiler  adına çok mutluyuz. Burada yılın dört mevsimi üretilen ürünler burada rahatlıkla pazarlanabilecektir. Yer son  derece  güzel  bir yer  kamyonların  ve araçların  rahatlıkla  girmesi de son  derece  iyi bir şekilde ayarlandı.  Bundan sonra   bölgemizdeki tüm  üreticilerimiz  uzağa  gitmeden burada mallarını  rahatlıkla  satabileceklerdir.”

“GÜZEL BİR TOPTAN PAZARIMIZ  VAR ARTIK.”

Bölgenin üreticilerinden Emin  Posalı “Bölgemizde  ciddi  sayıda  olan kiraz, erik, kestane ve ceviz üreticileri var.  Buradaki üreticilerin  ürettiği ürünleri  burada  pazaryerinde  tüccarlara  satabilmesi açısından  üstü  kapalı  yağmurdan  koruyan  güzel bir Pazar yerimiz  oluştu. Başta  İzmir  Büyükşehir  Belediye  Başkanımız  Tunç  Soyer Başta  olmak üzere  Ödemiş Belediye  Başkanımız  Mehmet Eriş ve emeği geçenlere  teşekkür ediyoruz. Bizler üretmeye  ve ülke  ekonomisine  katkı  koymaya  devam edeceğiz.” dedi.

“ÜRETİCİLERİMİZİN HAK ETTİĞİNİ ALMASINI İSTİYORUZ.”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş,  Koronavirüs ile mücadele sürecinde tarım ve hayvancılığın öneminin daha iyi şekilde anlaşıldığını hatırlattı.

Eriş “Tüm dünya eşya, ev ya da araba alma derdine düşmedi. Herkes sağlıklı gıdaya ulaşmanın derdine düştü. Ev, araba olmasa da olur ama üretim olmazsa, tarım olmazsa, hayvancılık olmazsa olmaz. Üretimin ne kadar değerli ve önemli olduğu konusunda Korona hepimizi uyardı. Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na, Kayaköy’den Orhangazi’ye, Kazanlı’dan Mursallı’ya kadar Allah’ın bize armağanı denilebilecek güzellikte ve verimlilikte topraklara sahibiz. Bu toprakların bereketini alın teriyle daha da artıran üreticimizin yanında olmak zorundayız. Küçük Menderes Ovası ve bu verimli yaylalar Türkiye’nin toplam tarımsal hasılasının %5’ini karşılıyor. Bu ovanın lokomotifi de Ödemiş. Binlerce yılda oluşan eşsiz verimlilikteki topraklarıyla ve mikro klima özelliğiyle Ödemiş yılın dört mevsimi üretimin kalbinin attığı bir merkez halinde” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR, KÜÇÜKŞEHİR HER YERDE VARIZ.”

Ödemiş Belediye  Başkanı Mehmet  Eriş “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yerel seçimler öncesi Ödemiş’te açıkladığı “İkinci Cemre” projeleri ile üreticinin yanında olmaya devam ettik. üreticinin tarlasına, bahçesine en kolay şekilde ulaşması, ürününü pazarlara en kısa yoldan ulaştırması, hesaplı sulama ile üretirken kazanması için çalıştıklarını belirtti. Yeni açılan yollardan Kemer-Bozdağ yolunun 19 kilometre, Köseler-Üzümlü yolu ile 5,5 kilometre tasarruf sağlayacağını söyleyen Eriş, bu yolları hizmete sunmak üzere çalışmaların devam ettiğini aktardı.

Eriş, sulama suyu sıkıntısı çeken Orhangazi Mahallesi’ni Çaylı’da açılan sondaj kuyusundan 4,5 kilometrelik sulama hattı ile suya kavuşturduklarını, Küçükören Mahallesi’nde de elektrik enerjisi ihtiyacını güneş panellerinden karşılayan sondaj kuyusu ile 900 dekarlık alanı sulamaya açacaklarını açıkladı.

Mendegüme Toptan Erik ve Kiraz Pazarı’nın birlik-beraberliğin güzel bir örneği olduğunu dile  getiren  Eriş “Ödemiş Belediyesi, muhtarlar, üreticiler ve tüccarların bir araya gelmesi ile burada bir güzellik ortaya çıktı. Kirazımızın ve eriğimizin değerinin korunması noktasında herkese örnek güzel bir birliktelik var. Üreticinin kazanması demek kentimizin kazanması demektir.” dedi.

Ödemiş’e bağlı  Demirdere Mahallesinde gerçekleşen  toptan Erik ve Kiraz Pazaryeri açılışında, Daha sonra Mendegüme bölgesindeki altı mahallenin muhtarları Başkan Eriş’e teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Eriş de Toptan Erik ve Kiraz Pazarı’na katkı sunan tüccarlara plaketler verildi.

Ödemiş Gıda Maddeleri Odası Başkanı Hülya Çavuş “Üreticilerimizin  ürettiği ürünlerin  bir yerde pazarlanması açısından bu  Pazar  yerinin  bölgemizdeki tüm  üreticilere hayırlı  olmasını  diliyorum.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ