Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Taşlı “Yaşadığımız Hayat Sürdürülemez.”

Taşlı “Yaşadığımız Hayat Sürdürülemez.”

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı “İklimsel sağlık toplumsal olaylarla karşılaşıyor ve kendi dünyamızı adeta cehenneme çeviriyoruz. Bugün gelinen nokta kesinlikle sürdürülemez. Özellikle Çevre Toprak Hava ve Su konusunda inanılmaz vicdansız bir yok oluş yaşıyoruz ve daha da yaşayacak gibiyiz. Aşırı hırs, rant, tüketim ve israf arzusu, çevreyi sadece bir araç gören siyasi ekonomik tercihler sonucunda ülkemizde bir çok yerde yaşamsal  kaynaklarımızı tükettik ya da tüketmek üzereyiz. Bir çok nehir dere göl gölet baraj ve yeraltı kaynağını kuruttuk. Ekosistemimizi bozduk, doğal yaşam alanlarımızı canlı türlerini yavaş yavaş kaybediyoruz. Çevre tarım sanayi ve ticaret için ihtiyaç duyulan suları bitirdik. Bugün içme suyumuzu bile temin etmekte zorlanıyoruz. Yani kısaca bugünün insanı israrla bu dünyada kendi kıyametine bir an önce kavuşmak için çaba sarf ediyor.” Dedi.

“KÜÇÜK MENDERES HAVZASI SU KONUSUNDA ÇOK BÜYÜK RİSK ALTINDA.”

Küçük Menderes Havzasında aşırı tarımsal üretim ve yapılanmanın yanlış olması sonucu havzamıza düşen suyun neredeyse 2 ya da 3 katını tüketiyoruz bugünlerde. Doğal olarak da yeraltı ve yer üstü sularımızı kaybediyoruz.Havzamızda en kısa zamanda dönüşüme ihtiyaç duyuyoruz. Tarımı yeniden doğru yapılandırmamız ve çevreci sürdürülebilir politikaları desteklememiz gerekiyor.

“İÇECEK SUYU BULAMAYABİLİRİZ.GÖÇLER KAÇINILMAZ.”

Başkan  Taşlı  konuşmasının  devamında “Bugünkü yapıyla gidersek 5-10 sene içinde  içecek suyu dahi bulamayacağız.Dünyanın en değerli toprakları çölleşip viraneye dönebilir. Göçler kaçınılmaz olacaktır. Kendi yurdumuzu terketmek zorunda kalacağız. Kuraklaşan topraklarımızı terkedip kuzeye yukarılara ve denize doğru yerleşim alanlarına yerleşme mecburiyetimiz olacaktır. İşimizi gelirlerimizi ve refahımızı kaybedeceğiz.Küresel ısınmayı kuraklığı çölleşmeyi tamamen bitiremeyebiliriz ama engelleyip geçiktirebiliriz.

Bunun için tüm idari siyasi ve ekonomik konularda çevreyi kesinlikle merkeze oturtmamız gerekiyor.”Dedi.

“ÇEVRE TÜM POLİTİKALARIN MERKEZİ OLMALI

 Kent  Konseyi Başkanı  Mehmet  Taşlı  konuşmasının  devamında “Bu konunun muhatapları olan Tarım, Orman, Su işleri, Çevre bakanlığı, İzsu, Su işleri yönetim Müdürlüğü ve tüm ilgili kuruluşları bu konuyu daha da önemsemeye davet ediyorum.Ayrıca diğer kamu kuruluşları, yerel yönetimler, ilgili sivil toplum kuruluşları arasında da her zamankinden daha fazla paylaşıma organize olmaya ve dayanışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Hem yerel de hem ulusal ve hem de globalde bu birlik mutlaka bir an önce sağlanmalıdır.Bireysel olarak tüketim malzemelerini, gıdayı, suyu, parayı vb sahip olduğumuz tüm değerleri tasarruflu kullanmak mecburiyetimiz bulunmakta. Çevreye uyumlu dönüştürülebilir tercihler yapmalıyız.Bunu yapmazsak eğer giderek fakirleşip yokluklar yaşayacağız.Sahip olduğumuz ve farkına varmadığımız güzellikleri yavaş yavaş kaybedeceğiz.Yani fakirleşeceğiz, çölleşeceğiz, kuruyacağız ve yok olup gideceğiz.”Dedi.

“SU HAYATTIR. SU YOKSA HAYAT TA YOK.”

Başkan  Taşlı  konuşmasının  devamında “Yaşamsal ihtiyaç olan su konusunda hem tüketim hem de yeryüzüne düşen suyun kontrolu yapılanması yönetimi konusunda acilen yeni bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor.Bu konuya katkı sağlamak için önümüzdeki günlerde havzamızda  bir SU KONFERANSI düzenlememiz gerektiğini düşünüyoruz.

Özetle söylersek; Suya  Toprağa  ve  Havaya sahip çıkmamız gerekiyor.

Dünyada tatlı su miktarı varolan suyun %3,Ulaşılan su bu rakamın üçde biridir.Kullanılabilen su ise yine bu rakamın 1/3 dür.Kısaca tatlı su kaynaklarımız çok kısıtlı. Yeryüzü arazilerinin üçde biri çölleşme riski altındadır.Kuraklık bugün 1.5 milyar insanın hayatını doğrudan etkilemekte.Kuraklığı ve çölleşmeyi yaşayan halkların %90 ı fakir ülkeler ama kuraklığa sebep olan tüketim ve israfı yapanların hepsi gelişmiş ülkeler.Bu acı gerçeklerle suyun yaşamsal önemine dikkat çekip çölleşme ve kuraklıkla mücadele gününü önemsediğimizi ifade etmek istiyoruz.” dedi.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ