Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

EVDE PATATES YETİŞTİRİCLİĞİ

SEVAL KONURALP

SEVAL KONURALP

Ülkemizin ve Bölgemizin önemli ürünleri arasında bulunan  Patates bilindiği  gibi  aslında  tarlalarımızda  yetişir.  Ancak  bu ürünü  evlerinin  balkonlarında  bile  yetiştirenler var.  Sizlerle  bu  ürününü   saksı da yetişebileceğinin  örneklerini  paylaşmaya çalışacağız.İlk ekimimizden 2.5 ay kadar sonra veya yapraklar arasında patatesinizin çiçeklerini göreceksiniz, bu çiçekler sarardığında, toprak altındaki patatesleriniz hasada hazır demektir. Üst toprağı elinizle dikkatle kazın ve en üst tabakayı inceleyin. Eğer gerçekten patatesler olmuşsa saksınızı tepetaklak edip hasadınızı ince Patates tohumlarını (yumru kök şeklindedirler) yetişme zamanlarında satan yerlerden edinebilirsiniz. Ancak bunları doğrudan toprağınızı ekmeyin. Önce yumurta kartonlarında filizlendirip sonra toprağa ekmeniz daha doğru olacaktır. Tomurcukları yukarı bakacak şekilde yerleştirmeyi unutmayın. Bu tohumları serin ve doğrudan güneş ışığı almayan bir odada filizlendirebilirsiniz.

Saksınızın alt kısmını 10-15 cm kadar gevşek bitki toprağıyla (ya da karışımla) doldurun. Bu gevşeklik köklerin topraktaki nemi tutabilmelerini sağlayacak.  Ardından patateslerinizi aralarında belli miktar boşluk kalacak şekilde toprağa dizin. Eğer yumru tohum kullanmayacaksanız bu noktada patates ekmek için tek yapacağınız seçtiğiniz patatesinizden 3-4 cm’lik etli kabuklu parçalar kesip toprağa yerleştirmek olacaktır. Bu kadar basit! Bunların üzerine de yine 10-15 cm kadar toprağı gevşekçe serperek örtün.

Toprağı elimizle bastırmak yerine, sıkılaşması için üzerine can suyunu veriyoruz. Bu kontada yeteri miktarda can suyu verip bırakıyoruz. Dikkat edilecek nokta, aşırı sulamaktan kaçınmak!

Olabildiğince geniş ve derin (40-50 cm’den derin) saksıları veya eski ahşap varilleri tercih etmeniz en iyisi olacaktır. Saksınızın/kabınızın önceden ne için kullanılmış olursa olsun temiz olması önemli. Toprak veya herhangi başka bir kalıntı olmamalı.

Saksınızın altında drenaj deliklerinin olması önemlidir. Bu delikler suyun topraktan süzülerek geçmesini ve patateslerinizin sağlıklı olabilmeleri için önemli. Patateslerinizi toprakta çürütmek istemeyiz değil mi? 😉

Eğer bu işi bahçemizde yapacaksak saksının altını tamamen çıkarıp kabınızı toprağın üzerine de koyabiliriz, bu da alttaki bahçe toprağı drenaj işlemini mükemmel şekilde gerçekleştireceğinden güzel bir alternatif olabilir.

balkonunuzda veya bahçenizde, sadece 2.5 ayda, 45 Kg veya üzerinde patates yetiştirebilirsiniz. Gelin size 4 adımda nasıl patates yetiştirebileceğinizi anlatalım. Hem de güvenli bir minyatür tarım tecrübeniz olsun. Yetiştirdiğiniz patateslerinizi kampa yanınızda götürmeyi unutmayın. İnsanın kendi yetiştirdiği bir şeyi yemesi ayrı bir keyif sebebi

Büyük saksılarda yapılan ve “balkon bahçıvanlığı” da denen bu ve benzeri yöntemlerle, kısıtlı alanlarda yapılan bu tür mini tarım yöntemleri kontrollü bir çevrede gerçekleştirildiğinden pek çok yan faydalar da sağlıyor.

Balkon bahçıvanlığıyla ürün almanın avantajlarından biri yabani otlardan korunma, küflenme, böceklenme, mantarlanma gibi sorunlarla uğraştırmaz. Zahmetsizdir. Bir diğer avantajı ise tarladaki gibi ürününüzü topraktan çıkarırken ona kürek veya tırmıkla zarar verme riskinizin olmaması. Sadece saksıyı tepetaklak edin ve patatesleriniz hazır!  Hale   gelmektedir..    Bir anlamda  değişik  ama bir o kadar daha  zevkli bir çalışma  olacağına inanıyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
YAZARIN SON YAZILARI
- 16 Eylül 2021
- 10 Eylül 2021
- 8 Eylül 2021
- 3 Eylül 2021
KEFİR - 1 Eylül 2021
- 27 Ağustos 2021
- 25 Ağustos 2021
- 20 Ağustos 2021
BİTKİ ve BESİN MADDELERİ - 18 Ağustos 2021
- 12 Ağustos 2021
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ