Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Ödemiş’te Bir Ünlü Oyuncu; Aydan Çakır

Reklam

Ödemiş’te bir klip  çekimi  için  özel  olarak  gelen sanat  ve oyunculuk hayatında  40. Yılını  dolduran başarılı oyuncu Aydan Çakır mütevazi  kişiliği ile  gerçek ve samimi  tavırlarıyla, Ödemiş’te  bulunmasının   nedenini  ve   Ödemiş ilçesi için  yapacak olduğu projeleri için  Ödemiş  Kent  Gazetesi Muhabirine anlattı. Başarılı  ve ünlü  oyuncu   Çakır,  ayrıca  İlçe için sanatsal anlamda,  güzel  müjdeler  verdi.

“YILLAR ÖNCE ÖDEMİŞ’TE  ZÜLFÜ LİVANELİ İLE TELEVİZYON FİLMİ İÇİN BURADAYDIM.”

Türkiye’de bir çok  televizyon  filmi ve çeşitli  dizilerde rol aldığını  dile getiren  Başarılı  oyuncu Aydan  Çakır Ödemiş’e 1991  yıllarında TRT’nin çektiği  filmin ardından 2007 yılında  Ödemiş’te çekimi  gerçekleşen filmlerde  rol aldığını ifade ederken “Tiyatroya nasıl başladığımla ilgili sizinde  Soyadınızdan ilham alarak açıklama yapabilirim. Ben Düzce’nin, Konuralp beldesinde, Prusias ad Hypium Antik Kenti’ni araştırırken kendisinde tiyatro aşkı oluştuğunu anlattı. Oyunculuk aşkının  yanında fotoğraf konusuna da büyük bir ilgi duyuyorum. O coğrafyaya 1918, 1920 yıllarından gelmişler Horasan tarafından tarihi bir yer hatta Karadeniz Bölgesi’nin efesi olarak geçer Konuralp, Romalılardan kalma yaklaşık 3000, 4000 kişilik Anfi Tiyatro var, 5 yaşlarında orayı görünce tabi harabe halinde, babama sordum, burada ne yapılıyor diye? Burada tiyatro yapılıyor, gladyatörler insanlar dövüşüyor. Ama  işte  benim  tiyatro  aşkımız  diyelim  çok  küçük  yaşlarda  başlamıştır. Ayrıca sanat hayatımda   Ödemiş ile ilgili anılarıma   gelecek olursak, Benim 1991 yılında TRT’1’e yapılan televizyon filminden sonra 2007-2008 yıllarında yönetmenliğini ve senaryosunu Zülfü Livaneli’nin yapmış olduğu “Veda” filminde Mustafa Kemal Atatürk’ün, Atatürk olmasını sağlayan falakacı Hoca rolünde Ödemiş’te kamera önüne geçip sinema hayatına hız vermiştik, sonra 200’e yakın sinema ve dizi projesinde görev alma fırsatımız oldu. Ödemiş’te güzel projelerin başlangıcı olarak bulunuyoruz.” Dedi.

“ÖDEMİŞ’TE SANATSAL FAALİYETLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ.”

Başarılı oyuncu Aydan Çakır “İnşallah Ödemiş’in, sanatsal anlamda layık olduğu yere ulaşması noktasında hem de buradaki sanatsal etkinliklerin hız kazanması noktasında elimizden geldiğince Hakan Medya olarak hepimiz Ödemişliyiz. İlk sinema filmim ilk Cumhurbaşkanımızın filmi olan Mustafa Kemal Atatürk’ün “Veda” sinema filmiydi, devamında Köprü, Arka Sokaklar gibi 200’e yakın proje var ve son Cumhurbaşkanımız olan Tayyip Erdoğan’ın “Reis” adlı filminde yer almakla ilk ve son Cumhurbaşkanları filmlerinde yer alan Türkiye’deki tek oyuncuyum ayrıca geçen yıldan bu yana Gladyatör ve Cesur Yürek oyuncusu altı sefer dünya şampiyonu olmuş 6 ayını Türkiye’de 6 ayını Tayland’da geçiren Mike Mitchell’ın çoğunluğu Amerika’dan ve Avrupa’dan Türkiye’den de 3 veya 4 aktörün de yer alacağı içlerinde Wilma Elles’inde yer alacağı “Kan Kokusu” Türkiye’de çekilmiş gerilim, korku, macera  filmlerinden çok farklı bir filmi tamamen İngilizce olarak vizyona girecek bir projenin bir ayağı  Hakan Medya ve Ödemiş olmasını  planlıyoruz.” Dedi.

“ÖDEMİŞ’TE BİR ÇOK ÖZELLİK  VAR AMA  DERLER  YA! UN VAR, ŞEKER VAR,  HELVA  YAPACAK İNSAN YOK. BİZ BU HELVAYI YAPMAK İÇİN KOLLARI SIVAYACAĞIZ“

Ödemiş’te film  çekimleri açısından  tarih, doğa  ve çok  değişik meziyetlere sahip olduğunu ancak tanıtım  noktasında  büyük eksikliklerin  olduğunu  gözlemlediğini  ifade eden  başarılı oyuncu Aydan Çakır “Ödemişe 12 ila 13 sene önce geldim. 12, 13  yıl  içerisinde Ödemiş fazla değişmemiş fakat doğal güzellikler eko turizm açısından çok güzel yerler var. Mesela Gölcük ormanı çok güzel, havası çok güzel, tarım açısından da  Dünyanın sayılı yerlerinden olan bir yer. Coğrafya açısından da çok güzel, organik tarım içinde güzel bir yer günümüzde artık  organik tarım olmazsa olmaz hale geldi. Bazı alanlarda sinema ve dizi projeleriyle turizm ayağa kalktığı gibi özellikle tarım ile ilgili sıkıntıların yaşandığı günümüzde bu coğrafya bence kısa bir sürede tanıtımı yapılmalı, kliple olsun, diziyle olsun, sinemayla olsun bunlarla ilgili gerekli tanıtımlar yapılırsa tarım alanında da  daha fazla verim elde edilecek tarım alanı burası  çok güzel değerli mahsuller birbirinden farklı farklı ürünlerin yetişebildiği lezzeti açısından sağlığı açısından üst kalite ürünlerin yer aldığı bir coğrafya fakat birçok yerde olduğu gibi maalesef tanıtım ile ilgili bir sıkıntı var oda siz medya ya düşüyor, Ödemişin sanatsal anlamda  layık olduğu yere gelmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

“MESELA HOLLYWOOD VARSA BURADA DA GRENNWOOD OLABİLİR”

Ödemiş Kent  Gazetesine  önemli  mesajlar   veren  başarılı oyuncu Aydan Çakır “Çok doğal platolar burası, mesela Hollywood varsa burada da Grennwood olabilir yeşil tahta manasında çünkü hem yeşili de güzel denize ulaşmakta çok yakın, geçmiş yıllarda da Cem Yılmaz dahil olmak üzere birçok sanatçının burada gelip bir şeyler yaptığı bir şeyler çektiği, Cüneyt Arkın’ın da burada Sürgündeki  Adam filmi ile birlikte, Zülfü Livaneli sayesinde tanımış oldum ben Ödemiş’i. Ödemiş bilinen fakat keşfedilmeyen bir yer, hem eko turizm açısından, hem organik tarım açısından gayet güzel yerler buralar. Burası zaten Turistik bir bölge, ama Turizmin yanında organik tarım olması , sinema ve dizi projelerinin hız kazanması ile birlikte çok daha ekonomisi canlanır, ekonomisinin canlanmasıyla esnafın hayat standardına değişir.” dedi.

“ÖDEMİŞ’E SANATSAL FAALİYETLERLE BİRLİKTE EKONOMİK BİR CANLILIK  KAZANDIRILABİLİR”

Ödemiş’in kendine  has  güzel  özellikleri   bulunduğunu ifade eden Oyuncu Aydan Çakır “Buradaki film ve dizi çekimleriyle  tanıtımlarının yapılması ile birlikte burası bambaşka bir coğrafya haline gelir. Sivil toplum örgütleri, Kamu Kurum, Kaymakamlık, bütün parti yetkilerinin hepsi, Oda veya  Borsaların  katkılarıyla, güzel  çalışmalar  yapılabilir. Biz maalesef Türkiye genelinde sinemaya, diziye gerektiği kadar önem vermiyoruz. Ayrıca bu yıl 41. Sanat yılım olması sebebiyle şu zamana kadar görev almış olduğum 200’e yakın projenin içlerinden yer alan bir fotoğraflardan oluşan bir fotoğraf sergisini Ödemiş’te açmayı  düşünüyorum. Ödemiş’in tanıtımı açısından iyi olacağını düşünüyorum. 40 yıl kolay bir zaman değil, inşallah geniş kapsamlı buradaki doğal güzelliklerinde tanıtımının yer aldığı bir sergi mahiyetinde bir projeydi yine  Ödemiş’te gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.  Genel  olarak  burasını  çok sevdim. İnsanları sıcak, esnafı da hakeza  yine  öyle  çok iyi  bizler buradaki  sanatsal canlılığını  ateşini   yakmak  istiyoruz.  Bu konuda  Hakan  Uysal  arkadaşımız  ve dışardan  gelecek  sayısız  oyuncu arkadaşlarımızın desteği  ile  başaracağımıza   inanıyorum.” Dedi.

AYDAN ÇAKIR KİMDİR?

Son olarak Haluk Bilginer’in Emmy ödülü aldığı Şahsiyet dizisinin yönetmeni Onur Saylak ve Kıvanç Tatlıtuğ ile bire bir sahne aldığı Çarpışma dizisi sonrası Mike Mitchell, Willma Elles, Süleyman Soylu, Bülent Kuşoğlu, Talat Atilla nın rol aldığı mülteci sorununa çözüm bulmak, ışık tutmak üzere çekilen Aylan Baby sinema filminde rol alan Aydan Çakır şu sıralar çekimleri başlayacak yapımcılığını Gladyatör, Braveheart(Cesur yürek) 007 James bond gibi 30 kadar filmde rol alan Mike Mitchell in yapacağı   yurt dışından bir çok oyuncunun yanı sıra yurdumuzda bulunan Willma Elles ve Talat Atilla nın katılacağı Blood curse hazırlığında. 1969 yılında doğdu. Ortaokul 1. sınıfta tiyatro hayatına başladı. Lise yılların bir çok parodi ve skeçte görev aldı. Lise son sınıfta okurken Düzce Gençlik Merkezinde bazı tiyatro oyunlarında rol aldı. ODTÜ Fizik Mühendisliği bölümünü kazanmasına rağmen gidemedi. Liseyi bitirdikten sonra Düzce Şehir Tiyatrosuna girdi. Sonrasında Genç Sanat Evine girerek burada 10 yıl boyunca bir çok oyunda rol aldı. 1991 yılında Birlik Sahnesine girdi bir dönem Ulvi Alacakaptan ile teknik ekipte yer aldı. Aynı yıl Trt de Mete Dönmez ile birlikte TV filmiyle kamera karşısına geçti. Sonrasında İstanbul’a gelerek bazı özel tiyatrolarda rol aldı. Tiyatro aşkı nedeniyle kazandığı Akdeniz Ün. Elektrik, Anadolu Ün. İktisat, Niğde Ün. İşletme, Abant İzzet Baysal Ün. Ziraat ve Yakın Doğu Ün. İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinden ayrılmak zorunda kaldı. Aynı zamanlarda elektrik, kalorifer, sıhhi ve yangın ihbar tesisatları çizimleriyle de 21 yıl zamanı geçti. İlk ve son Cumhurbaşkanlarımızın filimlerinde (Veda – Falakacı Hoca, Reis -Marangoz Selim) oynayan tek oyuncu olmasının yanı sıra Kurtlar Vadisi’nde Sarı Ziya ve örgüt lideri rolüyle 2 farklı rol alan oyuncudur. Son on yılda toplamda 150’ye varan dizi ve sinema filimlerinde rol alan oyuncu İstanbul Büyükşehir Kültür A.Ş. de 100 oyunda görev aldı.

OYUNCU ÇAKIR’IN SİNEMA VE TİYATRODA ALDIĞI BAZI ROLLER

Hababam Sınıfı, Keçileri Kaçıranlar, Hacı Yatmaz, Salaklar Sofrasi, Ayı Masalı, Ecnebi Kafalı Veli, Buğday Ülkesi Orman Ülkesine karşı, By Mikrop, İsli Sisli Pis Puslu, Fareler ve İnsanlar, Yalancı Aranıyor, Eskitilmiş Kılıç, Barlada Diriliş, Mim, Bir Adam Yaratmak, Alamut, Sürgün vd. Rol aldığı bazı dizi ve filmler ise Acil Aşk Aranıyor, Adanalı, Akasya Durağı, Anneler Ve Kızları, Arka Sokaklar, Asayiş Berkemal, Aşk Bir Hayal, Aşkın Kanunu, Aşktan Kaçılmaz, Aylak Adam, Bana Artık Hicran De, Bebeğim, Bebek İşi, Benim Adım Gültepe, Benim Annem Bir Melek, Beyaz Karanfil, Bez Bebek, Bir Çocuk Sevdim, Bir Kadın Tanıdım, Cesur Yürek, Cümbür Cemaat Aile, Çınar, Derdest, Diriliş Ertuğrul, Dudaktan Kalbe, Ezel, Fatih Harbiye, Fatma Gülün Suçune, Filinta, Firuze, Galip Derviş, Geniş Aile, Gölgedekiler, Gönül İşleri, Günahkar, Güzel Çirkin, Halil İbrahim Sofrası, Her şey Yolunda Merkez, Hıyanet Sarmalı, Hicran Yarası, İki Aile, İnce Memed, İpsiz Recep, Kaçak Gelinler, Kahramanlar, Kalbimdeki Deniz, Kanıt, Kanıt Ateş Üstünde, Karadağlar, Kardeş Payı, Kertenkele, Kocamın Ailesi, Köprü, Kördüğüm, Kösem Sultan, Kötü Yol, Kurt Kanunu, Kurtlar Vadisi, Küçük Gelin, Küstüm Çiçeği, Lale Devri, Mavi Kelebekler, Minyeli Abdullah, Muhteşem Yüzyıl, Osmanlı Tokadı, Osmanlıda Derin Devlet, Ölene Kadar, Ölümsüz Kahramanlar, Ömre Bedel, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, Poyraz Karayel, Racon, Reaksiyon, Saatleri Ayarlama Enstütüsü, Sakarya Fırat, Seksenler, Sevda Kuşun Kanadında, Sonbahar, Suskunlar, Süper Babaanne, Şefkat Tepe, Şevkat Yerimdar, Şubat, Tatlı İntikam, Umuda Kelepçe Vurulmaz, Umut Yolcuları, Umutsuz Ev Kadınları, Yalan Dünya, Yaprak Dökümü, Yasak, Yol Ayrımı, Yüz Oniki Acil, Beyaz Hüzün, Büyük Sürgün, Cennetin Yolu, Deli Saçması, Eski Sevgili, Eşref Paşalılar, Evinin Direği, Güzel İkili, Hayde Bre,  Mazlum Kuzey, Nazım Hikmet Belgeseli, Nefrin,  Newyork’ta Beş Minare, Reis, Siccin, Semur, Tamaya,  Veda, Viyana Kuşatması, Mezeci Çırağı, T.İ.M,Aylanbaby, Mahsusaor.

Haber : Turgay Konuralp

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ