Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Gündeme Dair

cengiz

cengiz

İllegal örgütler tarafından gerçekleştirildiği için sağlıklı veriler elde edilememektedir.

Bir önemli konu ise; Misyonerlik faaliyetleri…

Dünya üzerinde bulunan misyoner örgütlerin öncelikli hedefi, savunmasız bir konumda olan yetim çocuklar olmuştur.

Misyoner ‘görevli kişi’ anlamına gelmektedir.

Misyonerler, ‘Hristiyanların Müslüman olmasını engellemek, Müslüman olan Hristiyanları tekrar Hristiyan yapmak, İslam’a karşı Hristiyanlık esaslarını savunmak, İslam’ın esasları üzerinde tartışmalar üretmek, İslam’ın ‘zayıf’ yönlerini öğretmek, Müslümanlar arasında İslam’a dayanan kurallar yönünden fitne çıkarmak’ amacı ile faaliyet yürütmektedirler.

Haiti’de 2010 yılında meydana gelen deprem felaketi sırasında, yaşları 2 aylıkla 12 arasında değişen 33 çocuğun, misyonerler tarafından kaçırılırken, Dominik Cumhuriyeti sınırında yakalanması bu duruma örnek olaylardan yalnızca bir tanesidir.

Ve bir başka önemli nokta; Çocuk askerliği…

Çocuk askerliği, yetim ve kimsesiz çocukların maruz kaldığı tehditlerden bir tanesidir.

Bugün 18 yaşın altındaki 250.000 kız ve erkek çocuğun, dünya çapında 30’dan fazla çatışma bölgesinde silahlı çatışmalarda yer aldığı tahmin edilmektedir.

Orta Afrika bölgesinde (Çad, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Sudan) binlerce çocuğun askeri birliklere alındığı saptanmıştır.

2017 yılında ise, 2015 yılına göre üç kat daha fazla çocuk silahlı çatışmalara çekildiği belirtilmiştir.

Yine 2017 yılında Güney Sudan’da en az 19.000 çocuğun çatışmalara katıldığı tahmin edilmektedir.

Ve ülkemizde çok rastlıyoruz, yasalara rağmen; Çocuk İşçiliği…

Anne ve/veya babalarının yokluğunda, içinde bulunulan yoksulluk sebebiyle, çocuklar evlerini geçindirme adına büyük bir yükün altına girmek zorunda kalabilmektedirler.

Çocuklar, çalışmak için erken yaşta olduklarında veya fiziksel, zihinsel, sosyal veya eğitimsel gelişimlerini riske atabilecek tehlikeli faaliyetlerde bulundukları zaman çocuk işçi olarak sınıflandırılmaktadır.

Çocuk işçiliği Sahra altı Afrika’da en yüksek seviyelerde seyretmekte olup, en az gelişmiş ülkelerde, yaklaşık dört çocuktan biri (5-17 yaş arası) sağlıklarına ve gelişimlerine zarar verebilecek işçilikle uğraşmaktadır.

Yine bizim büyük sıkıntımız; çocuk evliliği!

Dünyada çocuk evliliği, Sahra altı Afrika bölgesinde ve Güney Asya bölgesinde en yüksek seviyelerde seyretmektedir.

Sahra Altı Afrika’da her 10 çocuktan 4’ü, Güney Asya’da ise her 10 çocuktan 3’ü 18 yaşından önce evlenmiştir.

Özellikle Suriye iç savaşı sebebiyle, bölgede çocuk evliliğinin 13 yaşa kadar düştüğü gözlemlenmektedir.

Türkiye’den söz etmeyeceğim, zaten bu konu üzerinde duran ciddi kurumlarımız, insanlarımız bulunuyor, hür türlü namussuzlara karşı…

Ya buna ne demeli; zorla evlatlık verilme!

Ebeveyn kaybı sebebiyle büyük bir travma yaşamış olan çocukların, zorla evlatlık olarak verilmesi ruh sağlıklarını olumsuz yönde tetikleyen bir diğer faktördür.

Genellikle az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerden gayri meşru yollar izlenerek kaçırılıp, ailelere zorla evlatlık olarak verilen savunmasız çocuklar hakkında sağlıklı veriler elde edilememektedir.

Suça itilme ve madde bağımlılığı!

Ne diyecek, ne yazacağız bu konuda…

Her halde bu konuyu benden iyi bilen çok insanımız, gözlemcimiz var…

Dünyada pek çok sebepten ötürü yetim ve/veya öksüz kalan çocukların bir kısmı, maalesef sığınacak bir yuvaya sahip olamayıp, yaşamlarını sokaklarda sürdürmek zorunda kalabilmektedir. Yaşadıkları travmaların yanı sıra, kimsesiz bir şekilde hayata tutunmak mecburiyetinde kalan bu çocuklar, özellikle sokaklarda çeşitli suçlara itilebilmekte ve madde bağımlısı olabilmektedir.

                      Dünyada Yetimler

Yazıda dikkat etiyseniz Türkiye’den yani bizden örneklerden çok dünyadan örnekler vermeye çalıştım…Bu bölümde de dünyadaki yetimlerden özetle söz etmeye çalışacağım:

Dünyada meydana gelen krizlerden şüphesiz en çok zarar gören kesim çocuklardır.

7,6 milyarı aşan dünya nüfusunun , 2,2 milyarını oluşturan çocukların önemli bir kısmı, yaşanan savaş, doğal afet, kronik hastalıklar gibi sebeplerle yetim kalma durumuyla karşılaşmaktadır. Birleşmiş Milletler (BM) 2015 yılı verilerine göre; 61 milyon Asya’da, 52 milyon Afrika’da, 10 milyon Latin Amerika ve Karayip’te, 7,3 milyon Doğu Avrupa ve Orta Asya’da olmak üzere, dünyada yaklaşık 140 milyon yetim çocuk bulunmaktadır.

Bu rakamın içerisinde hem annesini hem babasını kaybetmiş çocuk sayısının ise 15,1 milyon olduğu belirtilmektedir. Bu verilere göre, dünyadaki yetimlerin önemli bir kısmının az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşadığı anlaşılmaktadır.

Dünyanın en fazla yetim çocuk nüfusuna sahip olan Asya ve Afrika kıtasındaki yetimler; çoğu zaman açlıkla, cinsel istismarla, hastalıkla ve hatta ölümle karşı karşıya kalmaktadır.

Bunun yanı sıra, sağlıklı veri alınamayan Çin, Brezilya, Rusya ve bazı Afrika ülkeleri de hesaba katıldığında, dünya yetim sayısının 400 milyon civarında seyrettiği tahmin edilmektedir.Bu yetim ve öksüz konusuna zaman zaman yine girip, ilgileneceğim…

Çünkü çocukların perişan hallerini gördükçe, bakım yurtlarındaki korkunç görüntüleri gördükçe, yetkililerin görevlerini büyük paralar almalarına rağmen yapmadıklarını hissettikçe ‘Allah kahretsin bunları’ demekle yetinmemek, sorunu duyarlı insanlarımızla paylaşmak istiyorum.Dertlerimizi paylaşmazsak, sorunlara birlikte eğilmezsek, görevlileri dürtmezsek güzel günleri paylaşma imkanımız çok ileri zamanlara kalıyor.

     Levent Marina İZDENİZ’in Oldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZDENİZ Genel Müdürlüğü’nün yıllardır süren bağlama ve çekek yeri sorunu nihayet çözüldü. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın düzenlediği Levent Marina kiralama ihalesini İZDENİZ kazandı.

Aylık 152 bin TL muhammen bedelle çıkılan ve 10 tüzel kişinin katıldığı ihalede, teklif zarflarının açılmasının ardından açık artırmaya geçildi. 15’inci tur sonunda İZDENİZ, aylık 480 bin TL’lik teklifle Levent Marina’yı beş yıllığına kiraladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı yetkilileri, resmi sonucun birkaç gün içinde duyurulacağını ve sözleşmenin de imzalanacağını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir İZDENİZ gemilerini bağlayacak yer arıyordu. Daha önce Bostanlı ve İnciraltı balıkçı barınaklarının tahsisi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yapılan başvurular, balıkçılara yer gösterilemediği için olumlu sonuçlanmamıştı. Körfez’de bağlama ve çekek yeri olmadığı için İZDENİZ gemileri İzmir’de tamir ve bakım göremiyor; her seferinde İstanbul’a gitmek zorunda kalıyordu.

Özellikle fırtınalı havalarda, birbirlerine çarpıp zarar vermemeleri için iskelelere bağlanamıyorlar; açıkta bekliyorlardı.

Tüm bunlar ciddi ölçüde ekstra maliyet yaratıyordu. İZDENİZ filosunda halen 15 katamaran, 4 feribot ve bir de Bergama vapuru bulunuyor. Ayrıca 5 adet Turyol teknesi de kiralık olarak hizmet veriyor.

Bergama Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islahı Projesi için 09 Temmuz 2020 tarihinde ihaleye çıkılıyor.Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu’nun 31 Mart Yerel Seçimleri’nde sözünü verdiği Antik Selinos Kanalı Restorasyon ve Islahı Projesi için bugün Bergama tarihi günlerden birisini yaşadı.

Yaklaşık bir yıldır proje hazırlıkları süren Selinos Projesi için ihale tarihi belli oldu.

09 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak olan ihale ile tarihin nefes aldığı kent, UNESCO Dünya Mirası Bergama kabuğunu kırmaya ve turizmin göz bebeği olmaya hazırlanıyor.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Bergama’ya yaptığı inceleme gezisinde müjdeyi Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ile birlikte verdi.

*- İzmir’de 16 yeni otobüs daha hizmete girdi

Toplu taşıma ağını çevreci ve konforlu otobüslerle güçlendirmeye devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZULAŞ şirketi bünyesinde hizmet verecek 16 solo otobüsü hizmete aldı.TEMSA tarafından üretilen 16 otobüsün de filoya katılması ile birlikte İZULAŞ’ın otobüs sayısı 306 oldu.

ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesindeki bin 542 otobüsle birlikte İzmir’de toplu ulaşımda hizmet veren otobüs sayısı bin 848’e çıktı.

Devlet Malzeme Ofisi’nden direkt alım ile 52 otobüs daha satın alındı. Bu araçlar da yılsonuna kadar hizmete girecek.

              Çevre Dostu, Konforlu Otobüsler

TEMSA Avenue Plus model 12 metre uzunluğundaki klimalı solo otobüsler, Euro 6 emisyon kriterlerine uygun olarak üretildi. Üstün güvenlik donanımları ve çevreci özellikleri ile karbon salınımını minimuma indiren, akaryakıt tasarrufu sağlayan teknolojiler ile donatıldı. Otobüsler 29 adet oturan yolcu, 1 adet tekerlekli sandalye kullanıcısı ve 70 adet ayakta yolcu olmak üzere toplamda 100 yolcu taşıma kapasiteli. Otobüslerde yer alan basamaksız kapılar hamile, çocuklu, yaşlı ve engelli yolcuların toplu ulaşımda yaşadıkları sorunları da ortadan kaldırıyor.

Engelli yurttaşlar için tasarlanmış giriş rampası, emniyet kilitli park yeri ve yolcuların dışarıyı rahatça görebilmelerini sağlayan panoramik cam gibi pek çok özellik, yolcuların güvenli ve rahat bir yolculuk yapmasını mümkün hale getiriyor.

Otobüslerde yolcuların kendilerini güvende hissetmesi için 6 adet güvenlik kamerası bulunuyor. Otobüslerde otomatik yangın söndürme sistemi mevcut.

Bu sistem, motor bölümünde oluşacak herhangi bir alevi algılayabiliyor ve otomatik yangın söndürme sistemini devreye sokarak yangını söndürebiliyor.

12,5 milyon bedelle satın alınan yeni otobüslerle birlikte İZULAŞ filosunun yaş ortalaması 5,5’e inerek Türkiye’nin en genç filolarından biri oldu. Yeni otobüsler ağırlıklı olarak Karşıyaka ve Bornova’da hizmet verecek.

*-Çin’de 8’i yurt dışı kaynaklı 40 yeni Covid-19 vakası teşhis edildi

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son 24 saatte ülkede 40 yeni vaka tespit edildiğini, vakaların 8’inin yurt dışından geldiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca 3 şüpheli vaka tespit edildiği belirtildi. Öte yandan Çin’in ana kesiminde 5’inin durumu ağır olmak üzere 210 hastanın tedavisi sürüyor.

Tedavilerinin ardından taburcu edilen kişi sayısı 78 bin 377’ye yükselirken, toplam can kaybı da 4 bin 634 olarak kayıtlara geçti.Çin’de tespit edilen toplam vaka sayısı 83 bin 221’e ulaştı. 4 şüpheli vaka halen tıbbi gözetim altında tutuluyor.

Çin’in ana kesiminde dün 6 asemptomatik vaka daha tespit edildi.

110 asemptomatik vaka ise halen tıbbi gözetim altında. Hong Kong ve Makao Özel İdari Bölgeleri ile Taiwan bölgesinde de toplam vaka sayısı bin 602 oldu.

                    Narlıdere’de Çifte Açılış!

Narlıdere Belediyesi tarafından baştan sona yenilenen Barış Sokak, törenle hizmete sunuldu. Dünyanın en büyük gıda hareketi olan Slow Food’un simgesi salyangoz heykeli de Ahmet Piriştina Demokrasi Meydanı’nda açıldı.

Başkan Ali Engin “Narlıderemize ilk kez bir sevgi yolu kazandırdık, hayırlı olsun. İlçemizi marka kent yapma yolunda çalışmalarımız sürecek” dedi.

         İZSU Çeşme’nin Altyapısını Yeniliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çeşme ilçesinin eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatlarını ve su şebekelerini yeniliyor.

Altınyunus, Alaçatı ve Ilıca bölgesinde çalışmalarını sürdüren İZSU, toplam 712 kilometrelik tarihi yatırımın 340 kilometrelik kısmını tamamladı.

Alaçatı Mahallesi’nin 16,5 kilometre uzunluğundaki atıksu terfi hattı döşeme çalışmalarının ise yüzde 35’i bitti.İZSU Genel Müdürlüğü, Çeşme’de son yıllarda özellikle yaz aylarında yaşanan su sıkıntısını gidermek için eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ve su şebekelerini yeniliyor. 3 etap halinde yapılan toplam 712 kilometrelik tarihi içme suyu yatırımının yanı sıra Alaçatı Mahallesi’nde de Atıksu Terfi hattı çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. İZSU, Çeşme’nin alt yapı sorunlarını 2021 yılı sonuna kadar çözmeyi hedefliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ