Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Tarla Günü Gerçekleştirildi

Ödemiş’te Tarla Günü Gerçekleştirildi
Reklam

Ödemiş Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, İnan Meijer Tohumculuk  ve Çay Tarım İsa çay) ın ortak organizasyonları Ödemiş de Tarla günü düzenlendi. İlçenin  Hürriyet  Mahallesi,  Şehit  Ali  Dereli Mevkiinde Tarla gününde, İnan Meijer Tohumculuğa ait yeni çeşitler tanıtıldı.

Bu çeşitlerden Acoustic çeşidi  Erkenci özelliği,mildiyöye dayanıklı olması ve yüksek verimi ile üreticilerin beğenisini kazandı. Sarı Et rengine sahip, verimli ve orta erkenci çeşit Lady Jane de üreticilerin dikkatini çekti.

ÜRETİCİLERDEN İSA ÇAY ETKİNLİĞİN İLK AÇIŞ KONUŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ.

Ödemiş’te  etkinlikte ilk olarak söz alan  Üreticilerden  İsa Çay etkinliğin ilk konuşmasını  gerçekleştirdi.

Çay “2020 yılı üretim sezonunda çetin bir  yıl yaşadık.  Fiyatlar da 3 lirayı gördük. Sonra 40  kuruş’u daha sonra  1.20’leri gördük. Böyle bir ortamda  üretimlerimizi  yapmaya çalışıyoruz.  Verimlerimiz  yeni  sertifikalı  üretim yaptığımızdan üretimlerimizi  güzel ancak Fiyatlar  biraz  düşük olduğu için o bakımdan biraz  sıkıntı  yaşıyoruz.  Eğer fiyatlarda  bir nebze  olsun  yükselme  olursa  para kazanacağımızı  umuyorum.” Dedi.

“BU BÖLGEDE ÖDEMİŞLİ ÜRETİCİLERİMİZLE 30 YILI AŞKIN ÇALIŞMA YAPIYORUZ.”

Firma Yetkilisi  Necmi İnan “Öncelikle  konumuz Patates ve patates ağırlıklı çalışıyoruz.  Bizim amacımız kaliteli ürünler  yetiştirmektir. Yaklaşık 30 yıldan beri Ödemiş’teki  üreticilerimizle çalışma yapıyoruz. Bizim amacımız uygun ve kaliteli yüksek verimli çeşitler   yetiştirmeye ağırlık  veriyoruz.

Ağırlıklı firmamız  sanayilik çeşitlere  yönelik  çalışıyoruz. Özellikle  parmak patates, cips  patates  sektörlere  tohumluk patates  yetiştiriyoruz. Ayrıca  yemeklik patates  de, dikkat  ettiğimiz nokta  bundan sonra verim artışıyla düşük maliyetli  üreticinin  para kazanacağı verim alacağı yeni çeşitler de  geliştiriyoruz. Bunları özellikle  Ödemiş ve  Tire’nin ortak sorunu mildiye hastalığı  bu hastalığa karşı yeni patates çeşitleri  geliştiriyoruz.   Bunları hem mevcut çeşitlerle  hem de   hem de yerli islah çalışmalarıyla  yapıyoruz.” Dedi.

“ÖDEMİŞ BUGÜN ÖNEMLİ PATATES ÜRETİM ALANLARINDAN BİRİDİR.”

Tarım ve Orman  İlçe Müdürü İbrahim  Altıntaş  gerçekleşen tarla  gününde  konuşmasında Ödemiş’in  patates üretim alanında  önemli bir  potansiyele sahip olduğunu ifade eden  İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş “İlkbahar patatesinde yaklaşık 45 bin dekar ekimimiz var.180 bin ton civarında patates üretimimiz var. Bozdağ, Gölcük civarında da şuan 25 bin dekar patates ekildi. Eylül, Ekim gibi oralarda da hasat yapacağız. Altını çizerek söylemek istediğim2001 yılından beri biz Ödemiş te coğrafi işareti almış bir patates üretiyoruz. Bu coğrafi işaret konusunda Ödemiş Ticaret Borsasının katkıları vardır. O tarihten bugüne de dönem dönem gerek borsanın elemanları ve gerekse bizim elemanlarımız bu şartlara uyulup uyulmadığını kontrol ediyorlar.  Patates te kurum anlamında biz üretim ve hastalık tarafındayız. Ancak iş dönüp dolaşıp fiyata geliyor. Fiyata geldiğimizde konuşmamız gereken çok konu var.  Sosyal medyada ve gerekse basında haberler çıkıyor. Patates para etse de dert, etmese de dert,2020 yılının Ocak ayından bugüne kadar Türkiye’ye ithal edilmiş patates miktarı birilerinin söylediği gibi 40 bin ton,50 bin ton-200 bin ton değil, Türkiye’ye ithal edilen patates 18.bin ton, bunun 16bin 500 tonu elit tohumluk patates geriye kalıyor  2bin 500 ton bir patates,2500 ton patatesi de mısırdan ,Irak’a ihraç edilmek üzere transit geçiş için bakanlığımız tarafından izin verilen bir patates, Türkiye’ye girişi yapıldıktan sonrada millileştiğinde Irakta covid 19’dan dolayı kapılar kapanınca elimizde kalan bir patatestir. 2500 ton patatesi çok olarak gören olabilir. Türkiye’nin bir günde tükettiği patatesi 12bin 500 ton patates tüketiyor. Covid 19 salgını nedeniyle bir çok yerlerin kapanması, yemekhane, yurtlar, lokanta gibi yerlerinde kapanması patates tüketimi azalmasına  sebep olmuştur. Yine bizim Ödemişli patates üreticimiz Datça da 2,500 dekar patatese kimi yaptı. Ortalama 4 tondan 10.bin tonda oradan geldi. Yine Ödemişli üretici Aydında da patates ekimi yaptı. Buradan da 5-6 bin de oradan geldi. Ona rağmen sezon başladığında Nisan sonu gibi müşteriyi gördük.” dedi.

“TARIM  ve ORMAN İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK PATATES FİYATLARINI BAKANLIĞA  BİLDİRİYORUZ.”

Ödemiş tarım ilçe müdürlüğü her gün bakanlığa patates fiyatlarını bildirdiklerini ifade eden  İlçe Müdürü  Altıntaş “Üretim ne kadar, giden kamyon ne kadar, fiyat ne kadar,  patates ilk çıktığından beri yaklaşık 8-10 senedir Bakanlığa bu rakamları bildiriyoruz. Ayrıca biz ticaret bakanlığına da arayıp bilgilendiriyoruz burada bir sıkıntı var şeklide, bayramda fiyatlar biraz kıpırdadı bir süre bu şeklide devam etti sonrasında yine üşmeye başladı. Son 2 gündür fiyatlarda hızlanma var.  Bizim ürettiğimiz patatesleri çeken büyük şehirlerdir. Şuanda büyükşehirler boşalmaya başladığı için bir anda patates tüketiminde düşmeler meydana geliyor. Patateste fiyatlar düşebilir, biz fiyatlar düştüğünde ne yapıyoruz. Bunu dünyaya ilan ediyoruz. Diyoruz ki “Ödemişte patates tarlada kaldı.” İşin içine siyasette giriyor. Her yere ilan ediyoruz.” dedi.

Ödemiş’te gerçekleştirilen etkinlikte  İnan Meijer Tohumculuk yetkilileri patateslerin  çeşitlerini üreticilere  tanıtımı  gerçekleştirirken, ayrıca  patates  tarlasında sembolik  olarak patates  hasadı gerçekleştirildi.

Tarım Orman İlçe Müdürlüğü, İnan Meijer Tohumculuk  ve Çay Tarım İsa Çay’ın ortak organizasyonları Ödemiş’te Tarla günü etkinliğine  Tarım  ve Orman  Ödemiş İlçe Müdürü İbrahim  Altıntaş, Tarım  ve Orman  Tire İlçe Müdürü  Mutlu  Tıraş ve   Ödemiş  ve Bölgesindeki  patates  üreticileri  katıldılar.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ