Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Büyükşehirden Kırsal Kalkınmaya Yönelik Toplantı Buluşması

Büyükşehirden Kırsal Kalkınmaya Yönelik Toplantı Buluşması
Reklam

İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınmaya, tarım alanındaki  yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Yaşanan sorunları anlamak ve bunlara yönelik çözümler geliştirmek için Tarım Komisyonu kuran Büyükşehir, çalışma alanını kurduğu Kooperatif Komisyonu ile genişletti. Kooperatif Komisyon Başkanı Gamze Gül Çamur,  komisyonu Başkan Vekili CHP’li Haydar Gültekin, üyeler CHP’li Refik Suren, CHPII Mustafa Gerçek, CHPli Fatma Ekicioğlu, CHP’li Ali Yılmaz ile AK Partili Ismail Ekeroglu, AK Partili Mehmet Pinar ve MHP’Ii Alpaslan Koparal İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği’ni (İzmir Köy-Koop)  katılım  sağladı.

MHP’li Alpaslan Koparal Izmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliğini (İzmir Köy-Koop) ağırladı. Kooperatif Komisyon Başkanı Gamze Gül Çamur, yeni kurulduklarını ve pandemiden dolayı çalışmalara başlayamadıklarını belirterek, “Salgınla birlikte kooperatifçiligin ve kooperatiflerle işbirliği yapmanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu nedenle çok güzel projelerle kooperatifçiliğin yayılmasını ve Büyükşehir Belediyesinin de katkı sunması için arkadaşlarımızla birlikte çeşitli çalışmalar yapma kararı aldık. Yolumuza ışık sunması için ilk etapta Köy Koop’u davet ettik” dedi.

“BAZI ÜRÜNLERİN KATMA DEĞERİ ARTTIRILACAK”

S.S. İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer birlik hakkında bir sunum yaptı. Köy-Koop’un çalışmaları konusunda bilgi veren Neptün Soyer, tarımsal ürünlerin kurutulmasının, o ürünlerin katma değerini arttıracağına vurgu yaptı. Bu nedenle kurutma tesislerinin kurulması gerektiğini ifade eden Soyer, yine küçükbaş hayvancılığın önemine dikkat çekti. Soyer, “Küçükbaş hayvancılık  bizim gastronomide var.Osmanli’dan bu yana Türk mutfağında dana etiyle yapılan tarif bulunmuyor. Biz küçükbaş biliriz. Küçükbaş bizim için daha önemli. Geleneklerimizde de küçükbaş hayvancılık var. 2020 yılı küçükbaş hayvancılik yılı olsun istiyoruz” dedi. İzmir’de yetişen ürünlerin kurutulması gerektiğini belirten Neptün Soyer, “Kooperatiflerin, küçü k maliyetlerle kurutma yapmalarını, ürününü bu şekilde rafa koyarak pazarlamalarını sağlamalıyız. Tarımda ürünün katma değer kazanması için kurutma tesislerinin kurulması gerekiyor. Böyle bir proje üzerinde beraber çalışabiliriz. Artık yeni şeyler konuşmamız lazım” dedi. Soyer, tarımın kooperatiflerin dayanışma ruhu ile güçlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

TOPLANTIYA ÖDEMİŞ İLÇESİNDEN DE KOOPERATİFLER  KATILDI

Köy-Koop’un Toplantıya kimler katıldı Toplantıya S.S. Gereli Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Mustafa Gerçek, S.S. Kalabak Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Mehmet Kartal, S.S Çömlekçi Tanmsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Soner Kilıçaslan, S.S. Çaylı Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Osman Türkön, S.S. Adagume Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkani Mustafa Uysal, Örenli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 2. Başkanı Arif Yılmaz, Örenli Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ömer Demircioğlu, Çamavlu Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Mustafa Kocataş, Karaveliler Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Feridun Gürkaya, Köy Koop. Izmir Müdürü Yasemin Güngör Engin katıldılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ