Reklam
Reklam
Reklam
Ödemiş Kent Gazetesi

Üreticiden, Bakan Pakdemirli’ye Teşekkür

Reklam

“TARIM BAKANIMIZIN ‘İTHALAT YERİNE YERLİ ÜRETİME ÖNEM VERECEĞİZ’ AÇIKLAMASI BİZİ UMUTLANDIRDI. TEŞEKKÜR EDİYORUZ” 

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük’le İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

Kooperatifleşmenin geliştirilmesi için çözüm önerileri ve Tire Süt Modeliyle elde edilen kazanımların görüşüldüğü toplantıda Başkan Mahmut Eskiyörük “Et ithalatı önceki yıla göre   % 90 oranında düşürüldü, Bakanlık yetkilerimiz ithalatın 2 yıl içinde tamamen sıfırlanacağını ve yerli üretimin arttırılması için çalışmaların hızlandırıldığını açıkladı. Sektörümüz için tarihi bir gelişme olan bu uygulama için, Bakanımıza tüm çiftçiler adına teşekkür ederim” dedi.

TALEPLERİNİ İLETTİ

Üretimin devamlılığı için Türkiye’nin şartlarının Kooperatifleşmeyi zorunlu kıldığına değinen Mahmut Eskiyörük; “Kooperatiflerin çoğalması olumlu bir gelişme ancak küçük küçük köy kooperatifleri yerine ilçe bazlı kooperatifleşme sağlanmalıdır. Tire Süt Kooperatifi 62 köyün bulunduğu ilçe merkezli bir kooperatiftir. Her köyde ayrı ayrı 62 tane köy kooperatifi olsa bu başarı sağlanamazdı.

İlçe bazlı kooperatifleşmeyi sağlamak için K.K.Y.D.P Yatırım desteklerinde ilçe merkezli yapılanma şartı uygulanıp, köy kooperatiflerinin birleştirilerek güçlü ve etkin olmaları teşvik edilmelidir.

Ayrıca tarımsal örgütlerin yapısı düzenlenerek görev karmaşası giderilmelidir. Üreticilerin; örgütü tarafından, örgütlerin de Bakanlık tarafından desteklenip ve denetlendiği sistem oluşturulmalıdır.

Tüm tarımsal üretim kooperatifleri Tarım Bakanlığına, pazarlama ve tüketim kooperatifleri Ticaret Bakanlığı’na bağlanarak karmaşa giderilmelidir

Şuanda sağlanan Süt-Yem Paritesi sürdürülmelidir ve İzmir’e Süt Tozu Tesisi kurularak üretici güvence alınmalı.” dedi.

Küçük Menderes Havzası’nın bu kadar güçlü yanlarına rağmen en büyük tehlikenin yer altı sularının her geçen gün kesilmesi olduğuna değinen Mahmut Eskiyörük, Bakan Pakdemirli’den su sorununa çare bulunmasını istedi.

Tarım Bakanlığı’nın gıda güvenliğini sağlamaya yönelik önemli çalışmaları olduğuna değinen Başkan Eskiyörük şunları söyledi “Gıda denetimlerinin arttırılması ve hileli firmaların ifşa edilmesi çok önemli bir çalışmadır. Ancak Gıda güvenirliliğinin sağlanması üretimden sofraya kadar denetlenmesiyle olur. Bunun da ciddi bir maliyeti var. Bunun bedeli olarak Bakanlığımız bu konuda gerekli denetim alt yapısını oluşturan örgütlere bu maliyeti karşılamak üzere Teknik Destek Primi uygulamalıdır”

Tire’de kooperatifleşmenin sağlanmasıyla elde edilen kazanımlara değinen Başkan Eskiyörük; “Tire Süt Kooperatifi’nin varlığıyla ilçemizde süt üretimi arttı, verimlilik arttı, üreticinin kazancı arttı, işletmeler büyüdü, sanayi gelişti, istihdam yaratıldı. Bu olumlu gelişmelerin en önemlisi kooperatifin sağladığı güvenceyle gençlerimizin baba mesleğine yönelmesi oldu. Böylelikle göç durdu” dedi.

ÇİFTÇİM MARKET ÖRNEKLERİNİ ÇOĞALTMALIYIZ

Bakan Pakdemirli görüşmenin ardından Tire Süt Kooperatifi tarafından kurulan ve sadece kooperatif ürünlerinin satıldığı Çiftçim Marketi ziyaret etti. Kooperatiflerin ürünlerini inceleyen Pakdemirli “Tüketiciyle üreticiyi buluşturmak kooperatifçiliğin başlıca ilkesidir. Bu örnekleri çoğaltmalıyız” dedi.

Çiftçim Marketi ilk olarak 7 yıl önce dönemin İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal’ın katkılarıyla kurduklarını belirten Başkan Eskiyörük, gelinen süreçte projenin geliştirilerek Narlıdere ve Karşıyaka’da şubeler açtıklarını söyledi.

İleriki süreçte market sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirten Eskiyörük şöyle devam etti “Marketlerimizde Türkiye’de üretim yapan tüm kooperatiflerin ürünleri yer alıyor. Zaten kooperatifçiliğin ana ilkelerinden birisi de üreticiyle tüketiciyi doğrudan buluşturmaktır. Tarım Bakanlığımız çok yerinde bir uygulamayla gıdaya yönelik denetimlerini arttırdı ve hile yapan firmaları teşhir ediyor. Tüketicilerimiz de bu gıda teröristlerinden korunmak için elinden geleni yapıyor. Bizler de tüketicilerimize sağlıklı ve güvenilir gıda sunmak için yatırımlarımızı artıyoruz. İzmirliler çok şanslı çünkü İzmir, tarımda olduğu gibi güvenli gıda üretiminde öncü kooperatiflere ve büyük ulusal markalara sahip”

Haber : Cengiz Türkavcı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ